Když se probudíte do mrazivého tání a v lese za humny je mrtvola

Když se probudíte do mrazivého tání a v lese za humny je mrtvola

Tisk

mrazive tani perexKniha je prý originálním hlasem v šedi současné krimi a já říkám, krimi obecně nevnímám šedivě, ačkoliv pravdou je, že některé příběhy si jsou tak podobné, že splývají v jeden dojem. Kate Shugaková zanechává svůj vlastní otisk v paměti čtenáře, z knihy Mrazivé tání zůstává dojem špinavého sněhu, tekoucího bláta v rukou a divné sychravé vlhkosti.


Jsem prostě z těch, kteří si z knih více pamatují venkovní počasí než samotný příběh!

Ale to vůbec není na škodu, tohle je totiž ta atmosféra, kterou mám ráda.

Kdo zná příběhy ze série Kate Shugakové (autorky Dany Stabenow), ten nebude zklamán, stále se tu drží ta typická atmosféra dialogů a děje.

„Kate zkoumala dvorek před srubem a pak utrousila jediné slovo… Tání.

V jejím hlase chyběla láska k danému ročnímu období.

Jo, ano, tání, to blažené období od března do dubna, ovšem na tyto měsíce se často neomezuje. Tou dobou celá Aljaška ro ztaje do hromady rozbředlého sněhu o rozloze cirka sto padesáti dvou milionů hektarů. Teplota stoupá k nule a nějakým zázrakem nad ní i zůstává, doba, po kterou je světlo, se každých čtyřiadvacet hodin prodlužuje o pět minut a čtyřiadvacet vteřin a po zimě, kdy den čítal jen pět hodin, se chce člověku jít ven a zůstat tam po zbytek života.“

Severská krimi ještě severněji a ve svéráznějším prostředí

A nyní si představte, že se do takového dne probudíte. A pak zas a zas… Řešíte odpadky. Řešíte setkání s medvědem. A pořád vám je zima. A pak se vám na dvůr zřítí zbytky proudového letadla a v lese za humny je mrtvola.

Autorka skvěle navršila DEN BLBEC. Spíše období BLBEC.

A tím dala příběhu šťávu, šmrnc a čtivost. Nejsou tu žádné chvilky, kdy se nudíte, naopak. Popis událostí se nádherně pojí s dialogy, oba útvary posouvají děj, vysvětlují a hrnou na čtenáře další náhody, které "fakt nechcete...", a stále více se jako noříte nejen do prostředí, v němž Kate Shugaková žije, ale také do její osobnosti a jejího stylu přemýšlení.

Myslím si, že je sice něčím svéráz, prostě Aljaška se nezapře, je v ní zkrátka kus chlapa! Ale jinak velmi sympatická žena.

A tak s ní prožijete nejen mnoho maličkých vedlejších situací a rolí, ale i tu hlavní, a sice řešení té vraždy za humny a spolupráci s policií.

Čtivá, svižná, mrazivá švédská krimi, o které máte pocit, že se odšoupla trošku ještě severněji a do svéráznějšího prostředí. Takže ano – trochu to vystupuje z šedi klasických témat švédských kriminálek.

mraz

Mrazivé tání
Autor: Dana Stabenow
Vydalo nakladatelství: Mystery Press
Original: Breakup
Přeložila: Hana Láryšová
Vydáno: 2022

Hodnocení: 100 %

https://mysterypress.cz/mrazive-tani/ 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

„Pokud děti vidí číst své rodiče, jistě si sami také najdou ke knize cestu…“

blecha zdenek 200Poslední dobou se objevuje stále více periodik obecního charakteru a o zajímavé čtení není nouze. Uvědomila jsem si, že mě trochu mrzí, že jsme se zatím nikde nedočetli o místní knihovně. Známe dobrovolný spolek Čarodějnice od Juliány...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Kniha Houby aneb Co o nich potřebují zvídavé děti vědět

houby 200Nejen pro mladé čtenáře vyšla v červnu v nakladatelství Pikola poutavá a hravě barevná kniha Liliany Fabisińské plná ilustrací Asie Gwis s názvem Houby, s lákavým podtitulem Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení.

...

Literatura

Mistrovská díla SF: Zuřivec Henryho Kuttnera

zurivec 200V únoru vyšlo v edici Mistrovská díla SF v nakladatelství Laser kniha americké legendy Henryho Kuttnera Zuřivec. Příběh z roku 1947(!), popisující fantaskní apokalyptický svět a boj jedince proti nepřízni osudu, je aktuální i v dnešní době.

...

Divadlo

Biskupskému dvoru bude kralovat Eliška/Rejčka

EliskaRejcka 200Letní premiéra na Biskupském dvoře bývá již tradičně spojena s některou výraznou brněnskou osobností či událostí. Příběh o životě Elišky Rejčky se nabízel už několikrát a dramaturgie našeho divadla o něm často uvažovala. Vždyť tato dvojná...

Film

Začne další ročník FEBIOFESTU

FebiofestUž po šestadvacáté si diváci v Praze (a následně v dalších čtrnácti městech naší republiky) mohou vychutnat olbřímí přehlídku filmů nazvanou FEBIOFEST, spíše jen z prestižních důvodů opatřenou soutěží prvotin, aby se mohla honosněji zvát festivalem....