Vyprávění příběhů není věda

Vyprávění příběhů není věda

Tisk

jak vypravet pribehy200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Jak vyprávět příběhy dětem, která by neměla uniknout rodičům, prarodičům a pedagogům. Osobně jsem na ni byla zvědavá, ale příliš jsem neočekávala a byla jsem velmi mile překvapena.

 

 

 

Autoři knihy uvádějí, že jejich záměrem bylo vytvořit cosi jako stručnou příručku pro zaneprázdněné rodiče s jednoduchou metodou a snadno zapamatovatelnými kroky. Na čtenáře proto nečeká žádná suchá teorie, ani příliš pouček, právě naopak.

Kniha se skládá z krátkých kapitol a vzorových příběhů, kde je popsaná teorie převedena do praxe. V textu se navíc nacházejí černá kolečka, ve kterých je tímto způsobem zvýrazněna důležitá myšlenka. Jednotlivé kapitoly jsou: Vypravěčská smyčka, Buďte sami sebou, Začněte jednoduše, začněte mladí, Vybudujte si rytmus, Praktická stránka, Příběhy konejšivé, Příběhy poučné, Příběhy pro celou rodinu a Konec. V závěru nechybí poznámky autorů, poznámky v podobě zdrojů, poděkování a rejstřík.

Titul můžete vyhrát v naší soutěži: Naučte se, Jak vyprávět příběhy dětem

Z každé řádky v knize jde poznat, jak Silke a Joseph milují děti, jak jim na nich záleží a jak jim opravdu chtějí nejen něco předat, ale také pomoci. Oba mají jak vypravěčský talent a cit, pro práci s nimi, ale ukazují, že není nijak složité děti strhnout na svou stranu. Popisované kroky totiž opravdu dávají smysl a nejsou složité. Chce to jen chuť, jistou dávku odvahy a také trénink!

Mě například zaujalo doporučení, začít příběhy vyprávět, co nejdřív je to možné a to dříve, než dítě rozeznává slova. Díky tomu navodíte potřebnou vzájemnou atmosféru sdílení – jak pro vaše dítě, tak hlavně pro sebe a vypravěčské dovednosti se budou vyvíjet společně s dítětem. „V raném dětství se příběhy točí kolem potomkova těla. Jak se dítě vyvíjí, přecházejí příběhy k jednoduchým objektům v jeho dosahu. Od svého syna nebo dcery si bereme různá vodítka a pomalu postupujeme k příběhům o mámě nebo tátovi a dítěti, pak o dítěti samotném nebo s nějakým kamarádem, až bude ve čtyřech letech připravené na spletitá dobrodružství s několika postavami a občasným mírným nebezpečím,“ popisují autoři na straně 62.

Ačkoliv ještě nemám děti, kniha pro mě byla velmi poučná a jsem si jistá, že se k ní budu vracet. Rozhodně ji doporučuji těm, kteří se nechtějí spoléhat jen na pohádky a hledají způsoby, jak děti zaujmout. A je úplně jedno, zda se jedná o rodiče, prarodiče, učitele, vychovatele nebo například táborové vedoucí.

jak vypravet pribehy

Jak vyprávět příběhy dětem
Autor: Silke Rose Westová, Joseph Sarosy
Překlad: Lenka Adamcová
Žánr: pohádka, pro děti
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 160
Hodnocení: 90 %

https://www.knihykazda.cz/jak-vypravet-pribehy-detem/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Patron naší literární soutěže „Tak už mě nakousni" Milan Hrabal v rozhovoru o tom, jak začínal s poezií

Milan Hrabal-foto-Jitka N. Srbová - ořezMagazín Kultura 21 vyhlásil letní básnickou soutěž. Nebojte se si zaveršovat a své příspěvky nám ještě stále můžete zasílat na adresu

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Tak trochu jiný pohled na bratry Mašínovy

Masinovi perexÚtěk bratrů Mašínových z republiky zůstává i po několika desetiletí kontroverzním tématem. Názory na jejich činy se pořád různí. Někteří lidé je považují za hrdiny a bojovníky za svobodu, pro další jsou to jen obyčejní vrahové.


Literatura

Já to měl první!

Já to měl první!

Jste na rodičovské dovolené a občas odpočítáváte hodiny do spánku vašich neposedných dětí? A když konečně usnou, prohlížíte si stejně v mobilu jejich fotky z uplynulého dne? A taky máte občas pocit, že jste ten n...

Divadlo

Co nabídnou komorní scény zlínského divadla

200divadlaMěstské divadlo Zlín disponuje dvěma menšími scénami, které nabízejí jiný zážitek než prkna velkého sálu. Jedná se o Studio Z a klubovou Dílnu. Pro 68. sezonu si připravili několik nových her, se kterými vás nyní seznámíme.

...

Film

Tlusté časopisy Kino-ikon a Iluminace opravdu existují

casop200Snad ke každému vědeckému oboru existují více či méně tlusté časopisy veskrze odborné, laickému čtenáři obtížně přístupné - a to jak zveřejňovanými texty, tak sehnatelností. Rovněž filmoznalci vydávají takové tiskoviny - na Slovensku je to Kino-ikon, u ...