Osho a jeho myšlenky o odpuštění

Osho a jeho myšlenky o odpuštění

Tisk

osho 200Osho, indický myslitel a duchovní učitel, který je známý po celém světě a stále vzbuzuje ohlas, přestože už více než třicet let není mezi námi. Možná už máte nastudované jeho přednášky, já jsem spíše začátečník a teprve se po jeho světě rozhlížím. Dnes vám chci představit novou knihu, která shromažďuje jeho myšlenky o odpuštění.

 

 

Poprvé jsem jméno Osho slyšela při poslechu jednoho výkladu karet a žasla jsem, jak jsou jeho Zen tarotové karty překrásné. Jako první knihu jsem si přečetla Harmonii těla a mysli. Už zde bych upozornila na to, že Osho sám knihy nepsal, jedná se vždy o přepisy jeho přednášek nebo diskuzí.

Pokud pracujete na svém seberozvoji, odpuštění bývá jedním z prvních kroků –⁠ odpustit pryč nahromaděné negativní myšlenky a emoce a nechat místo těm novým, lepším, pozitivním.

Smutná pravda je, že ať se na našem životě n podepsal kdokoliv, je jen a jen na nás vyřešit si způsobené problémy, které nás drží při zemi, nenechají nás se rozvíjet, jak chceme, protože jsme se zasekli například na pocitu zrady, nepochopení nebo nespravedlnosti.

„Dokonalá upřímnost nemůže poskytnout žádnou záruku. Dokonalá upřímnost je tak upřímná, že nemůže nic slíbit.”

Kniha je rozdělena do pěti okruhů: prvním je Odpuštění: ideál a skutečnost –⁠ zde vybírám jako nejzásadnější myšlenku „nepřenášej odpovědnost na situaci, ale na sebe“. Když se zamyslíte, kolikrát jste chtěli svést své nezdary právě na situaci, ale nehledali jste problém přímo u sebe?

Ve druhé části nazvané Vina, hřích a pokání hovoří Osho o původním významu slova hřích, což je zapomnětlivost. Ve čtvrté části Schopnost nechat minulost za sebou upozorňuje Osho na to, že nás paměť drží v minulosti, nikdy nám nedovolí být v přítomnosti. To je jeden z velkých úkolů – umět se oprostit o minulost, nehrabat se v ní, nevracet se, stejně ji nezměníme. Ne že bychom v sobě neměli nést poučení, které minulost přinesla, ale to je asi tak vše, co bychom s sebou měli vláčet.

Dále v knize najdete kapitoly Už ne mnoho, ale jeden a Hoď první kamenem. Osho v tomto příběhu odkazuje na křesťanství, v knize ale mluví také například o buddhismu nebo konfuciánství.

Věřím, že je Osho provokativní i dnes, natož v době, kdy žil (1931–1990). V této sbírce bylo pro mě tolik nového, že si budu muset knihu přečíst nejméně ještě jednou, na první čtení je tam spousta nových myšlenek a netradičních pohledů. V každém případě si myslím, že nikomu neuškodí, aby nakoukl do trochu jiného světa, osvojil si velmi odlišné postoje a otevřel se světu zase trochu více.

osho

Odpuštění – Síla odpuštění tkví ve zlobě
Autor: Osho
Překlad: Tomáš Piňos
Žánr: duchovní literatura, osobní rozvoj a styl
Nakladatelství: Pragma
Rok vydání: 2023
Počet stran: 192
Hodnocení: 80 %                                    
Zdroj foto: www.knizniklub.cz 
www.pragma.cz/#nase-knihy


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„To dobré jsme nechali z minulého ročníku a přidali k tomu další zajímavé věci.“ lákají organizátoři Holešovské Regaty

altChcete si sjet vodní lávku na trakaři či kole a u toho poslouchat Tomáše Kluse? Dát si díky Kultuře21 Holešovského utopence? Už za 29 dní máte možnost, protože necelý měsíc nás dělí od druhého ročníku festivalu Holešovská Regata, který nenabízí jen hudbu, ale i s...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Jan Němec v rozhovoru s Drtikolem. Dějiny světla

Dejiny svetla 200Fotograf se zvláštním příjmením Drtikol jako by byl předurčen prožít život, který ho občas nutil drtit kola, co jej svírala. Světlo, díky kterému tvořil a za nímž kráčel v touze po osvícení, pomohlo možná Janu Němcovi nahlédnout do osu...


Literatura

Kluk v kopačkách o kamarádství, lumpárnách i fotbalu

Kluk v kopačkách 200

Mají vaše děti rády fotbal a občas si něco přečtou? Potom byste jim určitě měli pořídit knihu Kluk v kopačkách od Markéty Bolfové. Najdou v ní milý příběh o jednom chlapci, který má možná ...

Divadlo

Divadelní hra „Spoutaný trávou“ zve děti i dospělé na originální loutky i stínohru

Spoutany travou 200Vyprávění nahého mnicha, císaře, generála a slona o životě, smrti i drobném hmyzu. Divadelní odpočinutí od světového chaosu s křehkými kovovými loutkami, zvuky a stíny. Již toto úvodní motto nastiňuje charakter divadelní hry „Spout...

Film

Pařba na třetí je pořádný odvaz plný dokonalého vtipu a pohotovosti

hangover 3 200Třetí pokračování úspěšné trilogie Hangover (Pařba na Třetí) dopadlo nad všechna očekávání. Patřím mezi ty, kterým se pod ruce dostala nejdříve druhá část série, Pařba v Bangkoku. Následně,...