Kniha Kláry Kolouchové o zdolávání horských vrcholů, plnění snů a vlastní cestě

Kniha Kláry Kolouchové o zdolávání horských vrcholů, plnění snů a vlastní cestě

Tisk

Nahore fouka perexPrvní Češka, která zdolala tři nejvyšší vrcholy světa – Mount Everest, Kančendžengu a K2, má spoustu elánu a chuť pořád něco podnikat. Před nedávnem jí vyšla kniha Nahoře fouká, inspirativní průvodce pro ženy, které chtějí jít vlastní cestou. A stejně inspirativní je i samotná autorka, žena mnoha rolí a tváří, Klára Kolouchová.


Knihu vydalo v roce 2022 nakladatelství Labyrint ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia Group a text zaznamenala Martina Riebauerová, novinářka, dramaturgyně diskuzních pořadů na ČT24. Autorkou doprovodných koláží je Lucie Šťastná.

Intimní zpověď autorky jako zrcadlo pro čtenáře
I když by se mohlo zdát, že tahle knížka bude hlavně o tom, jak Klára Kolouchová leze na hory a čtenář s ní bude prožívat výstupy na osmitisícovky pěkně krok za krokem, s dosažením vrcholů, šťastnými návraty a úlevou, že všechno dobře dopadlo, úplně tomu tak není. Už anotace napovídá, že obsah tvoří několik vzájemně propojených vrstev a klade otázky na tělo nejen samotné Kláře, ale i čtenářkám a čtenářům, kteří dostávají šanci zamyslet se nad tím, jakou životní cestou se právě oni chtějí ubírat. A jako zrcadlo či odrazový můstek jim může posloužit třeba právě tahle velice osobní, místy až intimní zpověď Kláry Kolouchové. Nespoutané ženy a milující matky, která s láskou, vytrvalostí a jistou dávkou sobectví naplňuje své sny. A nutno dodat, že jí nechybí pořádná dávka odvahy!

O sobě a rodině, o horách a lidech
Žánrově nejvýstižněji bych titul označila jako motivační literaturu s životopisnými a cestovatelskými prvky. Jistě ne náhodou nese název Nahoře fouká. Nejsou to totiž jen horské vrcholy, kde na člověka působí „povětrnostní“ vlivy, a tak tuhle dávku motivace a inspirace lze s úspěchem využít i v podnikatelské nebo manažerské sféře. Určitě se dá považovat za průvodce pro ty, kteří se nebojí jít v životě vlastní cestou.

„Mám výdrž. A taky toho dost vydržím. Jsem spontánní a životní optimistka. Navenek mohu působit lehkovážně, ale věci kolem mne se mě bytostně dotýkají. A taky jsem detailistka, do jisté míry perfekcionistka. Nesnáším, když něco není dotažené do konce. Nemám ráda věci, které jsou jen tak lážo plážo, jsem urputná.“

Klářino vyprávění je proloženo odstavci, které o ní napsali její nejbližší. Manžel, dcera, rodiče, kamarádi… Krátká vyznání dokreslují obraz této kontroverzní osobnosti, kterou její blízcí s láskou přijímají právě takovou, jaká je. Pasáže popisující vysokohorské prostředí a expediční atmosféru jsou výstižné, napínavé a emotivní. Všechno je podáváno otevřeně a s upřímností, ačkoli to občas odhalí i slabší stránky této ženy a její názory někoho třeba popudí.

"To hezké kolem sebe si musíme vybojovat sami."

Abyste si čtení knihy Nahoře fouká užili a vzali si z ní to podstatné, rozhodně byste se měli vyvarovat hodnocení osobnosti Kláry Kolouchové. Doporučuji užívat si osvěžující styl psaní bez zbytečných kudrlinek, nasávat vůni dobrodružství a vyzobávat perly, které text ukrývá. 

Nahore fouka

Nahoře fouká
Autor: Klára Kolouchová, zaznamenala Martina Riebauerová
Žánr: osobní rozvoj a styl, motivační literatura
Vydáno: 2022, nakladatelství Labyrint ve spolupráci s Euromedia Group
Počet stran: 184

Hodnocení: 85 %

www.labyrintshop.cz/bio/nahore-fouka/
www.knizniklub.cz/knihy/626345-nahore-fouka.html 


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

„Celosvětový úspěch Fifty Shades stvořil jednoznačně internet“

Tychtl Petr 200Nejúspěšnější knižní série posledních let, romanticko-erotická trilogie Fifty Shades od E L James, se dočkala pokračování. Po Padesáti odstínech šedi, Padesáti odstínech temnoty a Padesáti odstínech svobody získalo nakladatelství XYZ práva...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Doktor Proktor: 1+1 je mnohem víc než tři!

doktor proktor nesboJo Nesbø je nejen jedním z autorů populární severské krimi série s charismatickým, přidrzlým a nekonvenčním detektivem Harry Holem v hlavní roli (všechny u nás postupně vydává KNIHA ZLÍN


Literatura

Milovníci historie, zbystřete, je tu Střet impérií

stret imperii 200V listopadu vydalo nakladatelství Vyšehrad historický román irského spisovatele Bena Kanea Střet impérií. První díl dvousvazkové ságy se dá číst samostatně a hlavně nám poskytne sondu na neklidné období Druhé makedonské války.

Divadlo

Rodina Homolkových se vrací! Švandovo divadlo uvede současnou adaptaci kultovní filmové komedie

ecce homo 200Babi Homolková, děda Homolka, Heduš, Ludva i nezbedná dvojčata se vrací! Osmapadesát let od natočení slavného filmu Ecce homo Homolka Jaroslava Papouška se hašteřivá rodinka poprvé objeví na divadelní scéně. Inscenace Ecce homo Homolka v režii m...

Film

Yves Saint Laurent - recenze

200filmNa plátna českých kin vstupuje nový snímek ve Francii známého herce a režiséra Jalila Lesperta. Předlohou mu byl život jednoho z nejslavnějších módních návrhářů dvacátého století, Yves Saint Laurenta. Toho herecky věrohod...