Olga Tokarczuková: Ztracené duše v dnešním světě
Banner

Olga Tokarczuková: Ztracené duše v dnešním světě

Tisk

Ztracená dušeMám ráda knihy, které dokážou překvapit. Ta, která mě šokovala snad nejvíce v životě, je malebná a neskutečně emotivně silná publikace Ztracená duše od držitelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczukové. O nádherné ilustrace se postarala Joanna Concejová. Knížku vydalo nakladatelství Host.

Jestli mi někdy něco v životě způsobilo Stendhalův syndrom, byla to právě tato kniha. Poté, co jsem ji vytáhla z krabice a rychle ji prolistovala, zrychlil se mi tep a v hlavě se objevily tyto myšlenky: “šokující, naprosto šokující”... Poté, když jsem si ji v klidu večer v posteli otevřela a začala ji “číst” (jakmile se vám kniha dostane do rukou, pochopíte proč jsem slovo “číst” dala do uvozovek), stalo se něco, co jsem už dlouho nezažila. Mé tělo se začalo zmítat v křečích a začala jsem plakat. Po prvotním záchvatu pláče a naprosto šílených pocitech se dostavil hysterický a nekontrolovatelný smích. Pak znovu pláč… Nyní mám strach knihu znovu otevřít, neboť nevím, co se stane…

Nechci v žádném případě prozrazovat, co vás po otevření knihy čeká a těžko jen soudit, jak na knihu budete reagovat, ale já toto dílo považuji za geniální nápad všech dob, naprosto originální a působivý počin. Nutno zmínit, že bez přenádnerných a kouzelných ilustrací by tato kniha neexistovala a neměla by tu “duši”, kterou má. Sešlo se to dobře, obě autorky, Olga Tokarzcuková i Joanna Concejo jsou ženy na svém místě a vytvořily něco úžasného.

Čtěte také recenzi Kultury 21 na knihu Olgy Tokarczukové: Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

Kdyby se na nás někdo podíval z výšky

Ano, samozřejmě, že ta kniha má duši. Má tu duši, kterou my ztrácíme, kterou jsme možná už ztratili, napořád či jen na chvíli, tu duši, která se vytrácí v přímé úměrnosti s tím, jak moc žijeme sobecky, rychle, někdy nesmyslně, odosobněně, odtrženě od veškeré přirozenosti, od přírody, od svých kořenů, od svého počátku, od obyčejné lidské práce a obyčejných lidských věcí. Tím, čím více jsme stroje, naprogramované stroje, jejichž kroky řídí někdo jiný…

U knihy rozhoduje každý detail, který navnímáte. Třeba i to, že knížka nemá očíslované stránky…

Ztracená duše

“Kdyby se na nás někdo podíval z výšky, spatřil by svět plný uspěchaných, zpocených a unavených lidí a jejich zpožděných, ztracených duší, které svým majitelům nestačí. Je z toho jeden veliký zmatek, duše postrádají hlavu a chybí jim srdce. Duše si uvědomují, že ztratily své majitele, ale lidem často nedochází, že ztratili vlastní duši…”

Autorka se snaží říct, že v dnešním přetechnizovaném, chaotickém, převráceném a schizofrenním světě plném existenčních nejistot, úzkosti a mnoha psychóz, se ztrácíme sami v sobě navzájem. Pokud ve vás kniha vzbudí silné emoce, možná ještě tu svou duši máte, možná ještě máte šanci… možná jste svou duši neztratili…


Název: Ztracená duše
Autor: Olga Tokarczuková
Ilustrace: Joanna Concejo
Překlad: Barbora Doležalová
Vydání: 2021 (originál 2017)
Nakladatelství: Host
Hodnocení: 200 %

 Ztracená duše

https://www.hostbrno.cz/ztracena-duse/


 

Přihlášení



NEJ za měsíc

Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Rita Kindlerová: „Je to jeden z nejlepších příběhů o lidskosti a cestě člověka k poznání sebe sama a svého místa na světě.“

Rita Kindlerova 200Rita Kindlerová je naše nejrespektovanější překladatelka z/do ukrajinštiny, intelektuálka a žena různých zájmů. Ačkoliv dříve měla problém se překladatelstvím uživit, v posledním půlroce je její profese velmi žádaná. Její posled...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

„Něžnými drápky“ – výstava legendárních filmových plakátů, obrazů i komiksu

Vyletalova perexJeště do soboty 21. listopadu v Praze potrvá poměrně neobyčejná výstavní expozice NĚŽNÝMI DRÁPKY v Galerii Smečky (Praha 1, Ve smečkách 24 – dům hned nad divadlem Činoherní klub). Zahrnuje legendární fi...


Divadlo

Inženýr Prokop otřásá divadelním světem

krakatit 200Karel Čapek si stále drží status nejhranějšího českého dramatika. Ať už sám, nebo ve spolupráci s bratrem Josefem totiž vytvořil dramata, jež svými náměty neztrácejí na aktuálnosti. I přes široký výběr z Čapkových dramat se n...

Film

Příběh kmotra se netýká jen jednoho konkrétního případu

200filmUž dříve čeští filmaři, inspirováni skutečnými událostmi, učinili protagonistou svých filmů zločince (připomenu aspoň Sametové vrahy a Kajínka), a přitom se zjevně pokoušeli čerpat z poetiky amerických thrillerů. Takže leckdy převáží výrazová expresivi...