Kniha Stromy jsou nejen atlasem, ale i studnicí zajímavostí
Banner

Kniha Stromy jsou nejen atlasem, ale i studnicí zajímavostí

Tisk

stromy200Nakladatelství Kazda pokračuje s vydáváním atlasů a průvodců – po těch zaměřených na květiny nebo ptáků přichází titul Stromy: Rozpoznejte 100 druhů od Holgera Haaga.

 

 

 

Kniha začíná úvodní kapitolou s krátkými texty s informacemi o stromech, jejich určování, lesu a také o tom, co nám stromy přinášejí, nebo jak to má strom v průběhu roku. Následují stránky o stromech rozdělené do kapitol podle typů listů: stromy s jednoduchými, nedělenými listy, stromy se složenými listy (dlanitě složenými nebo zpeřenými) a stromy s jehlicovitými listy. V závěru se nachází Další informace a Rejstřík.

V knize je představeno 100 druhů stromů, které se nacházejí v lesích, parcích a zahradách ve většině zemí střední Evropy s tím, že jsou mezi nimi jak původní druhy dřevin, tak nejběžnější druhy z jiných zemí, které byly slovy autora introdukovány buď jako okrasné dřeviny, nebo jako odolné městské stromy, případně jako potenciální užitkové dřeviny v lesnictví. Velmi mě zaujalo, že lesy ve střední Evropě jsou druhově poměrně chudé – v Česku najdeme jen asi 84 druhů stromů a na světě rozlišujeme asi 60 000 druhů a stále jsou objevovány nové.

U každého stromu je jeho český i latinský název, informace o jeho výskytu, názorná ilustrace stromu i některých detailů jako jsou květy nebo plody a doprovodný text. Z něj se dozvíte především nehrůznější zajímavosti, a ne žádné fádní nebo obecné informace. Já jsem se díky nim dozvěděla spoustu nového i o stromech, o kterých jsem si myslela, že je dobře znám. Například mě překvapilo, že rakytník řešetlákový dělající parádu v naší zahradě má rozsáhlý kořenový systém dosahující do hloubky 3 metrů a šířky až 12 metrů. Dále mě zaujalo, že se traduje, že z dřínu byl vyroben Odysseův luk nebo že celá rostlina brslenu je prudce jedovatá, a i při opracovávání brslenového dřeva se u truhlářů a řezbářů dostavily příznaky otravy. A věděli jste, že z žaludů roste nejlepší šunka?

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Naučte se poznávat stromy

Před čtením knihy jsem si říkala, že zřejmě žádný strom nebudu do zahrady chtít a shánět. Mé přesvědčení vzalo za své hned na stránce 27, kde jsem se zamilovala do středomořského druhu v podobě Zmarliky Jidášovy. Tento strom mě zaujal růžovými květy, které se navíc podle informací nají jíst a přidávají se do salátů. Už se na něj nemůžu dočkat. A brouka do hlavy mi vysadila také Zelkova pilovitá, protože se jedná rostlinu, jejíchž krásně zbarvené listy jsem na základní škole každý podzim záviděla spolužačce.

Pokud máte rádi přírodu a rádi se díváte kolem sebe a chcete k tomu mít i nějaký návod, určitě si tuto knihu nenechte ujít! Zajímavostí je v ní opravdu celá řada a má také krásné obrázky.

Holger Haag vystudoval biologii na univerzitě v německém Göttingenu, kde se také začal více zajímat o rostliny. Už dvacet let žije v Bádensku-Württembersku – tato spolková země na jihozápadě Německa patří k nejzalesněnějším a díky poloze a vyšší nadmořské výšce nízkých horských pásem je zdejší flóra mimořádně rozmanitá. Je autorem řady knih pro děti i dospělé.

stromy

Stromy
Rozpoznejte 100 druhů
Autor: Holger Haag
Překlad: Tereza Šafrantová
Žánr: příroda, rostliny
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 128
Hodnocení: 94 %

https://www.knihykazda.cz/stromy/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seznamte se se slackline a gibbonem Markem Smolkou!

slackline smolka200Marek Smolka je členem českého národního týmu Gibbon Slacklines a jedním z organizátorů soutěží tohoto mladého dynamického sportu. Jedná se o balancování, chození, trikování a freestyle na natažen...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Laskavá literatura se vším všudy

kavarna v kodani 200V listopadu 2018 odstartovalo nakladatelství Cosmopolis sérii Romantické útěky od spisovatelky Julie Caplinové a začalo tím éru pohodových příběhů s milou atmosférou plnou romantiky, lásky a dobrého jídla. První z řady příběh...


Literatura

Zaklínač 3: Prokletí vran

zaklinac200Příběhy o Zaklínači zná v naší zemi snad každý fanda fantasy- jedná se přece o kultovní sérii polského autora Andrzeje Sapkowského. Díky komiksovému nakladatelství Crew si je můžeme vychutnat i ve formě grafického románu, tentokráte s poetickým ná...

Divadlo

Divadelní Flora odstartovala ve velkém

altOd čtvrtečního večera probíhá v Olomouci jeden z největších českých divadelních festivalů, Divadelní Flora. Její 16. ročník přibližuje festivalovým návštěvníkům tvorbu režiséra Jana Mikuláška, v unikátní retrospektivě se loučí s p...

Film

Za láskou šli by světa kraj

cirque 200Cirkus ve snové vizi. Tak by se dal nazvat projekt dvou režisérských es Jamese Camerona a Andrewa Adamsona, kteří spojili své síly s jedním z nejlepších světových cirkusů Cirque du Soleil. Film Cirque du Sol...