Radní pro kulturu Středočeského kraje: Kultura je vnímána jako popelka

Radní pro kulturu Středočeského kraje: Kultura je vnímána jako popelka

Tisk


Zdenek StefekRozhovor s radním Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Zdeňkem Štefkem (KSČM).

 


Vašim rezortem je kultura, každá oblast má jistě své problémy, kultura jich má bezpočet, i když se to bohužel mnohým tak nezdá. Jak se tedy vyrovnáváte z bezbřehostí všech těchto problémů?
Kultura je vnímána jako popelka, na kterou se dává, jen když něco zbude. Pokouším se tento obraz narovnat, protože je prokázáno, že i po finanční stránce každá koruna a je jedno, zda do festivalu vážné hudby, nebo obnovy památky, přinese zpátky do rozpočtu mnohem větší částku.  
Navíc vnímám nezpochybnitelný význam kultury pro lidstvo a to v tom nejširším slova smyslu. Vždyť dle moudrých slov je to právě kultura, co dělí naší civilizaci od zvířat.
A do třetice se pokouším i v kultuře změnit vnímání hospodaření tak, že se dá vynakládat každá koruna efektivněji, koncepčněji a hospodárněji a že i při zajímavém atraktivním programu se mohou šetřit provozní prostředky. K tomu mi dopomáhá právě mé technické vzdělání.


Co považujete za největší úspěch  ve vztahu ke kultuře v posledním období?
V oblasti kultury a památkové péče se podařilo realizovat několik koncepčních kroků - oživit regionálních funkci knihoven, která byla podpořena i finančně navýšením o více než 100%, schválit koncepci památkové péče i koncepci podpory divadel a koncepci podpory tradiční lidové kultury. V oblasti realizovaných investic byly obnoveny a zmodernizovány expozice v řadě kulturních institucí (expozice Jiřího z Poděbrad v poděbradském zámku), za podpory evropských fondů i vlastních zdrojů se opravil zámek v Roztokách u Prahy, celý areál Jezuitské koleje v Kutné Hoře, rozšířil se skanzen v Přerově nad Labem v Kouřimi a vlastně i ve Vysokém Chlumci. Kolínské muzeum dostalo zpět své sídlo, v zámku v Panenských Břežanech vzniká expozice „Zločin a trest“ věnovaná protifašistickému odboji. Zprovozněno bylo také nové Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.  Nastartovány byly též projekty na stavbu depozitáře pro
Středočeskou vědeckou knihovnu, nebo pro Muzeum Českého krasu. Úspěšně se podařilo i navýšit provozní prostředky muzeí a galerií a Fond kultury a obnovy památek.

Zdenek Stefek9


Je třeba říci, že kraj dává do kultury o mnoho víc procent ze svých prostředků, než stát, jehož podpora nedosahuje ani diskutovaného 1% - vždyť jen na své organizace dává provozní prostředky přes 250 milionů Kč (další desítky milionů dává do investic, fondů, podpory knihoven) a to má rozpočet 19 miliard, z čehož je většina pouze průtokových do školství...


Jaké úkoly vidíte v rámci příštího období?
Chci pokračovat v nastartovaných projektech rozvoje krajských institucí a schválit koncepci podpory významných kulturních akcí v kraji, pokud se to nepodaří ještě v příštích měsících.
Dlouhodoběji bych chtěl dosáhnout dostatečných účelně a koncepčně vynakládaných finančních prostředků, nejen na obnovu památek, ochranu a zpřístupňování kulturního dědictví a podporu kulturních aktivit, ale i třeba na projekt Kultura do škol, který by měl zajistit kvalitní kulturní program pro žáky a studenty včetně zajištění dopravy a vstupného. Dále bych chtěl pomoci vytvořit síť volnočasových kulturních center, tzv. zkušeben. A také chci přispět k dostupnému kulturního vyžití pro všechny skupiny obyvatel, a to vhodnou cenovou politikou i s využitím slevových karet. Vše by mělo vést ke zvyšování kulturního rozhledu a národního uvědomění našich občanů, jako předpokladu dalšího úspěšného rozvoje kraje a jeho obyvatel.


V čem považujete kulturu středočeského kraje za jedinečnou?  
Než jedinečnou bych volil spíše pojem rozmanitou. To souvisí s celkovou rozlohou kraje a Prahou uprostřed. Takže najdete rozdílnou kulturu na Sedlčansku, v Podjizeří, na Křivoklátsku i v Polabí.


Stále jsou vaším krédem tato slova: „Chceme-li změnit svět, musíme měnit i sebe“?
Ano, stále je to mé krédo. Právě každý z nás musí začít u sebe, musíme to být především my, za kterými nejsou žádné velké PR firmy, ani vlivní sponzoři. Protože za nás naši práci nikdo neudělá a jen vlastním příkladem můžeme oslovit ostatní.


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Holub: Lenošení jsem dovedl k dokonalosti!

proste200Přinášíme rozhovor se spisovatelem na žánrovém pomezí - Jiřím Holubem.

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

„Nejradši se učím texty zásadně v lese, doma to ani neumím,“ říká herec Jan Hönig

jan honig200Randle Patrick McMurphy se s ničím moc nepárá. Je to chlap, který za všech okolností říká, co si myslí. Má kladný vztah k ženám, alkoholu, hazardu... To je charakteristika postavy, která hraje prim v inscenaci Přelet nad kukaččiným hnízdem a kterou...


Literatura

Tři v jednom

200lit22Když jsem uviděla trojromán Eda McBaina v zajímavém přebalu, první, co mne napadlo, bylo, že to bude vhodný vánoční dárek. Ale doporučujte v parném létě vánoční dárek, proto jsem si ho schovala na tuto aktuálnější dobu. Navíc právě na začátek je zařazen...

Divadlo

Zářijové novinky na Dramoxu: legendární Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho i švihlá Římská Lukrécie

Podivné odpoledne doktora Zvonka BurkehoOnline platforma Dramox.cz přináší každý měsíc několik novinek z českých i zahraničních divadelních scén. Nově nabídku obohatila švihlá barokní opera Římská Lukrécie, legendární grotesk...

Film

Česká televize přichází s podzimními novinkami


PodzimAčkoli momentální tropické teploty nenasvědčují, že by mělo léto jen tak skončit, pragmatický kalendář ví své. Polovina prázdnin je definitivně za námi a ta druhá jako naschvál uteče nepřiměřeně rychle. Nad touto kvapnou prázdninovou pomíjivostí se sn...