Pojďte se bát s květinářkou s temnou minulostí

Pojďte se bát s květinářkou s temnou minulostí

Tisk

ani mrtva ani ziva 200Ani mrtvá, ani živá – takový je název nového thrilleru z pera rakouské spisovatelky Ursuly Poznanski. Kniha vyšla v květnu u nakladatelství Kalibr a na více než tři sta stránkách rozehrává napínavý příběh o tom, jak člověka může dohnat vlastní minulost.

 


Podívejme se na zoubek autorce

Ursula Poznanski se narodila v roce 1968 ve Vídni, studovala na několika tamních univerzitách (japanistiku, žurnalistiku, právo a divadelní vědu) a nakonec pracovala jako redaktorka v nakladatelství odborné lékařské literatury. Po oslňujícím úspěchu románů pro mládež se dnes již věnuje výhradně psaní. Žije s rodinou jižně od Vídně.

Euromedia Group vydala její thrillery Pět, Slepí ptáci a Hlasy se sympatickým duem vyšetřovatelů Beatrice Kasparyové a Florina Wenningera. Dále pak thrillery Cizinec a Anonymita, které napsala spolu s Arno Strobelem.

Květomluva frčí

Hlavní hrdinka pracuje v květinářství ve Vídni na Ústředním hřbitově a snaží se žít nenápadným, všedním životem. To se změní ve chvíli, kdy dostane kytici bodláků a narcisů. Kdybyste náhodou neovládali květomluvu, tyto rostliny značí hřích a znovuzrození a hlavní hrdinka velmi rychle zjišťuje, že jí jde o krk. Opět. Carolin dohánějí stíny minulosti, musí tedy odcestovat do Mnichova a aby se odprostila od násilné minulosti, pokusí se policii pomoci s vyšetřováním jedné prominentní rodiny a toho, co se děje kolem jejích členů a rodinné firmy.

Proč sáhnout po této knize?

Mě osobně kniha upoutala tmavou obálkou s květinami v popředí a hřbitovem v popředí, za kterou vděčíme Emilu Křižkovi. Pak mi bylo sympatické německé jméno, tedy rakouská autorka, jelikož na Rakušáky zrovna často v literatuře nenarážím. A anotace taky nezněla špatně, sice to zní jako hodně přitažené za vlasy, ale proč vlastně ne?

Oceňuji, jak je do děje zamotaná staromilsky působící květomluva a už i fakt, že protagonistka ve svém druhém životě pracuje v květinářství. Její vyšetřování přední rodiny je místy velmi naivní až úsměvné a to, jak se pořád dívá přes rameno, nemusí být každému po chuti, ale když popíše hrůzy, které prožila, tak čtenář pochopí, proč se schovává a bojí minulosti.

Ani živá, ani mrtvá je oddechové ale i napínavé čtení pro příznivce detektivních příběhů, které nabízejí překvapivé zvraty a nečekané rozuzlení. Nebojte se a dejte šanci této rakouské autorce a její neobvyklé knize!

ani mrtva ani ziva

Název: Ani mrtvá, ani živá
Autor: Ursula Poznanski
Žánr: thriller
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 328
Hodnocení: 75 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/ani-mrtva-ani-ziva/kniha/13030/


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Václav Neckář - rozhovor pro festival Benátská! s Impulsem

neckar 2Na jedinečném festivalu Benátská! s Impulsem, který se bude konat 25. – 28. července 2019 v areálu ve Vesci u Liberce, vystoupí také Václav Neckář i s jeho kapelou Bacily a v doprovodu smyčcového kvarteta! Na co se těší a jaká vystoupení si rozhodně...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Mějte filmový trhák Bohemian Rhapsody i ve své knihovničce

Bohemian Rhapsody 200V nakladatelství Jota vyšla pár dní po vyhlášení Oscarů oficiální kniha k filmu Bohemian Rhapsody o skupině Queen od společnosti Twentieth Century Fox. Nahlédnete s ní do zákulisí a pokocháte se krásnými fotografiemi.

...

Literatura

Josef Laufer: Roura od kamen a jiné povídky aneb Když vůni doutníků už nepostrádáme

laufer roura od kamenNa říjnovém křtu literární prvotiny Josefa Laufera „Roura od kamen a jiné povídky“ jsme kromě stále fešného autora Josefa Laufera přivítali i Zdeňka Trošku a ilustrátora...

Divadlo

Hurvínek v neděli 2.5. 2021 oslaví neuvěřitelné 95. narozeniny

hurvinek 20095 je úctyhodný věk. Takového věku se obvykle dožívají pouze senioři! A Hurvínek je malý kluk. O to jsou narozeniny cennější. Mánička, která letos oslavila jednadevadesát tvrdí, že to nejsou kulatiny a že se to slavit nemusí, ale kdo by řeči ta...

Film

Šarlatán - boj dobra se zlem

sarlatan 200V pondělí 17. srpna proběhla v pražském kině Světozor novinářská projekce dlouho očekávaného dramatu Šarlatán. Kvůli nastalé epidemii si film na svou českou premiéru plánovanou v březnu musel počkat až do srpna. Co na diváky v kinech čeká?

...