Osho a jeho myšlenky o odpuštění

Osho a jeho myšlenky o odpuštění

Tisk

osho 200Osho, indický myslitel a duchovní učitel, který je známý po celém světě a stále vzbuzuje ohlas, přestože už více než třicet let není mezi námi. Možná už máte nastudované jeho přednášky, já jsem spíše začátečník a teprve se po jeho světě rozhlížím. Dnes vám chci představit novou knihu, která shromažďuje jeho myšlenky o odpuštění.

 

 

Poprvé jsem jméno Osho slyšela při poslechu jednoho výkladu karet a žasla jsem, jak jsou jeho Zen tarotové karty překrásné. Jako první knihu jsem si přečetla Harmonii těla a mysli. Už zde bych upozornila na to, že Osho sám knihy nepsal, jedná se vždy o přepisy jeho přednášek nebo diskuzí.

Pokud pracujete na svém seberozvoji, odpuštění bývá jedním z prvních kroků –⁠ odpustit pryč nahromaděné negativní myšlenky a emoce a nechat místo těm novým, lepším, pozitivním.

Smutná pravda je, že ať se na našem životě n podepsal kdokoliv, je jen a jen na nás vyřešit si způsobené problémy, které nás drží při zemi, nenechají nás se rozvíjet, jak chceme, protože jsme se zasekli například na pocitu zrady, nepochopení nebo nespravedlnosti.

„Dokonalá upřímnost nemůže poskytnout žádnou záruku. Dokonalá upřímnost je tak upřímná, že nemůže nic slíbit.”

Kniha je rozdělena do pěti okruhů: prvním je Odpuštění: ideál a skutečnost –⁠ zde vybírám jako nejzásadnější myšlenku „nepřenášej odpovědnost na situaci, ale na sebe“. Když se zamyslíte, kolikrát jste chtěli svést své nezdary právě na situaci, ale nehledali jste problém přímo u sebe?

Ve druhé části nazvané Vina, hřích a pokání hovoří Osho o původním významu slova hřích, což je zapomnětlivost. Ve čtvrté části Schopnost nechat minulost za sebou upozorňuje Osho na to, že nás paměť drží v minulosti, nikdy nám nedovolí být v přítomnosti. To je jeden z velkých úkolů – umět se oprostit o minulost, nehrabat se v ní, nevracet se, stejně ji nezměníme. Ne že bychom v sobě neměli nést poučení, které minulost přinesla, ale to je asi tak vše, co bychom s sebou měli vláčet.

Dále v knize najdete kapitoly Už ne mnoho, ale jeden a Hoď první kamenem. Osho v tomto příběhu odkazuje na křesťanství, v knize ale mluví také například o buddhismu nebo konfuciánství.

Věřím, že je Osho provokativní i dnes, natož v době, kdy žil (1931–1990). V této sbírce bylo pro mě tolik nového, že si budu muset knihu přečíst nejméně ještě jednou, na první čtení je tam spousta nových myšlenek a netradičních pohledů. V každém případě si myslím, že nikomu neuškodí, aby nakoukl do trochu jiného světa, osvojil si velmi odlišné postoje a otevřel se světu zase trochu více.

osho

Odpuštění – Síla odpuštění tkví ve zlobě
Autor: Osho
Překlad: Tomáš Piňos
Žánr: duchovní literatura, osobní rozvoj a styl
Nakladatelství: Pragma
Rok vydání: 2023
Počet stran: 192
Hodnocení: 80 %                                    
Zdroj foto: www.knizniklub.cz 
www.pragma.cz/#nase-knihy


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

BU-FU: „Přátelství na hudebním poli jsou základem všeho.“

BU FU 200K rozhovoru jsme si přizvali skupinu BU-FU, která nedávno vydala nové CD s názvem Buy Us Fuck You. Dozvíte se spoustu zákulisních informací o vzniku tohoto počinu, ale také o tom, jaké je mít v dnešní době kapelu a co...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

YRSA mne uhranula

Detektivky 200Tak dlouho jsem přemýšlela, jak nazvat článek o dvou detektivních románech islandské spisovatelky Yrsy Sigurđardóttir Led v žilách a Žhavý hrob, až jsem svůj pocit z jejích knih vyjádřila ta...


Literatura

Neobvykle nudný typ

neobvykly - CopyKdyž k nám do Česka doputovala senzační zpráva, že oblíbený herec Tom Hanks ke svému hereckému umu přidá i ten literární, byla jsem napjatá, co v jeho povídkové knize najdeme. Po přečtení mám však pocit, že marketing byl dost přebuj...

Divadlo

Pravda versus lež: drama Mléčné sklo s Martinem Dejdarem uvede Divadlo MANA

mlecne sklo 200Světové premiéry napínavé hry Mléčné sklo v novém obsazení se konečně dočkají diváci v Divadle MANA v Praze-Vršovicích. Dramatický příběh s kriminální zápletkou plný zvratů ale i s dávkou humoru s Martinem Dejdarem v hlavní roli zde poprvé u...

Film

Nakladatelství Argo se představuje

argo-logoNakladatelství Argo nabízí knihy velice různorodé, vedle divácky atraktivního čtiva (kde nechybí ani comics) vydává i výsostně odborné publikace, které se týkají dějin – ať již zkoumají takříkajíc jejich každodennost, skryté tend...