Seznamte se s Eliškou Krausovou

Seznamte se s Eliškou Krausovou

Tisk

letenka-do-neznama 200Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán je kniha, která vyšla v nakladatelství Prostor a dal ji dohromady novinář Vladimír Kroc společně s Eliškou Krausovou.Eliška Krausová-Chaves (*1946) je sestrou spisovatele Ivana Krause, politologa Michaela Krause a moderátora Jana Krause. Narodila se v Praze, na Univerzitě Karlově se věnovala francouzštině, po čtvrtém ročníku odjela do Kolumbie studovat lingvistiku a latinskoamerickou literaturu. Zde ji zastihla okupace Československa a ona se rozhodla v Jižní Americe zůstat. V roce 1970 se provdala za Ignacia Cahvese, profesora literatury, který později řídil významný kolumbijský Institu Caro y Cuervo. Od roku 1983 je profesorkou francouzštiny na Národní pedagogické univerzitě v Bogotě, po čtvrtstoletí byla děkankou pro mezinárodní vztahy. V roce 2009 založila krajanský Spolek přátel České repuliky v Bogotě ASOČHECA. O pět let později obdržela ocenění Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Kniha vznikla díky autorově práci na pořadu Postřehy odjinud a také díky pandemii. Když Vladimír Kroc natáčel v Kolumbii s Eliškou Krausovou, měl o jejím životě v Kolumbii, vzdálené rodině, muži Ignaciovi, univerzitním životě nebo asociace ASOČHECA tolik materiálu, že by to vydalo na celou sérii pořadů. Když přišla pandemie, měl spoustu volného času a vzal to jako výzvu. „Nesměle jsem v e-mailu navrhl paní Elišce, že by mohla vzniknout tato knížka. Zdálo se mi, že bez velkého váhání přijala, a navázali jsme na naše povídání v Bogotě, teď už na dálku, přes oceán,“ píše v předmluvě.

Mezi třemi částmi napsali několik slov Eliščini sourozenci – nejprve Ivan, poté Michael a v závěru Jan. Jejich věty skvěle korespondují s ostatním textem, působí láskyplně a v knize mají rozhodně místo. „Budete-li mít cestu do Kolumbie, zastavte se u ní. To budete teprve koukat… Možná vás napadne, že mít sestry může být velké štěstí,“ píše například Jan. Ony části knihy jsou: Pan Kraus věnující se rodině Krausových, Don Ignacio popisující Eliščin vztah i život v Kolumbii a závěrečná Tři bratři vracející se opět k rodině. Závěr se nazývá Cave office a naleznete zde i vysvětlivky a poděkování. Stránky knihy jsou doplněny mnoha archivními fotografiemi, což vše skvěle dokresluje.

Letenka do neznáma je jedinečná hned z několika aspektů. Představí vám život velmi zajímavé osobnosti, ale také se dozvíte více jak o rodině Krausových, tak o životě v Kolumbii. Je to unikátnější tím, že se Eliška Krausová pohybovala ve vyšších kruzích, až je to těžce představitelné. Čtení mi připadalo jako takové nahlédnutí pod pokličku, vzhled do cizího života, ale moc mě bavil a obdivovala jsem také autorovi schopnosti se dobře zeptat.

Vladimír Kroc (*1966) je novinář a rozhlasový moderátor. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1989 pracuje v Československém, respektive Českém rozhlase. Spolupracoval s Českou televizí, TV3 a Z1. Je spoluautorem knih Pavol Habera in flagranti, Wanastowi Vjecy – Dinoknížka, Dva na jednoho, Století Miroslava Zikmunda, napsal knihy Stzdio 6, Peter Nagy – Musicross, Jižním křížem krážem a Orion hlavou dolů. Pro ostravské studio ČT napsal a provázel čtyři cykly Postřehů odjinud. Je ženatý a má dvě děti.

letenka-do-neznama

Letenka do neznáma
aneb Rozhovory přes oceán
Autor: Vladimír Kroc(Eliška Krausová)
Žánr: rozhovory
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 85 %

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/letenka-do-neznama.aspx?referrerID=42


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

8. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

8 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Asfaltoví andělé – když víra zachází až příliš daleko

andele perexSvět se vlivem globalizace (jakoby) zmenšuje, to pociťuje asi každý z nás. Jeden by si mohl myslet, že když lidé žijí v multikulturních prostředích, že začnou být více tolerantní a otevření. Praxe ale tuto domněnku úplně nepotvrzuje. Například n...


Literatura

Fanatická jeptiška, vraždy v kryptách a tajemné dopisy. Aneb jak být Brownem ve třech krocích

svatyne ken bruen200Román Svatyně irského autora Kena Bruena nás zasvěcuje do nitra stárnoucího vysloužilého soukromého detektiva Jacka Taylora. Sám považuje svůj život za jednu velkou prohru. Jeho život byla jeho ...

Divadlo

Letní scéna Divadla Ungelt

Již poosmé si mohou příznivci divadla vychutnat komorní letní scénu Divadla Ungelt na hradčanském Novém světě. Divadlo, které patří k nejznámějším a především k nejpopulárnějším u nás, zařadilo do letního programu dvě oblíbené hry, jednu premiéro...

Film

Metoda doktora Téra a profesora Péra, psychiatrie podle E.A.Poea

Poe perexV těchto dnech přichází do kin filmová adaptace povídky „Metoda doktora Téra a profesora Péra“ od slavného hororového klasika Edgara Allana Poea. Film dostal název Podivný experiment a vedle výborného obsazení nabízí napínavý příběh i hrůzostrašnou at...