Postapo z válkou zničeného Ruska

Postapo z válkou zničeného Ruska

Tisk

Stanoviště 200Autor kultovního Metra Dmitry Glukhovsky přichází s další knihou Na stráži. Jedná se o první díl série Stanoviště, která v mnohém připomíná i jeho předchozí tvorbu.

Nutno podotknout, že ruští spisovatelé to v současné době samozřejmě nemají vůbec jednoduché. Takřka všechno pocházející z této země je momentálně díky napadení Ukrajiny negativní. Díla několika málo tvůrců, kteří se veřejně distancovali od Putina a jeho dobyvačných choutek, jsou ovšem přeci jen ještě přijatelným artiklem. Mezi ně rozhodně patří i knihy populárního Glukhovskyho.

Předem musím říci, že na sérii Metro tohle dílo prostě nemá. Autor si jím nasadil tak vysokou hranici, kterou už možná nikdy v životě nepřekoná. Přesto první díl série Stanoviště není vůbec špatným literárním kouskem.

Pozvolný rozjezd, gradace a akční finále

Vlastně toho má s o mnoho slavnějším sourozencem docela dost společného. Především onu temně pochmurnou atmosféru prostředí, v němž byste rozhodně nechtěli přežívat. Čtenář se ocitá v po válce zničeném Rusku, kde je otrávená řeka Volha, zčásti zamořené ovzduší a nedostatek potravin. Na základně v Jaroslavli pobývá i mladý Jegor, jehož nevlastní otec je zdejším velitelem. Nejenže mu právě on dává občas kapky, ale navíc o něj nestojí jeho vysněná dívka Michelle. Jednoho dne dostane Jegor jeden impulzivní nápad. Jít se podívat na most, po kterém nikdo nechodí. A tato událost brzy změní nejen jeho budoucnost.

Román se vlastně rozjíždí dosti pozvolně. Seznamujete se zdejšími obyvateli, pociťujete tíseň z takřka neobyvatelného místa a do toho sledujete běžné starosti lidí. Na první pohled to vypadá, že všechno ustrnulo na mrtvém bodě, dokud se nestane několik nečekaných věcí. Poté se začne zápletka rozjíždět až vyvrcholí v dosti akčním závěru.

Závěr s velkým příslibem do budoucna

Ona gradace celé dějové linky se mi vlastně docela líbila, i když nebudu lhát, že ze začátku je ten rozjezd prostě těžší na čtení. Ze stránek knihy je znát rukopis ruského autora, který je poměrně nezaměnitelný. Jedná se o první díl série, i proto je to spíše seznamovací část, v níž vás zaujme hlavně konec. Ten je ovšem velkým příslibem do budoucna, že se v tomto světě ještě budou dít velké věci.

Ústřední postavu Jegora si zřejmě na první pohled nezamilujete. Je to vlastně takový sedmnáctiletý spratek, který je sužovaný nenaplněnou láskou a trochu nestandardní rodinou. V pozdějších částech jsem mu přesto začal fandit a nakonec jsem si ho vlastně docela oblíbil. Pěvně věřím, že do budoucna by se mohl proměnit v takřka kladného hrdinu.

Na průběh dění má velký vliv i náboženství, které je tu všudypřítomné. Nebudu vám lhát, nebylo mi to úplně po chuti. Na mě ho chvílemi bylo možná až moc a klidně bych se bez něj obešel. Jedním z jedinců je i kněz, který mi byl velice nesympatický, i když to možná byl záměrný rys této postavy.

Čtení jako celek jsem si ovšem jinak užil. Je to prostě ona tak trochu netradiční sci-fi ve stylu, který autorovi Metra sedí. Opět se ocitnete na temných místech, které se budou zhmotňovat ve vaší mysli a možná vás pronásledovat v nočních můrách. V současné době se navíc jedná o hodně aktuální záležitost, i když podanou ve stylu fantastiky. Takže nakonec, proč ne. Většinu fanoušků tohoto autora Na stráži nejspíš potěší nebo ho, minimálně z úcty k němu, budou respektovat. A třeba si najde i mnoho nových čtenářů, pro něž se bude jednat o vstup do světa jednoho z nejznámějších ruských tvůrců.

Stanoviště 450

Na stráži

Série: Stanoviště, 1. díl

Autor: Dmitry Glukhovsky

Žánr: Sci-fi

Nakladatelství: Laser-books (Laser)

Rok vydání: 2023

Počet stran: 288

Hodnocení: 70 %

www.knizniklub.cz/knihy/598047-stanoviste-na-strazi.html


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Ráda bych ještě jednou řekla: „Tak Karle, dobrý světlo!“

malek200Chtěla bych dnes krátce zavzpomínat na pana Karla Málka, moudrého a skromného člověka, který mi vstoupil do života a zanechal tam otisk už napořád. Poznala jsem ho jako pamětníka, vypravěče, fotografa a spisovatele. Na svou knihu Letecké legendy byl práv...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Bylo první vejce nebo slepice?

co nevime o slepicich 200Co nevíme o slepicích je název knihy Melissy Caugheyové, kterou nám v květnu přineslo nakladatelství Esence. Není to klasická chovatelská příručka, ale spíš povídání o slepicích, jejich životě a dalších zvláštnostech,...


Literatura

Když kvůli péči o bratra musíte podvádět a krást

Vzdycky prijde noc perexVe svém šestém románu Willy Vlautin vypráví příběh třicetileté Lynette, žijící se svou matkou a mentálně postiženým bratrem v Portlandu. Hrdinka pracuje do roztrhání těla, chce ušetřit dost peněz, aby rodina získal...

Divadlo

Zlínská inscenace Válka Roseových nebude! pojede na GRAND Festival smíchu

valka roesovych200Inscenaci Válka Roseových nebude! hraje Městské divadlo Zlín od konce prosince 2021. Napsal ji bývalý ředitel divadla Petr Michálek pro sebe a svou manželku Kateřinu Liďákovou. Hra na pomezí skutečnosti a fikce, která se těšila po celý ...

Film

Porozumět Lustigovi...

Přítomnost Arnošta LustigaNakladatelství Mladá fronta se rozhodlo vydat, řekněme, přímé svědectví o osobnosti Arnošta Lustiga, jednoho z nejdůležitějších českých spisovatelů píšícího o holocau...