Mami, miluju! Knížka od Palána se zaměřuje na vztahy mezi matkami a dcerami

Mami, miluju! Knížka od Palána se zaměřuje na vztahy mezi matkami a dcerami

Tisk

big mami-miluju-nyK-514699 (2)Aleš Palán znovu zabodoval. Tentokrát vsadil na spletité vztahy matek a dcer, ženskou úlohu, a to, když to žena nemá v životě snadné. Co za tím vším stojí? Rozvrat původní rodiny, mateřská (ne)láska, problematické vztahy rodičů a potřeba se co nejdříve protloukat životem a někdy zkrátka jen přežít?

Aleš Palán je autor bestselleru Raději zešílet v divočině, držitel ocenění Magnesia Litera a autor mnoha knih plných (ne)obyčejných lidských příběhů. Ráda připomenu například jeho knihy Robinsoni a donkichoti nebo Nevidím ani tmu. Knih ale napsal desítky, na mnohých dalších se podílel jako novinář a publicista. Jeho práce spočívá především v rozhovorech s lidmi. Jeho knihy jsou nabité lidskými příběhy, které chytají čtenáře za srdce. Atmosféru dokreslují umělecké fotografie vynikajících fotografů. Na knize Mami, miluju, tentokrát Aleš Palán pracoval se svou dcerou Annou a autorkou krásných fotek je Libuše Jarcovjáková.

V knize Mami, miluju si můžete přečíst rozhovory s pěti různými ženami, dcerami, z nichž některé se staly již také matkami, které to zkrátka v životě neměly jednoduché. Místy to není snadné čtení. Tyto ženy se setkaly s domácím násilím, bídou, drogovou závislostí, útěky z domu, potřebou poznat svět nebo životem nahoru dolů jako na horské dráze. Když chybí dětem bezpečí a zázemí v původní rodině a je tak těžké říct: Mami, miluji tě, nastává boj o přežití a hledání svého místa na zemi, náročné ztotožňování se se svou ženskou a mateřskou rolí a maximální snaha o to, aby nedocházelo k přenášení problémů na další generace, ale aby jednou to dítě přišlo a řeklo: Mami, miluji tě od srdce.

Je zásluhou být matkou a je samozřejmostí milovat své dítě, anebo být jako matka milována? Mateřský pud je jedna věc, druhá věc je život, jaký svým dětem připravíme a to, co jim do života předáme. Co když je to jen to nejhorší z nás žen, které jsme trpěly pod nadvládou mužů po celá staletí, vybíraly si nevhodné partnery, pijany, zabijáky nebo hazardní hráče bez špetky zodpovědnosti? Přečtěte si příběhy, které vás třeba rozesmutní, anebo vám dodají odvahu a sílu. Protože takový příběh, může být i váš…

big mami-miluju-nyK-514699

Název: Mami, miluju
Autor: Aleš Palán, Anna Palánová
Foto: Libuše Jarcovjáková
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2023
Počet stran: 224

https://eprostor.com/kniha/mami-miluju


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Karel Sedlecký: „Můj běžný pracovní den je plný kávy, rozhovorů s lidmi, schůzek, telefonních hovorů a taky faktur a smluv.“

karel sedlecky 200Karel Sedlecký se narodil 17.3. 1985 v Sušici. Studoval na místním gymnáziu, poté pokračoval na pražskou ČVUT, kde získal titul inženýra. Po nedokončeném doktorandském studiu, se stal ředitelem kulturního centra v Sušici ( SIRKUS, p.o...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Poznejte Dámu s veverkou

Dama s veverkou perexNakladatelství Jota vydalo román Dáma s veverkou americké autorky Elizabeth McKinzieové, který předcházely samé kladné recenze a byl také nominován na cenu National Book Award for Fiction za rok 2016.


Literatura

Svět knihy 2012: Felix Francis: „Buduji odkaz mého otce.“

altOd besedy s britským spisovatelem, synem Dicka Francise jsem právem očekávala hodně. Očekávání byla bez chybičky naplněna!

 

...

Divadlo

Kašpárkova dobrodružství v šípkovém království

kasparek a ruzena sipkova200Zlín se pyšní dvěma „oficiálními“ místy, kde se nacházejí prkna, která znamenají svět, a to Městským divadlem a Divadlem Scéna. Navíc se čas od času změní na divadelní sál část klubu Zelenáčova šopa, která pravide...

Film

Olomoucká univerzita zkoumá prezentaci světa kolem nás

TV komiks perexPodává televizní zpravodajství doopravdy objektivní obraz světa kolem nás? Nebo ve skutečnosti vyzněním záměrně manipuluje, neboť v tvaru zkráceném až na samu hranici ještě únosné délky (či spíše krátky) sn...