S Hamletem jsem prožil neskutečně krásné chvíle od prvního dne, říká herec Petr Kubes

S Hamletem jsem prožil neskutečně krásné chvíle od prvního dne, říká herec Petr Kubes

Tisk

kubes perexNa jevišti Moravského divadla v Olomouci patří Petr Kubes k nejvytíženějším hercům. V této sezóně se objevuje hned v několika titulech, vedle komedií a muzikálu Šakalí léta jsou to také dvě Shakespearovy hry - Hamlet, kde hraje titulní roli, a Bouře, kde ztvárňuje Prospera. K náročným postavám však patří i jeho Antonio Salieri v Amadeovi.  Ostatně o hercových úkolech a vůbec divadelní práci se točí i následující rozhovor.

 

 Jak jste přistupoval k postavě Hamleta, prince dánského?
Líbí se mi, co kdysi řekl jeden velký režisér: že je potřeba, aby Shakespearovo dílo napsané specifickým jazykem v sobě herec znovuobjevil. A tak jsem se v počátcích mé práce co nejvíce soustředil na slovo a jeho obraznost, na intenzitu myšlenky Shakespearových skvělých pasáží, na situace, ve kterých se hlavní postava ocitá. Hamlet je Mount Everest, ale prý, když člověk stoupá tou vzrušující a neuvěřitelně tajemnou cestou k jeho vrcholu pokorně, krok za krokem, Hamlet ho ve chvílích, když už třeba nemůže, poponese. Snažil jsem se toho držet. A můžu říct, že jsem s Hamletem prožil neskutečně krásné chvíle od prvního dne, kdy jsem se začal této „absolutní“ hře věnovat. Témata lásky, rodiny, vraždy a pomsty či samotného bytí byla pro mě velmi silná. Našemu zkoušení předcházela milá setkání s panem profesorem Martinem Hilským a společná práce nad textem s režisérem Michaelem Tarantem.

kubes1

 


Traduje se, že hodně herců v určitém věku sní právě o této velké shakespearovské postavě, ve které by předvedli své kvality. Byla to i vaše vysněná role, kterou jste nakonec získal, anebo jste snil o jiných divadelních postavách či hrdinech?
Určitě každý herec sní o nějaké postavě nebo hře, ve které by rád hrál. A Hamlet je hra her. Říká se, že Hamlet si vybírá sám. Buď aby se herci, který ho hraje, vysmál, anebo aby od něj něco získal… Mnoho herců přede mnou chtělo Hamleta hrát a třeba neměli to štěstí. Mě ani nenapadlo, že ještě nastane chvíle a budu stát na jevišti jako Hamlet, ale vyplynulo to jaksi přirozeně z naší dlouhodobé spolupráce mezi mnou a Michaelem Tarantem. Jsem za to vděčný, vážím si toho a beru to jako dar. A i když jsem předtím nikdy nepřemýšlel o té „jediné vysněné“ roli, tak skrze Hamleta a v současné době Prospera, kterého taky hraji, bych se jednou moc rád dostal až k Learovi. Ale na to je ještě čas.

kubes2

 


Kolikátá je to vaše shakespearovská postava na jevišti?
Čtvrtá.


Která shakespearovská postava vám dala doposud nejvíc zabrat? Byl to Hamlet...?
Nevím. Když už mám tu možnost pracovat na velkých hrách, i když práce na nich může být někdy velmi náročná, mám spíš potom velkou radost, že mě něco, čemu třeba nejdřív ne úplně rozumím, někam posune.

Pokud vím, ztvárňujete na jevišti v inscenaci Amadeus skladatele Antonia Sallieriho. Čím vším jste tuto postavu, která není v této Shafferově hře žádný dobrák, obdařil?
Já jsem hlavně chtěl, aby promluvy Salieriho o jeho životě nevyzněly jen jako monology posouvající děj hry, ale aby byly otevřenou, živou zpovědí člověka, kterého máme možnost sledovat od dětství s jeho touhami až po chvíli, kdy se cítí být zrazen představou svého Boha, a rozhodne se jít cestou zla. Vnímal jsem Salieriho jako zástupce nás všech a bylo pro mě napínavé a zábavné sledovat právě ty okamžiky, kdy se to mezi tím dobrým v nás a tím zlým láme a proč.


Máte rád Mozartovu hudbu? A znáte i tu od Salieriho?
Mozartovu hudbu mám velmi rád. Na DAMU jsem hrál na klavír skladbu, kterou složil v deseti letech a i dnes si ji ještě občas zahraji. Tu Salieriho jsem, přiznávám, předtím moc neznal.


