Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Tisk

Fotbalová škvára 200Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

 

 

Obsahem díla Oty Karse byli v minulosti nejen básně, ale zejména velice oceňovaná kniha s Tomášem Holým v hlavní roli. Titul jmenuji se Tomáš získal Magnesii Literu v kategorii Kosmas Cena čtenářů i Cenu čtenářů v Českém bestselleru. Nyní se vydává opět jiným směrem a mapuje historii nejúspěšnějšího českého klubu, zejména s ohledem na několik posledních desetiletí.

Fotbalová škvára mapuje jeho první kontakt s fotbalem a postupný vývoj v ryzí fanouškovství. Ukazuje klady i zápory tohoto koníčku, který je se někdy může stát až posedlostí. Začíná vlastně poměrně nevinně, jako kdejaká autobiografie. Postupně se ovšem mění v něco trošku jiného, osobitého a především fotbalové.

Text zajímavým způsobem popisuje atmosféru na stadionech ještě v dobách komunistických a tím tedy také slouží jako zajímavý vhled do historie. Rozhodně se nejedná o žádnou encyklopedii nabitou daty a suchými frázemi. Autor zde popisuje historii Sparty (částečně i české reprezentace) dosti svérázným stylem, který vás ovšem jednoznačně pobaví.

Seznámíte se s řadou osobností letenského týmu. Budete svědky úspěchů i proher. Zážitků i momentů, které jsou o něco méně veselé. Nechybí třeba zmínka o známém filmu Proč?, který popisoval dramatický výjezd sparťanů vlakem do Banské Bystrice.

Nebudeme si nic nalhávat, kniha rozhodně není nějakým nezaujatým vyprávěním. Autor do ní vložil hodně svých názorů, v některých momentech pro někoho možná až přehnaných. Nelze ji brát jako zcela seriózní dílo o tomto klubu, ale jako fanouškovský příběh. Těžko posoudit nakolik může urazit příznivce jiných klubů. Na druhou stranu musím uznat, že se autor v některých momentech neváhá opřít i do vlastních řad. Odsuzuje zde třeba pokřik Jude Slavie a poměrně obšírně vysvětluje, proč je už z principu nesmyslný.

Zároveň je poznat, kteří fotbalisté pro něj patří mezi jeho oblíbence. Vlastně se vyskytují tak nějak napříč většinou knihy. Zářným příkladem je Jan Berger. Dočtete se ovšem i o mnoha dalších jako Ivan Hašek či Václav Ježek. V textu samozřejmě nesmějí chybět ani zmínky o Slavii nebo třeba Dukle, který byla kdysi přecijen úspěšnější. A o to nenáviděnější od sparťanů, zejména kvůli spojitosti s režimem.

Musím se přiznat, že ač nejsem sparťan, čtení mě bavilo. Nemohl jsem s autorem souhlasit úplně ve všem, ale to je prostě dáno tím, nakolik je kniha osobitá. Rozhodně je to ovšem zajímavý způsob, jak seznámit čtenáře nejen se slavnými momenty klubu, ale především fanouškovstvím a jeho úskalími.

Nakonec se do knihy vešla i zatím poslední mistrovská sezona, u níž jsou emoce ještě stále živé. A příběh fotbalu i fanoušků nadále pokračuje. Kdo této vášni nepropadne, asi jí na sto procent nepochopí. Pro mnohé mohou být skalní příznivci klubů blázny. Ale je to stejné jako u mnoha jiných věcí jako je hudba či literatura. Když tomu propadnete, je těžké se toho vzdát. A především vás všechny podobné vášně dokáží naplno pohltit a uspokojit.

Fotbalová škvára 450

Fotbalová škvára

Autor: Ota Kars

Žánr: Sport, Česká literatura

Vydáno: 2023, Universum (Euromedia Group)

Počet stran: 296

Hodnocení: 70 %

https://www.euromedia.cz/fotbalova-skvara/kniha/16405/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tereza Kazan: „Dokud se o tu troubu nespálíte, nepoznáte, že je horká…“

creative zen tereza kazanNedávno se na pultech knihkupectví objevila její kniha Chameleonka. Tereza Kazan sepsala čtivé příběhy, které většinou jako modelka prožila na cestách světem. Některé jsou zábavné, ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Ukradená objetí - třicet různých příběhů nevěry

ukradenaobjetiob perexUkradená objetí. Tak se jmenuje nová kniha Libuše Konopové. Podtitul „Vášeň v cizích ložnicích se může stát osudnou…“ napovídá o čem kniha je. O nevěře. Autorka poutavou formou popisuje třic...


Literatura

Robert Bryndza – Chladnokrevně

chladnokrevne 200Nakladatelství Grada vydalo v listopadu další detektivní případ britského autora Roberta Bryndzy, který je u nás oblíbený i proto, že žije s manželem na Slovensku. Chladnokrevně pro mě znamenalo první setkání s tímto autorem a musí...

Divadlo

Ve Vršovicích začínám třetí sezónu a je to skutečně velké dobrodružství, říká Věra Mašková

vera maskova perex"V mnoha věcech se práce nijak neliší od ostatních divadel. Musím postavit repertoár, sehnat týmy na jednotlivé inscenace, tady navíc včetně herců," říká Věra Mašková, která je už několik let uměleck...

Film

Colette mezi sexuálním násilím a něžnou láskou

200filmPrózy Arnošta Lustiga, zpodobňující rozličné podoby holocaustu i jeho následků, už několikrát posloužily jako námět pro film (Démanty noci, Dita Saxová, Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, v televizi Modrý den). Nejnověji se mezi ně zařadila Colette. Lust...