Seznamte se s Eliškou Krausovou

Seznamte se s Eliškou Krausovou

Tisk

letenka-do-neznama 200Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán je kniha, která vyšla v nakladatelství Prostor a dal ji dohromady novinář Vladimír Kroc společně s Eliškou Krausovou.Eliška Krausová-Chaves (*1946) je sestrou spisovatele Ivana Krause, politologa Michaela Krause a moderátora Jana Krause. Narodila se v Praze, na Univerzitě Karlově se věnovala francouzštině, po čtvrtém ročníku odjela do Kolumbie studovat lingvistiku a latinskoamerickou literaturu. Zde ji zastihla okupace Československa a ona se rozhodla v Jižní Americe zůstat. V roce 1970 se provdala za Ignacia Cahvese, profesora literatury, který později řídil významný kolumbijský Institu Caro y Cuervo. Od roku 1983 je profesorkou francouzštiny na Národní pedagogické univerzitě v Bogotě, po čtvrtstoletí byla děkankou pro mezinárodní vztahy. V roce 2009 založila krajanský Spolek přátel České repuliky v Bogotě ASOČHECA. O pět let později obdržela ocenění Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Kniha vznikla díky autorově práci na pořadu Postřehy odjinud a také díky pandemii. Když Vladimír Kroc natáčel v Kolumbii s Eliškou Krausovou, měl o jejím životě v Kolumbii, vzdálené rodině, muži Ignaciovi, univerzitním životě nebo asociace ASOČHECA tolik materiálu, že by to vydalo na celou sérii pořadů. Když přišla pandemie, měl spoustu volného času a vzal to jako výzvu. „Nesměle jsem v e-mailu navrhl paní Elišce, že by mohla vzniknout tato knížka. Zdálo se mi, že bez velkého váhání přijala, a navázali jsme na naše povídání v Bogotě, teď už na dálku, přes oceán,“ píše v předmluvě.

Mezi třemi částmi napsali několik slov Eliščini sourozenci – nejprve Ivan, poté Michael a v závěru Jan. Jejich věty skvěle korespondují s ostatním textem, působí láskyplně a v knize mají rozhodně místo. „Budete-li mít cestu do Kolumbie, zastavte se u ní. To budete teprve koukat… Možná vás napadne, že mít sestry může být velké štěstí,“ píše například Jan. Ony části knihy jsou: Pan Kraus věnující se rodině Krausových, Don Ignacio popisující Eliščin vztah i život v Kolumbii a závěrečná Tři bratři vracející se opět k rodině. Závěr se nazývá Cave office a naleznete zde i vysvětlivky a poděkování. Stránky knihy jsou doplněny mnoha archivními fotografiemi, což vše skvěle dokresluje.

Letenka do neznáma je jedinečná hned z několika aspektů. Představí vám život velmi zajímavé osobnosti, ale také se dozvíte více jak o rodině Krausových, tak o životě v Kolumbii. Je to unikátnější tím, že se Eliška Krausová pohybovala ve vyšších kruzích, až je to těžce představitelné. Čtení mi připadalo jako takové nahlédnutí pod pokličku, vzhled do cizího života, ale moc mě bavil a obdivovala jsem také autorovi schopnosti se dobře zeptat.

Vladimír Kroc (*1966) je novinář a rozhlasový moderátor. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1989 pracuje v Československém, respektive Českém rozhlase. Spolupracoval s Českou televizí, TV3 a Z1. Je spoluautorem knih Pavol Habera in flagranti, Wanastowi Vjecy – Dinoknížka, Dva na jednoho, Století Miroslava Zikmunda, napsal knihy Stzdio 6, Peter Nagy – Musicross, Jižním křížem krážem a Orion hlavou dolů. Pro ostravské studio ČT napsal a provázel čtyři cykly Postřehů odjinud. Je ženatý a má dvě děti.

letenka-do-neznama

Letenka do neznáma
aneb Rozhovory přes oceán
Autor: Vladimír Kroc(Eliška Krausová)
Žánr: rozhovory
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 85 %

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/letenka-do-neznama.aspx?referrerID=42


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Matouš Vinš: „Na to, abych mohl cestovat a byl naprosto šťastný, opravdu nepotřebuji peníze“

matous perexMusel to být další z božích záměrů, aby se sešli dva novodobí evangelisté Matouš a Petr a stvořili Bibli pro cestovatele. Modlitby nomádů – začátečníků byly vyslyšeny a zrodila se Travel Bible! Nachystala jsem si desatero otázek pro Matouše a...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Bird box - když je váš zrak vaším nepřítelem

 

birdboxZačalo to jako ojedinělý případ na Sibiři – jeden muž z ničeho nic zabil své blízké, a poté i sebe. Za nějakou dobu následovaly další případy. Všechny byly totožné, lidé z ničeho nic zešíleli a propadli vražednému běsnění, které ukončili sebevraždo...


Literatura

Antonia a její dcery

Antonia a její dceryAutorka knihy Tisíc dnů v Toskánsku (2005) Marlena de Blasi tentokrát popsiuje silný příběh Antonie a další osudy žen následujících čtyř generací. Nechybí podmanivé...

Divadlo

Ľadové zrkadlo

ladove zrkadlo zpV rámci Bratislavského majálesu sa 1. mája predstavili deti z ochotníckeho divadla z Devínskej Novej Vsi pod vedením Marty Potančkovej v detskom muzikálovom predstavení Ľadové zrkadlo. ...

Film

Také k nám pronikla kultura Made in Japan

janponsko perexJaponsko přitahuje svou exotičností, odlišným či spíše možná paralelním vnímáním snad všeho, nač si vzpomeneme - a jeho kultura fascinuje svou někdy obtížně uchopitelnou svébytností. Evropský či americký uživatel není konfrontován jen s li...