Kniha Kláry Kolouchové o zdolávání horských vrcholů, plnění snů a vlastní cestě

Kniha Kláry Kolouchové o zdolávání horských vrcholů, plnění snů a vlastní cestě

Tisk

Nahore fouka perexPrvní Češka, která zdolala tři nejvyšší vrcholy světa – Mount Everest, Kančendžengu a K2, má spoustu elánu a chuť pořád něco podnikat. Před nedávnem jí vyšla kniha Nahoře fouká, inspirativní průvodce pro ženy, které chtějí jít vlastní cestou. A stejně inspirativní je i samotná autorka, žena mnoha rolí a tváří, Klára Kolouchová.


Knihu vydalo v roce 2022 nakladatelství Labyrint ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia Group a text zaznamenala Martina Riebauerová, novinářka, dramaturgyně diskuzních pořadů na ČT24. Autorkou doprovodných koláží je Lucie Šťastná.

Intimní zpověď autorky jako zrcadlo pro čtenáře
I když by se mohlo zdát, že tahle knížka bude hlavně o tom, jak Klára Kolouchová leze na hory a čtenář s ní bude prožívat výstupy na osmitisícovky pěkně krok za krokem, s dosažením vrcholů, šťastnými návraty a úlevou, že všechno dobře dopadlo, úplně tomu tak není. Už anotace napovídá, že obsah tvoří několik vzájemně propojených vrstev a klade otázky na tělo nejen samotné Kláře, ale i čtenářkám a čtenářům, kteří dostávají šanci zamyslet se nad tím, jakou životní cestou se právě oni chtějí ubírat. A jako zrcadlo či odrazový můstek jim může posloužit třeba právě tahle velice osobní, místy až intimní zpověď Kláry Kolouchové. Nespoutané ženy a milující matky, která s láskou, vytrvalostí a jistou dávkou sobectví naplňuje své sny. A nutno dodat, že jí nechybí pořádná dávka odvahy!

O sobě a rodině, o horách a lidech
Žánrově nejvýstižněji bych titul označila jako motivační literaturu s životopisnými a cestovatelskými prvky. Jistě ne náhodou nese název Nahoře fouká. Nejsou to totiž jen horské vrcholy, kde na člověka působí „povětrnostní“ vlivy, a tak tuhle dávku motivace a inspirace lze s úspěchem využít i v podnikatelské nebo manažerské sféře. Určitě se dá považovat za průvodce pro ty, kteří se nebojí jít v životě vlastní cestou.

„Mám výdrž. A taky toho dost vydržím. Jsem spontánní a životní optimistka. Navenek mohu působit lehkovážně, ale věci kolem mne se mě bytostně dotýkají. A taky jsem detailistka, do jisté míry perfekcionistka. Nesnáším, když něco není dotažené do konce. Nemám ráda věci, které jsou jen tak lážo plážo, jsem urputná.“

Klářino vyprávění je proloženo odstavci, které o ní napsali její nejbližší. Manžel, dcera, rodiče, kamarádi… Krátká vyznání dokreslují obraz této kontroverzní osobnosti, kterou její blízcí s láskou přijímají právě takovou, jaká je. Pasáže popisující vysokohorské prostředí a expediční atmosféru jsou výstižné, napínavé a emotivní. Všechno je podáváno otevřeně a s upřímností, ačkoli to občas odhalí i slabší stránky této ženy a její názory někoho třeba popudí.

"To hezké kolem sebe si musíme vybojovat sami."

Abyste si čtení knihy Nahoře fouká užili a vzali si z ní to podstatné, rozhodně byste se měli vyvarovat hodnocení osobnosti Kláry Kolouchové. Doporučuji užívat si osvěžující styl psaní bez zbytečných kudrlinek, nasávat vůni dobrodružství a vyzobávat perly, které text ukrývá. 

Nahore fouka

Nahoře fouká
Autor: Klára Kolouchová, zaznamenala Martina Riebauerová
Žánr: osobní rozvoj a styl, motivační literatura
Vydáno: 2022, nakladatelství Labyrint ve spolupráci s Euromedia Group
Počet stran: 184

Hodnocení: 85 %

www.labyrintshop.cz/bio/nahore-fouka/
www.knizniklub.cz/knihy/626345-nahore-fouka.html 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Tomáš Savka: „Oslavit si umím každý den, když chci“

Savka200Zpěvák Tomáš Savka se proslavil díky účasti v talentové show Česko hledá Superstar a nyní slaví 30 let. U této příležitosti vyráží na swingové turné, o kterém v tomto rozhovoru prozradil více.

...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Čtvrteční klub amatérských detektivů zasahuje

Čtvrteční klub amatérských detektivůAngličan Richard Osman ve své knize představuje čtveřici rozverných a důvtipných penzistů, kteří se s velkým nadšením dávají do pátrání po tom, kdo zavraždil místního developera. Such...


Literatura

Nevíte, co upéct ke kávě? Nechte to na knize

klasicke moucniky 200V nakladatelství Esence vyšla kniha Klasické moučníky obsahující 500 receptů na slané i sladké dobroty.

...

Divadlo

Komediomat: “Vždycky se snažíme o určitou míru kultivovanosti a inteligentní humor.”
ImageMáte rádi Whose Line Is It Anyway? Nebo českou či slovenskou Partičku? Pak si jistě rádi přečtete rozhovor s improvizační partou Komediomat, která brázdí česká divadla a přináší do nich smích, ú...

Film

JAK VNIKNOUT DO OBECNÉ PSYCHOLOGIE

ucebnice obecne psychologie perexAlena Plháková hned na počátku své knihy UČEBNICE OBECNÉ PSYCHOLOGIE píše:  „Přála jsem si dokázat, že pověst obecné psychologie coby nudného předmětu je neoprávněná.“  A podařilo se jí to, neboť její kn...