Jakou muziku posloucháte nejčastěji, třeba když máte volno? Anebo - zajdete na nějaký koncert?
Bohužel v současné době nemám moc čas chodit na koncerty, i když bych chtěl. Těch hudebních žánrů a interpretů, které poslouchám, je opravdu strašná spousta.  Ale je pravda, že teď mám zrovna takové období, kdy hodně poslouchám třeba Davida Bowieho.

kubes3

 


Co muzikál? V jednom účinkujete. Jde o Šakalí léta...
Muzikál a muzikálové herce obdivuji. V Šakalích létech mám malou roličku a navíc činoherní. Hrál jsem ještě v muzikálu Pokrevní bratři, a byla to zase spíše herecká záležitost, ale byla tam s námi skvělá kapela, mí kolegové to hráli a zpívali krásně a byl to silný příběh, takže srdcovka.


V čem vás můžeme ještě vidět v této sezóně v Moravském divadle?
V Amadeovi, Hamletovi, jehož derniéru budeme natáčet pro Českou televizi, v Poručíkovi z Inishmoru, Drobečcích z perníku, Bouři, Emě, U pokladny stál nebo Najdeme se na Ztracené..


Co stíháte ještě vedle divadla? Patří do těchto aktivit film, televize, rozhlas, pedagogická či autorská činnost?
Z těch „pracovních“ aktivit je to určitě rozhlas. To je práce, která mě baví a je to velké potěšení. A nedávno jsem natočil s režisérem Michalem Burešem Nesboho Syna jako audioknihu, v květnu budeme natáčet další, jejíž název a ani autora zatím nesmím prozradit. Rýsuje se nějaká spolupráce s televizí, takže uvidíme. Dnes jsem byl na fakultě a pracoval se studenty, takže to nechávám tak volně plynout…

kubes4

 


Na plátně jste debutoval v Jakubiskově Nejasné zprávě o konci světa a prozatím naposledy jste se objevil v nezávislém snímku režisérky Terezy Kovářové Skoro úplně vymyšlený film. Oba snímky od sebe dělí asi patnáct šestnáct let. Který z nich byl pro vás náročnější a v čem?
Obojí bylo zábavné a na obojí vzpomínám. Na Nejasnou zprávu už s nostalgií…


Režisérské ambice nemáte?
Zatím ne.


Jak obvykle vyplníte volný den, když ho zrovna máte, když nehrajte a nemáte ani zkoušku? Učíte se třeba nový text, anebo se na práci jednoduše vykašlete a děláte všechno možné, jen ne činnost související s vaší prací?
To i ono. Když mám ale úplně volno, tak se snažím být se svou rodinou a dětmi.

http://www.moravskedivadlo.cz/cinohra/umelci/?s=detail&;id=96


Foto archiv Petr Kubes


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Skoro úplně vymyšlený film je dotočen!

skoro vymysleny film200Skoro úplně vymyšlený film, autorské dílo z rukou mladých umělců, je dotočen! Film vychází z poetiky básně Charlese Bukowskiho a věnuje se hledání, iluzím, platonické lásce a je protkán mel...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Baletka Kateřina Voldánová: „Zahrát lišku nebo loupežníka je něco jiného, než pološílenou dívku.“

Katerina Voldanova 200Baletní studio Regina se nachází v Ústí nad Labem a jeho renomé stoupá díky paní ředitelce Regině Holubové Blažkové a velkému množství talentovaných tanečnic a tanečníků. Jednou z nich je Kateřina Voldánová, která po rolích v...


Literatura

Válečný zločinec nebo jen loutka svého otce?

dedictvi valky perexNěmecko, rok 1946. Klára Falkenbergová, která během války řídila významný rodinný podnik, přišla o všechno. Má pouze falešné doklady a naději, že svatba vyřeší její většinu jejích problémů. Poté, co jí nejlepší přítelkyně Elisa...

Divadlo

Kolečko v Disku pracuje s buchtami i bohyněmi

buchty a bohyne200Petr Kolečko (Okresní přebor) napsal divadelní hru přímo na míru čtyřem absolventkám, čtvrtého ročníku Katedry herectví činoherního divadla pražské DAMU, Nikol Kouklové, Evě Josefíkové, Marii Poulové

Film

Gradující drama Znovu a jinak. Najdete se v něm.

altCo je v životě nejdůležitější? Jít si vždy za svým snem i za možností tvrdého pádu nebo uspokojení z fádního života? Poslední film Jasona Reitmana nás zavádí do města Minneapolis v Minnesotě za Mavis Garyovou (Charl...