Politika očima mladého aktivisty

Politika očima mladého aktivisty

Tisk

ocima mladeho aktivisty 200V nakladatelství Pointa vyšla kniha Očima mladého aktivisty od Šimona Hlinovského, absolventa politologie zajímajícího se o veřejné dění.

 

 

 

 

Autor v úvodu píše, že se už v dětství zajímal o politiku a poprvé šel na demonstraci proti vládě premiéra Grosse. „Politický vývoj po roce 2013 mě přiměl chodit na demonstrace stále častěji. Když už se v nějakém televizním pořadu dostanu ke slovu, nikdy nestihnu říct všechno, co bych chtěl. I proto jsem se rozhodl vydat knihu. Dalším důvodem je, že z knihy se třeba i budoucí generace dozvědí, co jsme v minulosti prožívali,“ dodává.

Právě tento pohled do nedaleké minulosti mi na knize přišel moc zajímavý. Autor je podobně starý jako já, tudíž jsem dobře věděla, o jakých událostech píše. Ale byla jsem mnohdy překvapena, ve kterém to bylo roce a umožňovalo mi to porovnávat dané situace se současností. A že něco takzvaně „uzrálo“.

„Když mluvil Andrej Babiš, mnohokrát se publikum hlasitě smálo. Doufal jsem, že to bude na diváky u obrazovek fungovat a že si uvědomí, jak je Babiš všem pro smích. V tom jsem se ale zmýlil. Tehdy podle mnoha průzkumů vycházelo, že hnutí ANO se dostane do sněmovny, byť ještě měsíc před volbami to tak nevypadalo. Myslel jsem si, že získá okolo 10 %. Netušil jsem, že nakonec bude druhou nejsilnější stranou se 47 % poslanci (jen o tři méně než ČSSD) a vstoupí do vlády premiéra Bohuslava Sobotky.“ (str. 37)

Šimon Hlinovský v krátkých kapitolách popisuje například prezidentské volby v roce 2013, kdy pomáhal Karlu Schwarzenbergovi, jeho další aktivity pro TOP 09, účasti na demonstracích a také účasti v televizních pořadech jako je Máte slovo nebo Aréna Jaromíra Soukupa. Na tento pohled z druhé strany jsem se před čtením moc těšila a nebyla jsem zklamaná. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí jak o práci policie na demonstracích a podobných akcích, tak o zákulisí televizních studií. Například jsem nevěděla, že se do Máte slovo dá dostat buď přihlášením do televize, nebo na pozvání někoho z hostů.

Kniha Očima mladého aktivisty splnila mé očekávání. Připomněla jsem si díky ní některé události a zjistila spoustu nových informací. Autor mi byl sympatický svou aktivitou i povahou. Především jsem na něm ocenila, že prezentoval svůj názor, ale neměla jsem dojem, že mi ho nějak cpe. Otázkou je, jak to bude vnímat někdo s opačným politickým postojem, ale kdo ví, jestli si někdo takový ke knize najde cestu a ocení ji.

Šimon Hlinovský vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje ve velké softwarové společnosti. Píše články do ATYP magazínu a příležitostně i do jiných internetových magazínů. Ve volném čase se podílí na prospěšných charitativních projektech a pořádá různé akce pro mládež. Rád vystupuje v televizních soutěžích a diskusních pořadech. Protože se vždy zajímal o politiku, často navštěvuje různé demonstrace a o své zážitky se rozhodl podělit prostřednictvím této knihy.

 

ocima mladeho aktivisty

Očima mladého aktivisty
Autor: Šimon Hlinovský
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2021
Počet stran: 264
Hodnocení: 77 %

https://www.pointa.cz/project/6b9b0761-c177-11ea-b985-001dd8b72061


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Krejbich – Hlaváč – Ondra: Smrt zítřkům

velky tresk200V dubnovém Velkém Třesku se promění Malá scéna na tvůrčí křižovatku. Střetne se zde malíř, hudebník a divadelník. Krejbich-Hlaváč-Ondra. Obraz – Hudba – Hra. Jiří On...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Miroslav Légl: Mezinárodní kuchyně bez soli a jiné chemie

bez soli 200Autor upozorňuje na to, že to není klasická kuchařka, jak ji obecně známe. Není, je to mnohem víc. Je to spíše návod pro zcela nový a pro nás zatím velice netypický životní styl.  Bez soli. Je až s podivem, co podle jeho slov s naším tělem udělá ...


Literatura

Asterix 38: Vercingetorixova dcera

asterix vercingetorixova dcera 200V říjnu vydalo nakladatelství Egmont již 38. díl ze série Asterixova dobrodružství, pojmenovaný Vercingetorixova dcera. Tradičně se můžete těšit na vtipné dialogy, situační humor i příjemně laděnou...

Divadlo

Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce

Slavek Novak perexCo uděláte, když narazíte skutečný příběh o skutečném umělci, který hrával hlavní role v Národním a zároveň sváděl ženy pod taktovkou STB, aby je režim mohl vydírat? Jste-li dramatikem, pravděpodobně napíšete hru. Jste-li vtipným a...

Film

The Help „Odvaha přeskočila jednu generaci.“

help PEREXA je tu opět jeden ze srdcervoucích příběhů, tentokrát o tahání figurek po černých polích těmi bílými, jak se jim to na šachovnici hodí. Příběh klasicky postavený na motivu nejlepšího přátelství, které pomalu, ale jistě nakonec zpřetrhají odlišné mo...