Ladislav Kamarád vystavuje Okna do ztracených světů, milovníky panoramatických snímků čeká velkolepá podívaná

Ladislav Kamarád vystavuje Okna do ztracených světů, milovníky panoramatických snímků čeká velkolepá podívaná

Tisk

vystava prerov200Výstavu velkoformátových fotografií a panoramat profesionálního krajinářského fotografa a významného českého horolezce Ladislava Kamaráda hostí Galerie města Přerova od 12. ledna. Okna do ztracených světů, jak zní výmluvný název expozice, dají nahlédnout na nejúchvatnější místa světa, na majestátní krajinu světových velehor, vrcholů osmitisícovek i česká pohoří skrze technicky dokonalé snímky rozměrných formátů, které ze své rozsáhlé sbírky zapůjčil přerovský sběratel Kamarádovy tvorby Michal Sýkora. Výstavní kalendář nového roku tak nejnavštěvovanější přerovská galerie zahájil velkolepě.

 

„Svými fotografiemi se snažím opravdu vytvářet okna do ztracených světů. Jsou to jakési velké hologramy, které vás vtahují dovnitř – nic vám nepřekáží a vy náhle, zcela nerušeně, vstupujete do iluze,“ popisuje svou velkolepou tvorbu Ladislav Kamarád s ohromnou dávkou skromnosti a nadhledu.

Na dotaz, jaké významné výstavy v životě realizoval (a výčet je předlouhý) či jakých ocenění za svou fotografickou tvorbu si považuje nejvíce, odpovídá: „Příliš nestojím o to, uvádět na jaké soutěži jsem co dostal, nebo v jaké sbírce jsem zastoupen, protože to pro mne, ani pro diváka, hodnotícího mé fotografie, není podstatné. Já na tituly a ceny z principu kašlu,“ konstatuje sympaticky.

Přesto připomeňme, že je historicky prvním světovým držitelem nejvyššího evropského titulu Master Qualified European Photographer, vícenásobným vítězem Czech Press Photo v kategorii příroda a životní prostředí a bývalým členem Asociace profesionálních fotografů ČR, který své členství ukončil z důvodu nespokojenosti s poměry v tomto sdružení.

vystava prerov foto1

„Je také zřejmě jediným člověkem na světě, který vyvlekl na vrchol Čho Oju a Gašerbrum těžkou středoformátovou fotografickou techniku. A to bez použití kyslíkového přístroje či pomoci výškových nosičů,“ přibližuje autorovo zapálení pro věc vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Ladislav Kamarád vystoupil mimo jiné na dvě osmitisícovky - v roce 1994 na Čo Oju (8 201 m) a v roce 1997 na Gašerbrum II (8 035 m). Výstava v městské galerii představí fotografické obrazy tištěné mezi lety 2001 – 2021. Řadu fotografií z plánované výstavy už Ladislav Kamarád na jiných místech představil dříve, jiné mají svoji premiéru.

„Za všechny zmíním torzo akácie z Namibie nebo plameňáky z Bolívie s mrakem ve tvaru ptačího peří nad hlavami, panoramatický pohled na ledovec Baltoro z vrcholu Gasherbrumu II nebo ranní panorama ať již alpské z vrcholu Třístoličníku, německé části Šumavy, nebo jiné ze skal Českého Švýcarska. K vidění budou i úchvatné záběry zvlněné krajiny „Moravského Toskánska“ poblíž Kyjova, Belanské a Vysoké Tatry z Pienin, nebo pohádkově zimní Krkonoše,“ přibližuje majitel fotoobrazů Michal Sýkora.

vystava prerov foto2

Převažující snímky horských panoramat zpestřují třeba snímky Bubliny v ledu nebo Galaxie v Andromedě. Ani na těch nejúchvatnějších místech světa neuvidíme v reálu barvy tak syté, světlo tak omamné, přírodu tak čistou, bez jediného smítka či nepatřičné větvičky, jako je tomu na Kamarádových fotografiích. Autor ukazuje krajinu majestátní, velebnou a vyzývá diváka k pokoře před tím, co ještě lidé nezničili. Jeho fotografie přehlíží pot a dřinu, kterou autor podstoupil, aby je získal, a tvoří tak zvláštní, neopakovatelný svět. Přitom všechno je v něm pravé, Ladislav Kamarád opravdu vylezl s těžkou technikou na dvě osmitisícovky, opravdu si našel svá místa a na nich snad stokrát čekal na správné světlo východů a západů slunce.

"Za měsíc jiný cestovatel běžně zdolá několik zemí a pořídí tisíce snímků. Já za stejnou dobu na expedici zkysnu obyčejně na dvou, třech, maximálně čtyřech místech, kam se kolikrát vracím na měnící se světlo a náladu. Teprve po čase, když to místo poznávám, přicházím mu na chuť a pochopím jeho vnitřní energii, kterou potom transformuji do svého obrazu,“ dodává Ladislav Kamarád. Nepracuje podle svých slov jen tzv. vyčkávací metodou, ale někdy má v hlavě motiv, který se snaží v krajině najít a zobrazit. Když se to povede, tak tomu říká, že našel „klíč ke svému obrazu“.

vystava prerov foto3

Výstava Oken do ztracených světů je otevřena od 12. ledna a výstava potrvá do 19. února. Snímky k zakoupení a jejich profesionální tisk si budou moci zájemci objednat po dohodě s autorem skrze jeho webové stránky www.horolezec.cz.

vystava prerov foto4

Zdroj foto: archiv


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

IZRAELSKÁ CHOREOGRAFKA, TANEČNICE A ZPĚVAČKA SMADAR EMOR POVEDE DÍLNU PRO VEŘEJNOST VE SLAVONICÍCH – BUDEME OBJEVOVAT MELODICKÉ TĚLO

Smadar 200Dnešní hektická doba nás nutí zapomínat na přirozené potřeby jak např. vyjádřit radost a smutek. Během tradiční týdenní dílny Hlasohledu v malebných Slavonicích, určené jak pro...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava Josefa Váchala s názvem Magie hledání

Vachal 200Výstava je věnována dílu Josefa Váchala (1884-1969) a jeho vztahu k magii a okultismu. Tento autor dosud není doceněn a jeho dílo na této výstavě dostalo prostor pro zviditelnění a pochopení jeho osoby.


Literatura

Když na odplatu čekáte příliš dlouho

srdce 200Český knižní trh je poslední dobou zaplaven severskou krimi – a není se čemu divit, protože jde o velmi kvalitní a čtivé kousky. Do mého čtecího pole se v poslední době dostávali hlavně Švédové, takže jsem byla ráda, že nastala změna a měla jsem možn...

Divadlo

Koktavý Bertie miláčkem pardubických diváků

Kralovarec perexKdyž v roce 2010 spatřil světlo filmového světa snímek Králova řeč, okamžitě si dokázal získat city neurozených diváků a dokonce obměkčit i zkamenělá srdce kritiků a akademiků. Málokdo si však v té době uvědomoval, že...

Film

Quentin Tarantino a jeho Historky z podsvětí

tarantino perexQuentin Tarantino se narodil 27. března roku 1963 své teprve šestnáctileté matce. Jeho otec ho opustil velmi brzy, a tak jeho matka byla samoživitelka. Když neměl kamarády, tak svůj volný čas věnoval četbě komiksu, seriál...