Rozhovor s radním Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Zdeňkem Štefkem (KSČM).
Vašim rezortem je kultura, každá oblast má jistě své problémy, kultura jich má bezpočet, i když se to bohužel mnohým tak nezdá. Jak se tedy vyrovnáváte z bezbřehostí všech těchto problémů?
Kultura je vnímána jako popelka, na kterou se dává, jen když něco zbude. Pokouším se tento obraz narovnat, protože je prokázáno, že i po finanční stránce každá koruna a je jedno, zda do festivalu vážné hudby, nebo obnovy památky, přinese zpátky do rozpočtu mnohem větší částku.
Navíc vnímám nezpochybnitelný význam kultury pro lidstvo a to v tom nejširším slova smyslu. Vždyť dle moudrých slov je to právě kultura, co dělí naší civilizaci od zvířat.
A do třetice se pokouším i v kultuře změnit vnímání hospodaření tak, že se dá vynakládat každá koruna efektivněji, koncepčněji a hospodárněji a že i při zajímavém atraktivním programu se mohou šetřit provozní prostředky. K tomu mi dopomáhá právě mé technické vzdělání.
Co považujete za největší úspěch ve vztahu ke kultuře v posledním období?
V oblasti kultury a památkové péče se podařilo realizovat několik koncepčních kroků - oživit regionálních funkci knihoven, která byla podpořena i finančně navýšením o více než 100%, schválit koncepci památkové péče i koncepci podpory divadel a koncepci podpory tradiční lidové kultury. V oblasti realizovaných investic byly obnoveny a zmodernizovány expozice v řadě kulturních institucí (expozice Jiřího z Poděbrad v poděbradském zámku), za podpory evropských fondů i vlastních zdrojů se opravil zámek v Roztokách u Prahy, celý areál Jezuitské koleje v Kutné Hoře, rozšířil se skanzen v Přerově nad Labem v Kouřimi a vlastně i ve Vysokém Chlumci. Kolínské muzeum dostalo zpět své sídlo, v zámku v Panenských Břežanech vzniká expozice „Zločin a trest“ věnovaná protifašistickému odboji. Zprovozněno bylo také nové Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Nastartovány byly též projekty na stavbu depozitáře pro
Středočeskou vědeckou knihovnu, nebo pro Muzeum Českého krasu. Úspěšně se podařilo i navýšit provozní prostředky muzeí a galerií a Fond kultury a obnovy památek.
Je třeba říci, že kraj dává do kultury o mnoho víc procent ze svých prostředků, než stát, jehož podpora nedosahuje ani diskutovaného 1% - vždyť jen na své organizace dává provozní prostředky přes 250 milionů Kč (další desítky milionů dává do investic, fondů, podpory knihoven) a to má rozpočet 19 miliard, z čehož je většina pouze průtokových do školství...
Jaké úkoly vidíte v rámci příštího období?
Chci pokračovat v nastartovaných projektech rozvoje krajských institucí a schválit koncepci podpory významných kulturních akcí v kraji, pokud se to nepodaří ještě v příštích měsících.
Dlouhodoběji bych chtěl dosáhnout dostatečných účelně a koncepčně vynakládaných finančních prostředků, nejen na obnovu památek, ochranu a zpřístupňování kulturního dědictví a podporu kulturních aktivit, ale i třeba na projekt Kultura do škol, který by měl zajistit kvalitní kulturní program pro žáky a studenty včetně zajištění dopravy a vstupného. Dále bych chtěl pomoci vytvořit síť volnočasových kulturních center, tzv. zkušeben. A také chci přispět k dostupnému kulturního vyžití pro všechny skupiny obyvatel, a to vhodnou cenovou politikou i s využitím slevových karet. Vše by mělo vést ke zvyšování kulturního rozhledu a národního uvědomění našich občanů, jako předpokladu dalšího úspěšného rozvoje kraje a jeho obyvatel.
V čem považujete kulturu středočeského kraje za jedinečnou?
Než jedinečnou bych volil spíše pojem rozmanitou. To souvisí s celkovou rozlohou kraje a Prahou uprostřed. Takže najdete rozdílnou kulturu na Sedlčansku, v Podjizeří, na Křivoklátsku i v Polabí.
Stále jsou vaším krédem tato slova: „Chceme-li změnit svět, musíme měnit i sebe“?
Ano, stále je to mé krédo. Právě každý z nás musí začít u sebe, musíme to být především my, za kterými nejsou žádné velké PR firmy, ani vlivní sponzoři. Protože za nás naši práci nikdo neudělá a jen vlastním příkladem můžeme oslovit ostatní.
< Předchozí | Další > |
---|