Michal Vaněček odpočívá tak, že píše

Michal Vaněček odpočívá tak, že píše

Tisk

200 rozhovor1Letošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod slunečními paprsky? Nebo jen dobíjejí energii a síly střádají na podzimní a zimní tvorbu? Zeptali jsme se Michala Vaněčka…




Pane Vaněčku, jaké je Vaše letošní horké léto? Píšete nebo odpočíváte?

To je trochu záludná otázka, protože já dost často odpočívám tím, že píšu. Protože jsem spolumajitel a ředitel IT firmy T-SOFT a šéf její nadace, tak si mimo jiné odpočívám právě psaním.

To je krásné a umíte odpočívat i jinak? Jaký je Váš osvědčený recept na odpočinek?

No jéje, já jsem vlastně strašně línej člověk. A rád lenoším. Ale jinak si asi v rámci odpočinku kompenzuju jednu činnost jinou aktivitou. Asi jako psal kdysi Jan Werich, že když se pije střídavě pivo a portské, tak je pivo aperitivem před portským a portské aperitivem k pivu. Mimochodem, to fakt je dobrá kombinace! Ale teď třeba natírám na chalupě kůlnu, zítra si zas budu třeba něco číst, rád to střídám. Ale když si chci opravdu vyčistit hlavu, tak je nejlepší se projet na motorce. U toho totiž opravdu nemůžete myslet na nic jiného než na tu jízdu, jinak se zabijete.

1rozhovor

Nedávno jsem se těšila z Vašich povídek v knize Jak jsem vezl kůrovce, v nichž se inspirujete příhodami ze svého okolí. Nezlobí se Vaši blízcí, že „zveřejňujete“ společné zážitky, vzpomínky, trapasy?

Oni mi někdy trochu vyčítají, že mají pocit, že jsou v těch příhodách „za blbce“ a já jim to usilovně vyvracím. Ale myslím, že jsou nakonec rádi, že jsou tímto způsobem zvěčněni.
Ale je pravda, že mému kolegovi z firmy, Jardovi Pejčochovi, který se stal ústřední postavou několika povídek, se už párkrát stalo, že mu někdo řekl „vás znám z knížky“. Ale vždycky v dobrém.

Nikdy by mne nenapadlo, že mne zrovna kůrovci tolik rozveselí. Jaký je Váš vztah k podobné „žouželi“?

Myslíte jako od té doby, kdy mi ti brouci lezli všude v autě? Zkuste hádat, ta povídka je beze zbytku pravdivá!
Ale ne, „žoužel“ mi nevadí, pokud to nejsou vosy. Vosy mne přímo… nemám je rád.

To jsme na tom stejně :-). Léto si někteří z nás nedokáží představit bez knížky – co rád čtete, když nepíšete? Zbývá Vám na čtení vůbec čas?

Já jsem si teď na dovolenou vzal Mrakodrapy od Marky Míkové. Úžasná knížka popisující New York očima malé holčičky. A k tomu mám dlouhodobě rozečtenou knížku „Gődel, Escher, Bach“ s podtitulem „Existenciální gordická balada – metaforická fuga o mysli a strojích v duchu Lewise Carrolla“. Ta kniha je šíleně tlustá a je jakýmsi poměrně heroickým pokusem objasnit podstatu vědomí a inteligence, zkrátka pojmu „já“. Skoro bych ji označil za jakousi bibli současného vědění.

1rozhovor1

Doporučíte našim čtenářům dobrou knihu pro letní dny?

Tak já se přiznám, že když je fakt vedro a chce se mi lenošit, tak si čtu staré Čtyřlístky. Ale ty, co ještě psala paní Štíplová, ty její hlášky miluju od dětství! Dneska ti, co to píšou, už neumějí vymyslet dobrej fór.
Jinak vřele doporučuji ty dvě, které jsem zmiňoval výše.
Ale když už jsem zabrousil do těch dětských knížek, víte, že je ohromně zajímavé se po letech vrátit k Foglarovým knížkám, speciálně k Záhadě hlavolamu a k Stínadla se bouří. Teprve před pár lety mi došlo, jak tam Foglar na volbě Velkého Vonta krásně popsal systém parlamentní demokracie, předvolebního boje. Jak spolu soupeřily tiskoviny Tam-Tam a Sběrač, jak Mažňák kupoval míče ulicím, aby ho volily… moc zajímavé! To už si dneska skoro nikdo neumí představit :-)

Ano, v letošních zimních měsících před volbou prezidenta jsem si připadala jako ve Stínadlech – takže s Vámi naprosto souhlasím a přidávám se k doporučení: přečtěte si, lidi, Foglara, ať víte, co nás čeká (volby už se zase blíží :-)). A ještě poslední otázka: Co chystáte pro nás, knihomily, k dlouhým zimním večerům?

Pokud myslíte letošní dlouhé zimní večery, tak asi to budou Dračí pohádky, které vyjdou v září v nakladatelství Fragment, a to jak knižně, tak na CD. Na dalších pohádkách se pracuje. Jako nadační projekt teď máme natočené jedny pohádky panem Jiřím Lábusem. A bylo to tak úžasné, že chceme na podzim ještě natočit jedny. A postupně sbírám inspiraci a materiál na další povídky.

Děkuji za odpovědi a těším se na další příhody z Vašeho života

Foto: archiv autora


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Barvitý a zajímavý život prožívá Alexander Goldscheider, což dokládají nejen jeho memoáry, ale i jeho hudba

alexander perexMuž mnoha tváří. Nebo také renesanční muž. Tak bych charakterizoval Alexandra Goldscheidera (ročník 1950), který se prosadil už před mnoha lety v československé pop music jako hitmaker, aranžér, producent, novinář… Nicméně po emigraci se ko...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Tanečník Štěpán Pechar: „Nežli sen tančit určité role, je mým větším snem je vymýšlet.“

pechar stepan 200Čas na odpovědi pro náš web magazín si v denním shonu našel mladý Štěpan Pechar, stálý člen souboru Laterny Magiky. Momentálně tancuje hlavně v nastudování Havlových kreslených básní Antikódy<...


Divadlo

O klucích aneb Jsem kuchta

jsem kuchta 3perexO klucích aneb Jsem kuchta se jmenuje komedie německého dramatika Davida Gieselmanna, kterou připravil pro podzimní sezónu režisér, někdy i autor, a vlastně spíš muž mnoha rolí, také třeba ředitel Domu dětí a mládeže v Praze 10, R...

Film

Sněhulák? Spíš nesourodá sněhová břečka

snehulak 200Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku běží od 12. října v kinech. Tvůrci a marketéři slibují, že se budeme bát. Ti, co četli knižní předlohu Jo Nesba ví, že by se bát měli. Převézt knižní bestseller známý všude po světě do filmové podoby je vždy velká loter...