Kluk v kopačkách o kamarádství, lumpárnách i fotbalu

Kluk v kopačkách o kamarádství, lumpárnách i fotbalu

Tisk

Kluk v kopačkách 200

Mají vaše děti rády fotbal a občas si něco přečtou? Potom byste jim určitě měli pořídit knihu Kluk v kopačkách od Markéty Bolfové. Najdou v ní milý příběh o jednom chlapci, který má možná stejné záliby jako oni.

Nejdříve něco k autorce. Markéta Bolfová je mladá spisovatelka, jíž vlastně teprve nedávno (v roce 2022) vyšla prvotina Kamarádi z naší ulice. V prvních měsících roku 2023 se potom na pulty knihkupectví dostává aktuální Kluk v kopačkách. Psaním se ovšem autorka zatím samozřejmě neživí. Pracuje ovšem v knižním průmyslu jako redaktorka marketingu pro knižní velkoobchod PEMIC BOOKS.

Hlavním hrdinou tohoto příběhu je Tomáš, který velice rád hraje fotbal a ve svém týmu je za hvězdu. Kvůli tatínkově práci se ovšem bude muset přestěhovat do jiného města, začít chodit do nové školy a najít si kamarády. Každý kdo něco podobného zažil potvrdí, že se nejedná o nic jednoduchého. Navíc když bude Tomáš bydlet u dědečka, který je tak trochu podivín. Situaci úplně nezlehčí ani namyšlený chlapec jménem Michal, jenž si Tomáše začne od začátku dobírat. Jak tohle celé dopadne?

Fotbal v roli vedlejší

Jak už obálka i název knihy napovídají, určitou roli tu hraje fotbal. Nakonec ovšem ne zase tolik zásadní. Daleko víc má čtenář možnost sledovat, jak se Tomáš seznamuje s novým prostředím a lidmi. Určitě tu najdete i řadu poučení, přestože schovaných do zábavné formy. O tom, že průšvihy se nevyplácí. Že je lepší táhnout za jeden provaz. A v neposlední řadě, že všechno nemusí být tak zlé, jak to na první pohled vypadá.

Je to prostě takový klasický klučičí příběh o lumpárnách, kamarádství a všem, co každý podobně velký kluk ve svém dobrodružném životě může zažít. Text je napsán příjemnou formou a vzhledem k útlosti knížky ji můžu doporučit vlastně i méně zkušeným čtenářům.

Nakonec dojde i na velké fotbalové utkání, při němž ovšem půjde v první řadě o něco jiného než jen zvítězit. Ostatně z toho by si měli někteří trenéři i někteří rodičové vzít příklad. Nemusí být vždycky nejdůležitější odejít jako vítěz, ale především hrát jako tým.

Než se ovšem k tomuto finálovému bodu dostanete, bude před vámi poměrně dlouhá cesta. Vedle kopané se v příběhu objevuje i hodně zvířat. Vlastně nakonec skoro víc, než samotného míčového sportu. Ostatně, zvířátka samozřejmě mají děti rády, takže to rozhodně není na škodu.

Důležité je táhnout za jeden provaz a hrát jako tým

Chci tím říct, že tahle knížka rozhodně není ani zdaleka jen pro fanoušky fotbalu. Oblíbit si jí může vlastně jakýkoliv kluk nebo holka, protože se jedná o upřímný pohled na to, jak někdy může být dětství obtížné. Přestože v dospělosti čekají všechny daleko závažnější problémy, takový posmívající se spolužák nebo nějaký průšvih je pro dospívajícího chlapce takřka koncem světa.

A co by to bylo za dětskou knížku, kdyby se v ní neobjevily aspoň nějaké obrázky. V této jich je poměrně dost a má je na svědomí Lukáš Fibrich. Toho můžete znát třeba ze spolupráce s časopisem ABC, ale i z první knížky autorky. Jeho černobílé ilustrace jsou velice pěkné a zajímavě zachycují jednotlivé situace.

Kluk v kopačkách rozhodně splnil to, co jsem od něj očekával. Vrátil jsem se pomocí něj do dětských let a užil si nějakých těch lumpáren. Myslím si, že většině dětí by se tohle drobné dílko mohlo líbit, a třeba započít jejich čtenářskou kariéru.

Kluk v kopačkách 450

Kluk v kopačkách

Autor: Markéta Bolfová

Žánr: Dětská literatura

Nakladatelství: Bambook (Grada)

Počet stran: 120

Ilustrace: Lukáš Fibrich

Hodnocení: 90 %

www.grada.cz/kluk-v-kopackach-13435/


 
Banner

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Audiokniha roku - projekt pro všechny příznivce audioknih a mluveného slova

headmailUž od dubna funguje na českém internetu projekt Audiokniha roku. Na jeho webových stránkách www.audiokniharoku.cz nachází posluchači audioknih recenze na novinkové i starší tituly, ale na pozadí lze tušit i ně...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Milovala život, skauting i svého muže. Autobiografie Lady Olave Baden-Powell

zrcadlo meho srdce perexNa autobiografii o 295 stranách jsem narazila při rešerších k článku do časopisu o historii dívčího skautingu. Publikace obsahuje autobiografii zakladatelky skautingu, prokládanou úryvky z autorčina deníku. Velmi ...


Literatura

Dokud vás nenajdeme. Kniha, kterou si budete pamatovat dlouho

dokud vas nenajdeme (2)Smog v indickém velkoměstě je jako dech samotného ďábla. Pálí v očích, leze do nosu a úst, usazuje se na kůži, všechno rozmlžuje a maže z oblohy hvězdy. Ale může být i užitečný – když poskytuje...

Divadlo

Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

planner perexKniha Planner Story přibližuje osobnost Jiřího Plannera, který sice už dávno není hvězdou, ale má neskutečný tah. Už jako provozní šéf známého pražského divadla prošel neskutečnou spoustu dobrodružství, zážitků a ...

Film

No, nic…

no nic 200Britskou komediální sestavu Monty Python (Terry Jones, Terry Gilliam, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin, Graham Chapman), která svého vrcholu dosáhla v 70. letech, snad není třeba představovat - byť u nás jsme se s jejím odkazem mohli seznámit ...