O důležitosti přátelství v koncentračním táboře

O důležitosti přátelství v koncentračním táboře

Tisk

me pritelkyne z Rav

Polská autorka Magda Knedler přichází s další knihou z prostředí koncentračních táborů, která vyšla pod názvem Mé přítelkyně z Ravensbrücku. Prolíná se zde minulost a  přítomnost, vzdálené časové roviny propojuje pevné pouto přátelství mezi ženami zkoušenými osudem.

Linie příběhu, odehrávajícího se se za druhé světové války, sleduje osud několika žen, které se musely potýkat s příšernými životními podmínkami a neustálým strachem o život vlastní či blízkých v německém koncentračním táboře Ravensbrück. Skončilo v něm například i mnoho žen z Varšavského povstání.

Druhá dějová linka přibližuje příběh spisovatelky, která stála za vydáním knihy právě z tohoto prostředí. Odehrává se takřka v současnosti a vedle jiného obsahuje pátrání po osobách, které se v daném textu vyskytovaly, a samozřejmě o jeho tvůrkyni.

Podobnost s předchozí knihou

Na první pohled to může vypadat trochu zamotaně. No, vlastně to tak chvílemi i je. Musím hned na úvod přiznat, že tato kniha rovněž obsahuje některá negativa, která zmiňovali čeští čtenáři. Často skáče v čase, najdete v ní možná až moc vypravěček a chvílemi je trochu víc filozofická. Ale osobně mně tohle zase tolik nevadilo, jen je prostě znát podobný styl, jako v případě Porodní sestry z Osvětimi.

Menší porce násilí, více vztahů

Ale nyní už budu jen chválit. Celý koncept tohoto díla mě vlastně dost zaujal. Na jednu stranu máte možnost poznávat prostředí zmíněného koncentráku, které bylo, stejně jako v mnoha jiných případech, prostě strašné. Odehrávaly se zde neskutečné zrůdnosti. Z textu je ovšem povětšinou spíše cítíte, než že by byly detailně popsány. Magda Knedler se prostě v násilí nevyžívá a daleko větší prostor dává silným vztahům mezi vězeňkyněmi a drobnostem, jež prohlubují jejich přátelství. S ústředními postavami vás přitom seznámí opravdu dopodrobna, včetně pohledů na jejich předválečnou minulost i okolností jejich zatčení.

A potom je tu ona druhá část. Dobrodružně pátrající po záhadách z minulosti, které ovšem nemusejí být nikdy odhaleny. V ní se setkáte s ženou, která příběh o přítelkyních z Ravensbrücku publikovala. I o ní se toho dozvíte dost. Velký prostor dostávají její komplikované vztahy nejen s muži, ale i s vlastní rodinou.

Poetický jazyk i silné momenty

Chvílemi mi přijde styl psaní i jazyk opravdu dost filozofický a poetický, ale tímto způsobem prostě Magda Knedler píše. Když vám to „sedne“, budete nadšeně očekávat každou její knihu. Najdou se zde i momenty, které působí až hrůzostrašně. Autorka k jejich umocnění používá suchých frází typu „A pak už nebyla“. Tím říká, že dotyčná osoba zemřela. Uvidíte, že v textu si těchto obratů hned všimnete a umocní náladu celého vyprávění.

Osobně začínám přicházet na chuť románovému pojetí skutečných událostí druhé světové války, jenž může být stravitelnější pro mnohem větší sortu čtenářů. A o to, podle mého, jde i v tomto případě. Není zde důležité přijít s co největším počtem mrtvých a důkladným popisem jejich smrti, ale ukázat maličkosti, které měnily životy.

Mé přítelkyně z Ravensbrücku jsou nakonec zajímavým svědectvím o strašlivém místě v Německu, kde ženy přicházely o svou důstojnost, krásu i život. Zároveň zde ovšem rovněž platilo, že blízký vztah s druhým člověkem vás mohl často i zachránit.

Přítelkyně 450

Mé přítelkyně z Ravensbrücku

Autor: Magda Knedler

Originální název: Moje przyjaciólki z Ravensbrück

Nakladatelství: Kontrast, 2021

Žánr: Román, Historie

Počet stran: 432

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/565731-me-pritelkyne-z-ravensbrucku.html


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Anna K. a Kryštof Michal hodnotí festivalovou sezónu

anna k krystof michalOpen Air Festival sice hostil zahraniční hvězdy velkých jmen, které na sebe strhly značnou pozornost, ale Kultuře21 neunikly ani stálice české poprockové scény. Kryštof Michal ze Support...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Doreen Virtue: Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas

Chci zmenit svuj zivot200Je asi fádní psát o knihách Doreen Virtue, že jsou revoluční. Andělská psycholožka umírňuje a tohle je druhá kniha od ní, při které mám pocit celistvosti. A to i bez andělů. Opravdu fundované rady, preci...


Literatura

Thorgal jako omnibus!

thorgal omnibus 200V lednu vyšel v nakladatelství Egmont omnibus Thorgala pod souborným názvem Neviditelná pevnost. Tento oceňovaný evropský komiks tak konečně dostal podobu, jakou si zaslouží. Pět sešitů s pěti zajímavými příběhy spadá pod jeden cel...

Divadlo

Ústecké baletní úlety

LBperexSólista ústeckého baletního souboru Severočeského divadla opery a baletu Vladimír Gončarov má na svém kontě již pěknou řádku hlavních mužských rolí v nejrůznějších baletních kusech. Nedávno učinil odklon ze zaběhnutých ste...

Film

Prima love přinese divákům hned tři novinky

prima Nespoutany andel200Prima love se rozhodla zakončit leden velkolepě, a to třemi novými pořady. Milovníci seriálů se mohou těšit na telenovelu Nespoutaný anděl mysteriózní drama Pomsta. Na ...