Na devátém ročníku festivalu Severský filmový podzim nabídnou v sedmnácti českých městech to nejlepší ze severské a pobaltské filmografie. Letošní ročník je plný snímků se sportovní tématikou. My se ale dnes podíváme na film norské autorky Iram Haq, která v příběhu čerpá ze svého vlastního života.
Rodina hlavní hrdinky Nishy přesídlila z Pákistánu do Norska s vidinou lepšího života (pozn. Pákistán je druhou nejlidnatější muslimskou zemí na světě). Přesto, že je Norsko považováno za jednu z nejmodernějších a nejbezpečnějších zemí, neplatí to pro každého obyvatele. Rodina Nishy uznává stále velmi tvrdá pravidla, což mladé dívce zrovna nehraje do karet.
Nisha se chce bavit, chce si vyrazit s kamarády, chce užívat života plnými doušky. Ale je neustále pod drobnohledem - a kdyby jen své rodiny - všech okolo a nikdo se nebojí ventilovat jakékoliv domněnky o tom, čím se Nisha ve svých volných chvilkách zabývá.
Je pravda, že se Nisha občas vypaří z domu a jde na diskotéku nebo párty...Jednoho večera ji tajně navštíví mladík a jak tušíte, otec na to přijde. Jenže co teď s nezbednou dcerou? Místní komunita mluví jasně - chce to exemplární potrestání, aby bylo výstrahou pro ostatní teenagery.
Otec nelení, spojí se se svou rodinou v Pákistánu a Nisha už je na cestě. Ona však vůbec netuší, co se děje. Nechce jí to prozradit ani její bratr Asif. Celá rodina je rukojmím rozhodnutí otce.
Nisha se tak objevuje v nové zemi, v zemi svých předků, ale jejich stylu života vůbec nerozumí. Musí chodit do školy a neustále pomáhat v domácnosti. Nemůže se spojit se svými kamarády z Osla. Nakonec ale tamnímu tempu přivyká. A přesto, že se zdá, že je život v Pákistánu samá nuda, Nisha se znovu dostává do problémů.
Iram Haq, scénáristka a režisérka filmu, zde vypráví svůj vlastní příběh - o tom, jak ji ve čtrnácti letech unesla její vlastní rodina. I přesto, že se zdráhala scénář napsat, udělala to. Jsem přesvědčená, že se rozhodla dobře. I v jejím prvním filmu Jsem tvá se tato zásadní událost jejího života objevuje.
Film vypráví o tom, že si mladá láska najde cestu, i když je jí dáno mnoho překážek. A že v rodinném kruhu můžete zažít opravdu krušné chvíle i když by měla být rodina vaším útočištěm. Příběh je i o tom, jak domnělá vina může být zhoršená tím, že se do případu vkládají nezúčastnění pozorovatelé.
Při scénách odjezdu do Pákistánu a zase zpět do Norska vám bude tuhnout krev v žilách. Budete prožívat nejasné pocity otce, který svou dceru miluje, ale pravidla jasně říkají, že ji musí zavrhnout. Film bude jistě také vyvolávat otázku, proč se rodiny s tradiční výchovou vůbec pouští do nového života v zemi, ve které jsou naprosto nepochopitelná.
Co tomu řeknou lidi? letos bude bojovat o prestižní filmovou cenu Oscar. Myslím, že má velkou šanci. Schválně, jak budete reagovat na film vy. Nezapomeňte přijít na jeho promítání v rámci přehlídky Severský filmový podzim.
Více informací: http://www.sfklub.cz/seversky-filmovy-podzim-2018-praha-ctvrtek
Co tomu řeknou lidi? Hva vil folk si
Drama
Norsko / Německo / Švédsko, 2017, 106 min
Režie: Iram Haq
Scénář: Iram Haq
Kamera: Nadim Carlsen
Hrají: Maria Mozhdah, Adil Hussain, Sheeba Chaddha, Rohit Saraf, Ekavali Khanna, Ali Arfan, Lalit Parimoo, Nokokure Dahl; Isak Lie Harr; Maria Bock,
Sara Khorami
Hodnocení: 95 %
Foto: www.csfd.cz
< Předchozí | Další > |
---|