Milovníci islandské Yrsy opět zaplesali
Banner

Milovníci islandské Yrsy opět zaplesali

poprava 200Titulem letošního jara se pro milovníky severské krimi rozhodně stal titul Poprava od Yrsa Sigurdardóttir, který pod značkou Metafora přineslo nakladatelství Grada.

 

 

Jedná se už o čtvrtou knihu ze série Freya a Huldar a jako obvykle se kromě napínavého děje vyznačuje i velmi zdařilou obálkou. Ta vždy zakrývá příjmení islandské autorky prvkem vztahujícím se nějakým způsobem k příběhu. Po černé díře nebo lepicí pásce se tentokrát jedná o zatlučený hřebík doplněný kapkami krve.

Kniha se klasicky rozjíždí zostra, kdy je na popravišti nalezen oběšený muž. Na první pohled se zdá, že se jedná o sebevraždu, dokud se však nezjistí, že má muž přímo uprostřed hrudi zaražený hřebík. Napětí se stupňuje, když se v bytě zavražděného objeví malý chlapec, od kterého se vyšetřovatelům nedaří příliš zjistit. V tom okamžiku přichází detektivovi Huldarovi a jeho týmu na pomoc dětská psycholožka Freya. Ta sice má s podobnými dětmi zkušenosti, ale dobrat se k pravdě chvíli trvá…

Zatímco předešlé knihy se mi zdály na Huldarovi a Freyi hodně postavené, zde tomu tak úplně není. Dítě zde sice hraje důležitou roli, ale kdyby v příběhu nebylo, nic by se nestalo. A místo vzájemného jiskření mezi detektivem a psycholožkou se zde řeší spíše napjatá atmosféra na policii, kde vyšetřovatelé čelí náladám jejich nadřízené Erly a ambicióznosti stážistky Líny. Nebylo to na škodu, ale jednalo se o změnu.

V Katarzi v příběhu figurovala aplikace Snapchat a ani zde nebyla o moderní technologie nouze. Důležitou roli zde hrál dark net a deep net, kterého je podle mě v současných krimi dílech více než dost. Zřejmě se to nabízí, nebo jde o moderní téma, ale já už jsem tím trochu přesycena.

Poprava je každopádně opět propracovaným thrillerem se zajímavou zápletkou, který stojí za přečtení.

Yrsa Sigurdardóttir se narodila 24. srpna 1963 v Rejkjavíku a vystudovala a věnuje se stavebnímu inženýrství. K tomu také píše – knihy pro dospělé i děti. Svou první knihu pro děti vydala v roce 1998 a pro dospělé v roce 2005 (u nás vyšla pod názvem Poslední rituál). Jednalo se o sérii s reykjavíckou advokátkou Tórou Gudmundsdóttir obsahující knihy: Mrazivé světlo, Led v žilách, Žhavý hrob, Plavba smrti a Ohnivý anděl. Mimo tuto sérii je pak tato s Freyou a Huldarem, tak titul Pamatuji si vás všechny. Yrsa Sigurdardóttir dostala za své knihy mnoho ocenění, žije na předměstí Rejkjavíku, je vdaná a má dvě děti. 

poprava

Poprava
Autor: Yrsa Sigurdardottir
Překlad: Hana Sichingerová
Žánr: thriller, krimi
Nakladatelství: Metafora (Grada)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 384
Hodnocení: 88 %

https://www.grada.cz/poprava-11257/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

René Nekuda s Tomášem Kříkavou o sobě, práci, plánech… prostě o životě

200rozPři své práci nakladatelské redaktorky jsem se potkala s mnoha zajímavými lidmi. Patří mezi ně také René Nekuda – lektor tvůrčího psaní, spisovatel, dramatik a cestovatel – a Tomáš Kříkava – manažer, ilustrátor, herec, moderátor… Oba plní sny sami sobě ...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Christianizace a utváření křesťanské monarchie

christianizace200I v anglicky psané literatuře se docela často vyskytují tematicky ujednocené sborníky, sepsané odborníky z různých zemí - a může nás těšit, že mezi nimi nalezneme též české autory, zacílené na české (československé) teritorium. Bohužel...


Literatura

Troufnete si na 100 mozkocvičných hádanek?

100 mozkocviceni 200Jeden moudrý muž kdysi dávno řekl, že „je lépe mozek opotřebovat, než ho nechat zrezivět“. Pro ty, kteří nechtějí nechat mozek zrezivět je určena knížka anglických mozkocvičných hádanek.

 

...

Divadlo

Špagety a pizza na sto způsobů

improshow 200V rámci italského dne na festivalu Culturea se představila Improshow z Brna se svou osobitou dávkou vtipu a improvizace.

...

Film

Lorax: Děti, chraňte přírodu!
ImagePředstavte si městečko, kde je vše dokonalé, barevné, krásné… ale také umělé. Zvířata, květiny, stromy nevyjímaje. Místo živých stromů si lidé na zahrady pořizují náhražky, které mohou dálkově ovládat a podle nálady si měnit jejich barvu. Co k...