Když se probudíte do mrazivého tání a v lese za humny je mrtvola

Když se probudíte do mrazivého tání a v lese za humny je mrtvola

Tisk

mrazive tani perexKniha je prý originálním hlasem v šedi současné krimi a já říkám, krimi obecně nevnímám šedivě, ačkoliv pravdou je, že některé příběhy si jsou tak podobné, že splývají v jeden dojem. Kate Shugaková zanechává svůj vlastní otisk v paměti čtenáře, z knihy Mrazivé tání zůstává dojem špinavého sněhu, tekoucího bláta v rukou a divné sychravé vlhkosti.


Jsem prostě z těch, kteří si z knih více pamatují venkovní počasí než samotný příběh!

Ale to vůbec není na škodu, tohle je totiž ta atmosféra, kterou mám ráda.

Kdo zná příběhy ze série Kate Shugakové (autorky Dany Stabenow), ten nebude zklamán, stále se tu drží ta typická atmosféra dialogů a děje.

„Kate zkoumala dvorek před srubem a pak utrousila jediné slovo… Tání.

V jejím hlase chyběla láska k danému ročnímu období.

Jo, ano, tání, to blažené období od března do dubna, ovšem na tyto měsíce se často neomezuje. Tou dobou celá Aljaška ro ztaje do hromady rozbředlého sněhu o rozloze cirka sto padesáti dvou milionů hektarů. Teplota stoupá k nule a nějakým zázrakem nad ní i zůstává, doba, po kterou je světlo, se každých čtyřiadvacet hodin prodlužuje o pět minut a čtyřiadvacet vteřin a po zimě, kdy den čítal jen pět hodin, se chce člověku jít ven a zůstat tam po zbytek života.“

Severská krimi ještě severněji a ve svéráznějším prostředí

A nyní si představte, že se do takového dne probudíte. A pak zas a zas… Řešíte odpadky. Řešíte setkání s medvědem. A pořád vám je zima. A pak se vám na dvůr zřítí zbytky proudového letadla a v lese za humny je mrtvola.

Autorka skvěle navršila DEN BLBEC. Spíše období BLBEC.

A tím dala příběhu šťávu, šmrnc a čtivost. Nejsou tu žádné chvilky, kdy se nudíte, naopak. Popis událostí se nádherně pojí s dialogy, oba útvary posouvají děj, vysvětlují a hrnou na čtenáře další náhody, které "fakt nechcete...", a stále více se jako noříte nejen do prostředí, v němž Kate Shugaková žije, ale také do její osobnosti a jejího stylu přemýšlení.

Myslím si, že je sice něčím svéráz, prostě Aljaška se nezapře, je v ní zkrátka kus chlapa! Ale jinak velmi sympatická žena.

A tak s ní prožijete nejen mnoho maličkých vedlejších situací a rolí, ale i tu hlavní, a sice řešení té vraždy za humny a spolupráci s policií.

Čtivá, svižná, mrazivá švédská krimi, o které máte pocit, že se odšoupla trošku ještě severněji a do svéráznějšího prostředí. Takže ano – trochu to vystupuje z šedi klasických témat švédských kriminálek.

mraz

Mrazivé tání
Autor: Dana Stabenow
Vydalo nakladatelství: Mystery Press
Original: Breakup
Přeložila: Hana Láryšová
Vydáno: 2022

Hodnocení: 100 %

https://mysterypress.cz/mrazive-tani/ 


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

David Uličník vystoupí v Kroměříži se světovou premiérou pořadu Dialogy s Krylem

david ulicnik foto 3 (2)Dialogy s Krylem, to je “světová” premiéra koncertního programu, který nabídne známé i zapomenuté písně i básně v podání kroměřížského rodáka Davida Uličníka, zpěváka a člena vokálního...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Nejsem z ledu

nejsem z ledu 200V červenci vyšel u nakladatelství Ikar mrazivý detektivní příběh Anne Frasierové Nejsem z ledu, který pochází ze série Tajemství detektiva Jude Fontaineové a nese pořadové číslo tři. Čtenáře čeká neobvyklý případ pro detektivy a ješt...


Literatura

David Michie: Dalajlamova kočka, PROBUĎ V SOBĚ KOTĚ

Probuď v sobě kotěTak Dalajlamova kočka už začíná chátrat. Tohle od veterináře slyšet nechcete. Jsou granule pro starší kočky řešením? Tak to tedy ne! Jsme zase v klášteře samotné Jeho Svatosti dalajlamy a procházíme se okolím s Jeskou, jeho kočkou. Je to už pár let, co tu žije, však...

Divadlo

Městská strašidla: Cyklus tří minioper pro dětského diváka

mestska strasidla 200Městská strašidla jsou cyklem tří minioper v režii Lukáše Kopeckého, který je určený převážně dětským divákům. V humoristicky laděných libretech Martina Kyšperského se setkáváme se strašidly, která žijí v dopravních prostředc...

Film

Vendetu? Nebo něco ostřejšího?

200filmGiovanni Manzoni/Fred Blake (Robert De Niro) byl dříve mafiánským bossem velké rodiny. Nyní je ale už starý, chce mít klid i bezpečí, a to jak pro sebe, tak pro ostatní členy své rodiny – svou impulzivní ženu Maggie (Michelle Pfeiffer), překrásnou dce...