Vyšla velká kniha o kvašení

Vyšla velká kniha o kvašení

Tisk

zkvaseno 200V nakladatelství JOTA vyšla kniha Zkvašeno s podtitulem Kuchařka na doma. Stojí za ní dva odborníci Zuzana Ouhrabková a Vláďa Sojka a doporučuji ji všem, které láká domácí kvašení.

 

 

 

Knih o kvašení a fermentování je mnoho a několik jich mám také doma. Všechny zdůrazňují příznivé účinky na lidský organismus a obsahují mnoho receptů. Tato je také taková, ale oproti ostatním ji hodnotím jako mnohem upřímnější a přímočarou – autoři si zde nehrají na to, že konzumace zkvašených potravin může uzdravit jakýkoliv neduh a hodně se věnují také neúspěchům.

„S kvašením je to jako s každou jinou disciplínou: když pochopíte princip, otevřou se vám dveře a přestanete potřebovat návody a recepty. Stačí s mikroby žít a ono se to celé poddá. Slibujeme. Tedy kromě těch výjimečných případů, kdy se to nepoddá. Cesta k úspěchům vede přes neúspěchy, važte si jich a buďte za ně vděční. Samostudium je povznášející proces.“ (str. 9)

V úplném úvodu knihy je zamyšlení o kulturách, jídle a myšlenkách, o tom, proč kvasit a patero pro začátečníky. Následuje kapitola o základních principech fermentace, ve které se čtenáři dozví potřebné informace o vybavení, ale také o bezpečnosti, potížích s kvašením nebo o soli, pH a kyslíku. Další část je Trojí čtení k zamyšlení a pak už jde o návody a výrobu fermentů, a to od zeleniny, přes kvašené obiloviny, mléčné fermenty, ochucovadla nebo luštěniny až po nápoje. V poslední kapitole poté najdete recepty, ve kterých všechny fermenty můžete použít. Jedná se o snídaně, svačiny, polévky, lehká i hlavní jídla a sladké i slané dobroty.

Moc se mi líbil jazyk a styl, jakým je tato kuchařka psaná. Autoři si nehráli na nějakou nucenost, nebo vznešenost a nebáli se použít i hovorové výrazy, nebo humor. Brzy jsem se na jejich vlnu naladila a nenechala si ujít ani jeden řádek textu. Líbilo se mi například, že kvašení není raketová chemie a je povoleno vše zbabicovat nebo jsem se smála u popisu „vůní či zápachů animálních a nemravných“, kde „i když něco páchne jako zpocené nohy po táborovém výletě, je to zpravidla prudce jedlé.“ (str. 33)

Při čtení mě hned u prvních věnovaných kysanému zelí zaujala možnost přidat do něj ovoce – kromě klasických jablek i vinné hrozny, jeřabiny, nebo brusinky a líbily se mi i jeho různé varianty jako například s vínem a jalovcem nebo rozinkami a kurkumou. Za vyzkoušení určitě stojí celer s jablky, kari mrkev, tuřín s řepou, mrkvový kvas se zázvorem, kurkumou a pomerančovou šťávou, řepa s křenem, kvašené obilí, mléčný kefír, tvaroh nebo například čínská chilli pasta. Samotné recepty jsou pak skvělou inspirací, protože člověk vidí, jak může fermentované potraviny použít a zařadit je do jídelníčku. Mě nalákaly především exotičtější a netradiční pokrmy jako je polévka chlodnik, kterou jsem měla na dovolené v Polsku, korejská dobrota kimčáky nebo placka jeralma jumurta.

Zkvašeno je velmi dobrá kniha, a to jak pro začátečníky, tak pokročilé. Každý si v ní může něco najít, a hlavně se díky ní pustit do kouzelného světa kvašení. Já už se na to experimentování moc těším!

Zuzana Ouhrabková vystudovala psychologii a pracuje pro neziskové organizace Sananim a Post Bellum. Před mnoha lety v polských Sudetech ochutnala barszcz wigilijny a začala číst Sandroa Katze. A byla ztracená, kolonizovaná mikrobiálními kulturami a začala je zkoušet chovat a pak o jejich chovu psát blog. Bez krásných fotek, s dlouhými texty a snahou o podložené informace, i tak se ten blog chytil. A od té doby Zuzku tato obskurní záliba v oprašování mikroorganismů nepustila.

Vláďa Sojka ač po většinu své pracovní kariéry pracoval jako IT technik, nikdy se nevzdal myšlenky na práci s potravinami. Ba co víc – radost s potravinami. Mezi instalacemi operačních systémů a programováním objevoval zákonitosti pečení chleba, kysání zelí a nakládání misa. Když ve svých čtyřiceti letech seznal, že bylo dost trápení s technikou, přesunul se k potravinám naplno, založil si malý e-shop s fermentačními kulturami, pořádá workshopy a s oblibou přednáší na téma Ne všechny bakterie jsou zlé. Vláďa žije v Berouně, a když zrovna nekrmí a nepoklízí ve své mikrobiologické ZOO, zabývá se psaním, pracuje u kávovaru či fotografuje houby.

zkvaseno

Zkvašeno
Kuchařka na doma
Autor: Zuzana Ouhrabková, Vláďa Sojka
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 312
Hodnocení: 93 %

https://www.jota.cz/zkvaseno.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mariana Zacharová: Baví mě práce s publikem, které vám nic neodpustí, a vždycky musíte najít klíč, jak si ho získat

archiv Mariana Zacharová s rodinoumPI když pochází z umělecké rodiny, o herectví neuvažovala. V dětství ji bavil sport a po absolvování VŠE si vyzkoušela různá zaměstnání, nakonec je z ní lektorka...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Anke Evertz: Devět dní nekonečna

Devět dní nekonečnaŽivot si umí říct, co po nás chce. Životní krize se dají řešit i pěkně od základu. Sama autorka téměř doslova vstala z popela, protože v knize Devět ...


Literatura

Máme právo na předsudek?

altUž vyšla řada knížek, které se věnují vzájemným (imperiálním, mezirasovým, národnostním, náboženským atd.) nevraživostem, ať již je zrodilo odedávné potýkání provázené neblahými zkušenostmi, mnohdy toliko v podobě zobecněných jednotlivin, nebo opovržení dané ...

Divadlo

Elita národa včera, dnes a zítra
ElityDoba se mění, ale lidé zůstávají stejní. Tento sociální jev má svou kladnou i zápornou stránku. Jestliže se ale v postkomunistických zemích objevují na vysokých společenských pozicích osoby spjaté s nechvalnou činností pro minulý režim, je tento úkaz silně...

Film

Černá komedie PŘIŠLA V NOCI má šanci na 5 Cen české filmové kritiky

Prisla v noci perexPŘIŠLA V NOCI. Komorní film autorského dua Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček si od českých kritiček a kritiků vysloužila nominace za nejlepší scénář, režii a film, a také herecké výkony Simony Pekové a Jiřího Rendla v hlavních rolích. ...