Milovníci islandské Yrsy opět zaplesali

Milovníci islandské Yrsy opět zaplesali

Tisk

poprava 200Titulem letošního jara se pro milovníky severské krimi rozhodně stal titul Poprava od Yrsa Sigurdardóttir, který pod značkou Metafora přineslo nakladatelství Grada.

 

 

Jedná se už o čtvrtou knihu ze série Freya a Huldar a jako obvykle se kromě napínavého děje vyznačuje i velmi zdařilou obálkou. Ta vždy zakrývá příjmení islandské autorky prvkem vztahujícím se nějakým způsobem k příběhu. Po černé díře nebo lepicí pásce se tentokrát jedná o zatlučený hřebík doplněný kapkami krve.

Kniha se klasicky rozjíždí zostra, kdy je na popravišti nalezen oběšený muž. Na první pohled se zdá, že se jedná o sebevraždu, dokud se však nezjistí, že má muž přímo uprostřed hrudi zaražený hřebík. Napětí se stupňuje, když se v bytě zavražděného objeví malý chlapec, od kterého se vyšetřovatelům nedaří příliš zjistit. V tom okamžiku přichází detektivovi Huldarovi a jeho týmu na pomoc dětská psycholožka Freya. Ta sice má s podobnými dětmi zkušenosti, ale dobrat se k pravdě chvíli trvá…

Zatímco předešlé knihy se mi zdály na Huldarovi a Freyi hodně postavené, zde tomu tak úplně není. Dítě zde sice hraje důležitou roli, ale kdyby v příběhu nebylo, nic by se nestalo. A místo vzájemného jiskření mezi detektivem a psycholožkou se zde řeší spíše napjatá atmosféra na policii, kde vyšetřovatelé čelí náladám jejich nadřízené Erly a ambicióznosti stážistky Líny. Nebylo to na škodu, ale jednalo se o změnu.

V Katarzi v příběhu figurovala aplikace Snapchat a ani zde nebyla o moderní technologie nouze. Důležitou roli zde hrál dark net a deep net, kterého je podle mě v současných krimi dílech více než dost. Zřejmě se to nabízí, nebo jde o moderní téma, ale já už jsem tím trochu přesycena.

Poprava je každopádně opět propracovaným thrillerem se zajímavou zápletkou, který stojí za přečtení.

Yrsa Sigurdardóttir se narodila 24. srpna 1963 v Rejkjavíku a vystudovala a věnuje se stavebnímu inženýrství. K tomu také píše – knihy pro dospělé i děti. Svou první knihu pro děti vydala v roce 1998 a pro dospělé v roce 2005 (u nás vyšla pod názvem Poslední rituál). Jednalo se o sérii s reykjavíckou advokátkou Tórou Gudmundsdóttir obsahující knihy: Mrazivé světlo, Led v žilách, Žhavý hrob, Plavba smrti a Ohnivý anděl. Mimo tuto sérii je pak tato s Freyou a Huldarem, tak titul Pamatuji si vás všechny. Yrsa Sigurdardóttir dostala za své knihy mnoho ocenění, žije na předměstí Rejkjavíku, je vdaná a má dvě děti. 

poprava

Poprava
Autor: Yrsa Sigurdardottir
Překlad: Hana Sichingerová
Žánr: thriller, krimi
Nakladatelství: Metafora (Grada)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 384
Hodnocení: 88 %

https://www.grada.cz/poprava-11257/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Jan Kaláb: „Na trojrozměrném graffiti i na sochách vůbec je nejdůležitější, aby byly pohledové ze všech stran. Jinými slovy, aby nevypadaly dobře jen z jednoho úhlu.“

jan kalab 200Přinášíme vám rozhovor s magistrem umění Janem Kalábem, kterého můžete znát také pod přezdívkami Splesh, Point či Cakes. Věnuje se graffiti, street artu a také velkoplošným obrazům ve městech. Taková díla můžete vidět napříkl...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Feynmanovy přednášky z fyziky aneb bible fyzikářů

200litSvětovým bestsellerem v oblasti fyziky jsou bezesporu třídílné Feynmanovy přednášky z fyziky (Lectures on Physics, 1963), které nyní v novém revidovaném vydání přináší českým čtenářům nakladatelství Fragment, jež tak reaguje na jejich poptávku, jelikož p...


Literatura

Série s Freyjou a Huldarem je u konce

ticho 200Necelého půl roku po předchozí knize Panenka vyšel královně islandské krimi Yrse Sigurðardóttir další, tentokrát poslední díl s názvem Ticho.

 

...

Divadlo

Dracula znovu ožil

dracula perexNepodléhejme šalebnému vábení nadpřirozených sil, mezi které reklama a propagace zajisté patří. Nechal jsem se zviklat sugestivní nabídkou, že divadelní představení Dracula Reloaded, čas od času divadlem Aqualung pořádané v Ž...

Film

Zůstaly jen atomy věčnosti

atomy 200O krátkých filmech sotva nalezneme nějaké souhrnnější pojednání. Bývají zpravidla spojovány s dokumentární, případně animovanou tvorbou, ale nalezneme mezi nimi i snímky hrané. Když Lucie Česálková své knize Atomy věčnosti vtiskla podtitul Český k...