Kluk v kopačkách o kamarádství, lumpárnách i fotbalu

Kluk v kopačkách o kamarádství, lumpárnách i fotbalu

Tisk

Kluk v kopačkách 200

Mají vaše děti rády fotbal a občas si něco přečtou? Potom byste jim určitě měli pořídit knihu Kluk v kopačkách od Markéty Bolfové. Najdou v ní milý příběh o jednom chlapci, který má možná stejné záliby jako oni.

Nejdříve něco k autorce. Markéta Bolfová je mladá spisovatelka, jíž vlastně teprve nedávno (v roce 2022) vyšla prvotina Kamarádi z naší ulice. V prvních měsících roku 2023 se potom na pulty knihkupectví dostává aktuální Kluk v kopačkách. Psaním se ovšem autorka zatím samozřejmě neživí. Pracuje ovšem v knižním průmyslu jako redaktorka marketingu pro knižní velkoobchod PEMIC BOOKS.

Hlavním hrdinou tohoto příběhu je Tomáš, který velice rád hraje fotbal a ve svém týmu je za hvězdu. Kvůli tatínkově práci se ovšem bude muset přestěhovat do jiného města, začít chodit do nové školy a najít si kamarády. Každý kdo něco podobného zažil potvrdí, že se nejedná o nic jednoduchého. Navíc když bude Tomáš bydlet u dědečka, který je tak trochu podivín. Situaci úplně nezlehčí ani namyšlený chlapec jménem Michal, jenž si Tomáše začne od začátku dobírat. Jak tohle celé dopadne?

Fotbal v roli vedlejší

Jak už obálka i název knihy napovídají, určitou roli tu hraje fotbal. Nakonec ovšem ne zase tolik zásadní. Daleko víc má čtenář možnost sledovat, jak se Tomáš seznamuje s novým prostředím a lidmi. Určitě tu najdete i řadu poučení, přestože schovaných do zábavné formy. O tom, že průšvihy se nevyplácí. Že je lepší táhnout za jeden provaz. A v neposlední řadě, že všechno nemusí být tak zlé, jak to na první pohled vypadá.

Je to prostě takový klasický klučičí příběh o lumpárnách, kamarádství a všem, co každý podobně velký kluk ve svém dobrodružném životě může zažít. Text je napsán příjemnou formou a vzhledem k útlosti knížky ji můžu doporučit vlastně i méně zkušeným čtenářům.

Nakonec dojde i na velké fotbalové utkání, při němž ovšem půjde v první řadě o něco jiného než jen zvítězit. Ostatně z toho by si měli někteří trenéři i někteří rodičové vzít příklad. Nemusí být vždycky nejdůležitější odejít jako vítěz, ale především hrát jako tým.

Než se ovšem k tomuto finálovému bodu dostanete, bude před vámi poměrně dlouhá cesta. Vedle kopané se v příběhu objevuje i hodně zvířat. Vlastně nakonec skoro víc, než samotného míčového sportu. Ostatně, zvířátka samozřejmě mají děti rády, takže to rozhodně není na škodu.

Důležité je táhnout za jeden provaz a hrát jako tým

Chci tím říct, že tahle knížka rozhodně není ani zdaleka jen pro fanoušky fotbalu. Oblíbit si jí může vlastně jakýkoliv kluk nebo holka, protože se jedná o upřímný pohled na to, jak někdy může být dětství obtížné. Přestože v dospělosti čekají všechny daleko závažnější problémy, takový posmívající se spolužák nebo nějaký průšvih je pro dospívajícího chlapce takřka koncem světa.

A co by to bylo za dětskou knížku, kdyby se v ní neobjevily aspoň nějaké obrázky. V této jich je poměrně dost a má je na svědomí Lukáš Fibrich. Toho můžete znát třeba ze spolupráce s časopisem ABC, ale i z první knížky autorky. Jeho černobílé ilustrace jsou velice pěkné a zajímavě zachycují jednotlivé situace.

Kluk v kopačkách rozhodně splnil to, co jsem od něj očekával. Vrátil jsem se pomocí něj do dětských let a užil si nějakých těch lumpáren. Myslím si, že většině dětí by se tohle drobné dílko mohlo líbit, a třeba započít jejich čtenářskou kariéru.

Kluk v kopačkách 450

Kluk v kopačkách

Autor: Markéta Bolfová

Žánr: Dětská literatura

Nakladatelství: Bambook (Grada)

Počet stran: 120

Ilustrace: Lukáš Fibrich

Hodnocení: 90 %

www.grada.cz/kluk-v-kopackach-13435/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

1st Choice: „Budeme hrát na tisíc dvě stě procent a navíc před domácím publikem!“

1st choice 200Těsně před festivalem Sunday Music Jam vám přinášíme rozhovor s bubeníkem kapely 1stChoice Janem Martinkem. V kapele se udály různé změny a frčí směle dál, tak si přečtěte, jak jim to jde a zajděte se podívat – 30. srpna do areálu Tiskárny n...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Thug Kitchen: Fuck(t) drsná veganská kuchařka

thug 200Kuchařka, která má koule. To přesně vystihuje tuhle veganskou drsotinu od nakladatelství JOTA. Je napěchovaná 115 opravdu hustými veganskými recepty. Psaná je bez servítek. A kuchyň se zaměřuje hlavně na dostatek zeleniny a pravidelno...


Literatura

Jednorožci vždycky nemusí být hodná stvoření

skandar 200Skandar a zloděj jednorožců je prvním dílem fantasy od A. F. Steadmanové, která nyní vychází v Nakladatelství Host a zároveň také v dalších více než třiceti zemích. Jak uvádí nakladatelství, tak kniha se už před svým vydáním stala senzací anglo-ame...

Divadlo

Filozof k smíchu, filozof k zamyšlení

200divV pražském Divadle Palace uvedli v říjnu komedii hru E. E. Schmitta Heslo morálka. Komedie současného francouzského dramatika a spisovatele, narozeného ve Francii a žijícího v Belgii, je popisem událostí jednoho dne v životě známého francouzského encyklope...

Film

Hořké komedii Teorie tygra nechybí švih, vtip a černý humor


teorie tygra perexHořká komedie Teorie tygra je hodně i o spiklencích, kteří se nakonec postaví proti tichému ženskému teroru, byť je zahalen závojem přívětivosti a plků o tom, jak to vlastně ony myslí dobře. Povedený snímek Radka Bajgara to...