Čas oponou trhnul, a nejen oponou, ale nic se neděje

Čas oponou trhnul, a nejen oponou, ale nic se neděje

Tisk

tv pohadky200Sledování premiérových pohádek v televizi se věnuji o vánočním čase už nějakou dobu, ale málokdy jsem nadšený. Ne všechno zachrání krásné přírodní slovenské scenérie nebo tajemství a kouzlo starých hradů či zámků. Letos jsem se nedočkal ani jiskřivých hereckých momentů, i když jeden výkon mě přece jenom zaujal, a to Sára Korbelová jako princezna v pohádce Klíč svatého Petra.

 

Všechno je možné – to jsou poslední slova hrdinky z dnes uvedené česko-slovenské pohádky Tři zlaté dukáty, a já jí musím dát pravdu. Větší mišmaš jsem už dlouho neviděl, navíc si myslím, že to není film ani pro děti, ani pro dospělé (pro koho tedy?). Mele se tam všechno možné, příběh ze záhrobí, proudy času i vědecko-technická revoluce, ale hlavně za to může po všech čertech sesbíraný scénář. S tím souvisejí i dialogy, jazyk a český dabing. Třeba už jenom to, když druhá filmová "hrdinka", která láká hlavního hrdinu na tancovačku: "Bude tam skvělá muzika!"

tv pohadky foto 1

Kaskáda klišé a krkolomností provází i českou pohádku Klíč svatého Petra, která měla premiéru na Štědrý večer. Snímek má o poznání snesitelnější strukturu, ale i ta občas klopýtá. Je pravda, že (pro mě) nejvíc uvěřitelná byla snad jen postava sympatické princezny. Jinak mě štvaly obrazy, které se odehrávají na schodišti zámku Sychrov. Mám ten zámek strašně rád, byl jsem tam minimálně 10x (několikrát i v noci), ale to zámecké schodiště „trčí“ snad v každé druhé pohádce. Překvapením pro mě snad bylo obsazení slovenského herce Ivana Romančíka ml. v postavě svatého Petra.

tv pohadky foto 2

Zlaté české filmové pohádky z padesátých až sedmdesátých minulého století, které mají styl, pohádkovost a úroveň. Ovšem čas oponou trhnul, a nejen oponou, ale nic se neděje. Toť můj subjektivní pocit z letošních premiérových pohádek pro vánoční televizní obrazovku. Loni to bylo mnohem lepší, Krakonošovo tajemství se vyloženě povedlo.


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

NEZAPOMÍNEJME DĚTEM VYPRÁVĚT - Rozhovor se Spolkem Storytelling

Storytelling200Spolek Storytelling se věnuje vyprávění příběhů už několik let. Vypráví na nejrůznějších akcích, ve školách, knihovnách, na festivalech, v divadlech i kavárnách. Učí také zájemce na seminářích, jak poutavě a zajímavě vyprávět, ať už dětem ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Dokumenty Michelangela Antonioniho se uhnízdily v Karlových Varech

altLetos někteří filmaři buď v plné síle oslavili sté narozeniny (jako japonský režisér Kaneto Šindo) nebo se před sto lety narodili (Tadaši Imai,  Alexander Mackendrick, Gene Kelly, Georges Franju,  Michelangelo Antonioni). P...


Literatura

Snová pohádka, ale ne pro děti

chlapec perexPři cestě metrem mě na eskalátorech zaujala knižní obálka s malým chlapcem u auta z první poloviny minulého století s tajemným názvem Chlapec, který rozdával sny. Takové kombinaci jsem nemohla odolat a pustila jsem se do čtení.

...

Divadlo

Rodina Homolkových se vrací! Švandovo divadlo uvede současnou adaptaci kultovní filmové komedie

ecce homo 200Babi Homolková, děda Homolka, Heduš, Ludva i nezbedná dvojčata se vrací! Osmapadesát let od natočení slavného filmu Ecce homo Homolka Jaroslava Papouška se hašteřivá rodinka poprvé objeví na divadelní scéně. Inscenace Ecce homo Homolka v režii m...

Film

Dvě slova jako klíč

Dvě slova jako klíč - PLAKÁTVolné pokračování diváckého hitu Úsměvy smutných mužů, v režii Dana Svátka, podle knihy Josefa Formánka, s Davidem Švehlíkem a Ivanem Fraňkem v hlavních rolích. Film Dvě slova...