V nakladatelství Kazda vyšla kniha Naslouchání mechu od Robin Wall Kimmererové. Pronikněte do vědy zvané bryologie i vy!
Kniha začíná předmluvou nazvanou Svět přes mechové brýle a následuje 19 esejů zaměřených právě na mech. Dozvíte se z nich například o sexuální asymetrii, přenesete se do želvuščího pralesa, poznáte i městský mech, nebo prostřednictvím autorky zjistíte, jak to dopadá, když má někdo rád mech a má peníze. V závěru nechybí doporučená literatura, poděkování a rejstřík.
Autorka eseje většinou uvozuje jejími zážitky, biologii mechů a další informace tak propojuje s každodenním životem, na což je potřeba si zvyknout. Také každému nemusí sedět, že Robin Wall Kimmererová čerpá ze svých zkušeností vědkyně, učitelky i spisovatelky, ale také matky a ženy s indiánskými kořeny. Mně osobně se něco četlo lépe, něco hůře, ale autorka mě bavila i drobnými průpovídkami jako například "Kobercovka už se totiž prodřela. Ach, ano, kobercová páska, mocná výmluva prokrastinátora.“
Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Začněte naslouchat mechu
Z nových informací, které mě překvapily, bych zmínila, že mechy vykazují celou škálu reprodukčního chování od nespoutaného pohlavního běsnění až po puritánskou zdrženlivost. „Existují sexuálně aktivní druhy, které chrlí miliony potomků naráz, i druhy žijící v celibátu, u nich pohlavní rozmnožování nikdy pozorováno nebylo. Nic neobvyklého není ani transsexualita – některé mechy mění pohlaví naprosto volně,“ píše se na straně 88.
Naslouchání mechu je rozhodně zajímavá kniha, ale je potřeba si na ni zvyknout a trochu se jí takzvaně prokousat. Očekávala jsem, že budu mít po přečtení chuť okamžitě vyrazit do lesa a porozhlédnout se po mechu, ale bohužel se to nestalo. Je podle mě také velká škoda, že se v knize nenachází více obrázků, a především nějaká příloha s fotografiemi. Ta by se zde opravdu hodila a titul by pozvedla.
Robin Wall Kimmererová vypráví příběhy mechů z pohledu vědy i tradiční moudrosti domorodých národů. Mezinárodně uznávaná autorka poutavě spojuje vědecké poznatky s osobními postřehy a dává možnost nahlédnout do elegantně jednoduchého života mechorostů, od nichž se můžeme mnohé naučit. Ve vzájemně provázaných esejích srozumitelně vysvětluje biologii mechů a přemítá nad tím, co všechno nám tyto fascinující organismy mohou předat. Čerpá přitom ze svých rozmanitých zkušeností vědkyně, matky, učitelky i spisovatelky s indiánskými kořeny.
Robin Wall Kimmererová (1953) je matka, vědkyně, univerzitní profesorka a oficiální příslušnice státem uznávaného indiánského kmene Citizen Potawatomi Nation. Je autorkou knihy Braiding Sweetgrass (Copánky z trávy), která jí přinesla celosvětové uznání. Její knižní debut Naslouchání mechu získal ocenění John Burroughs Medal za vynikající literární počin o přírodě, její další texty vyšly v řadě odborných a environmentálních časopisů. Honosí se titulem čestné profesorky na Fakultě environmentální a lesní biologie Newyorské státní univerzity a založila a dodnes řídí Centrum původních národů a životního prostředí. Coby spisovatelka a vědkyně se neomezuje jen na obnovu ekosystémů, ale usiluje i o obnovu vztahu člověka s krajinou. Má bakalářský titul z botaniky na Newyorské státní univerzitě, magisterský i doktorský titul z téhož oboru na Wisconsinské univerzitě a publikovala množství vědeckých článků o rostlinné ekologii, ekologii mechů, moudrosti původních národů a restorativní ekologii. Žije na starém statku na severu státu New York a pečuje o upravené i divoké zahrady.
Naslouchání mechu
Přírodní a kulturní historie mechorostů
Autor: Robin Wall Kimmererová
Překlad: Vojtěch Ettler
Žánr: les a stromy, populárně-naučná
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 195
Hodnocení: 73 %
https://www.knihykazda.cz/naslouchani-mechu/
< Předchozí | Další > |
---|