Ladislav Kamarád vystavuje Okna do ztracených světů, milovníky panoramatických snímků čeká velkolepá podívaná

Ladislav Kamarád vystavuje Okna do ztracených světů, milovníky panoramatických snímků čeká velkolepá podívaná

Tisk

vystava prerov200Výstavu velkoformátových fotografií a panoramat profesionálního krajinářského fotografa a významného českého horolezce Ladislava Kamaráda hostí Galerie města Přerova od 12. ledna. Okna do ztracených světů, jak zní výmluvný název expozice, dají nahlédnout na nejúchvatnější místa světa, na majestátní krajinu světových velehor, vrcholů osmitisícovek i česká pohoří skrze technicky dokonalé snímky rozměrných formátů, které ze své rozsáhlé sbírky zapůjčil přerovský sběratel Kamarádovy tvorby Michal Sýkora. Výstavní kalendář nového roku tak nejnavštěvovanější přerovská galerie zahájil velkolepě.

 

„Svými fotografiemi se snažím opravdu vytvářet okna do ztracených světů. Jsou to jakési velké hologramy, které vás vtahují dovnitř – nic vám nepřekáží a vy náhle, zcela nerušeně, vstupujete do iluze,“ popisuje svou velkolepou tvorbu Ladislav Kamarád s ohromnou dávkou skromnosti a nadhledu.

Na dotaz, jaké významné výstavy v životě realizoval (a výčet je předlouhý) či jakých ocenění za svou fotografickou tvorbu si považuje nejvíce, odpovídá: „Příliš nestojím o to, uvádět na jaké soutěži jsem co dostal, nebo v jaké sbírce jsem zastoupen, protože to pro mne, ani pro diváka, hodnotícího mé fotografie, není podstatné. Já na tituly a ceny z principu kašlu,“ konstatuje sympaticky.

Přesto připomeňme, že je historicky prvním světovým držitelem nejvyššího evropského titulu Master Qualified European Photographer, vícenásobným vítězem Czech Press Photo v kategorii příroda a životní prostředí a bývalým členem Asociace profesionálních fotografů ČR, který své členství ukončil z důvodu nespokojenosti s poměry v tomto sdružení.

vystava prerov foto1

„Je také zřejmě jediným člověkem na světě, který vyvlekl na vrchol Čho Oju a Gašerbrum těžkou středoformátovou fotografickou techniku. A to bez použití kyslíkového přístroje či pomoci výškových nosičů,“ přibližuje autorovo zapálení pro věc vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Ladislav Kamarád vystoupil mimo jiné na dvě osmitisícovky - v roce 1994 na Čo Oju (8 201 m) a v roce 1997 na Gašerbrum II (8 035 m). Výstava v městské galerii představí fotografické obrazy tištěné mezi lety 2001 – 2021. Řadu fotografií z plánované výstavy už Ladislav Kamarád na jiných místech představil dříve, jiné mají svoji premiéru.

„Za všechny zmíním torzo akácie z Namibie nebo plameňáky z Bolívie s mrakem ve tvaru ptačího peří nad hlavami, panoramatický pohled na ledovec Baltoro z vrcholu Gasherbrumu II nebo ranní panorama ať již alpské z vrcholu Třístoličníku, německé části Šumavy, nebo jiné ze skal Českého Švýcarska. K vidění budou i úchvatné záběry zvlněné krajiny „Moravského Toskánska“ poblíž Kyjova, Belanské a Vysoké Tatry z Pienin, nebo pohádkově zimní Krkonoše,“ přibližuje majitel fotoobrazů Michal Sýkora.

vystava prerov foto2

Převažující snímky horských panoramat zpestřují třeba snímky Bubliny v ledu nebo Galaxie v Andromedě. Ani na těch nejúchvatnějších místech světa neuvidíme v reálu barvy tak syté, světlo tak omamné, přírodu tak čistou, bez jediného smítka či nepatřičné větvičky, jako je tomu na Kamarádových fotografiích. Autor ukazuje krajinu majestátní, velebnou a vyzývá diváka k pokoře před tím, co ještě lidé nezničili. Jeho fotografie přehlíží pot a dřinu, kterou autor podstoupil, aby je získal, a tvoří tak zvláštní, neopakovatelný svět. Přitom všechno je v něm pravé, Ladislav Kamarád opravdu vylezl s těžkou technikou na dvě osmitisícovky, opravdu si našel svá místa a na nich snad stokrát čekal na správné světlo východů a západů slunce.

"Za měsíc jiný cestovatel běžně zdolá několik zemí a pořídí tisíce snímků. Já za stejnou dobu na expedici zkysnu obyčejně na dvou, třech, maximálně čtyřech místech, kam se kolikrát vracím na měnící se světlo a náladu. Teprve po čase, když to místo poznávám, přicházím mu na chuť a pochopím jeho vnitřní energii, kterou potom transformuji do svého obrazu,“ dodává Ladislav Kamarád. Nepracuje podle svých slov jen tzv. vyčkávací metodou, ale někdy má v hlavě motiv, který se snaží v krajině najít a zobrazit. Když se to povede, tak tomu říká, že našel „klíč ke svému obrazu“.

vystava prerov foto3

Výstava Oken do ztracených světů je otevřena od 12. ledna a výstava potrvá do 19. února. Snímky k zakoupení a jejich profesionální tisk si budou moci zájemci objednat po dohodě s autorem skrze jeho webové stránky www.horolezec.cz.

vystava prerov foto4

Zdroj foto: archiv


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

ANNA KRYVENKO: Cíl mého natáčení byl splněn ve chvíli, kdy jsem do filmu dostala záběry tváří vojáků okupačních armád

MUS perex rDokumentární film Můj neznámý vojín je režijním debutem Anny Kryvenko, Ukrajinky, která ve svých 23 letech odjela studovat do Prahy a žije v ní dodnes. Domů, na Ukrajinu, se pravidelně vrací. Při jedné z takových návštěv narazila Anna na fotoalbu...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

V Mělníku začala výstava obrazů Davida Cajhamla

Cajthaml 200Je mu pětapadesát, pochází z Prahy a maluje obrazy. Řeč je o Davidu Cajthamlovi, jehož grafickou tvorbu si až do 30. listopadu můžete prohlédnout v mělnické galerii Ve Věži. Expozice nazvaná Co je po konci? Vás zaručeně překvap...


Literatura

Ohromující švédská prvotina – Rašeliniště od Susanne Janssonové

raseliniste 200V dubnu vydalo nakladatelství Host napínavý detektivní thriller Rašeliniště, knižní debut švédské autorky Susanne Janssonové. Kniha spojuje vše, co máme na severské próze rádi a přináší nám vzrušující příběh, kde nejen zajímavé postavy...

Divadlo

Pilsen Busking Fest 2022 oznamuje hlavní hvězdy svého programu

busking fest200Mezinárodní festival Pilsen Busking Fest, který už devátým rokem láká na vyvážený a velice pestrý program se po roce znovu hlásí o slovo. Tato přehlídka plná muzikantů, cirkusáků, akrobatů a dalších uměleckých profesí se uskuteční na konc...

Film

Včelka Mája slaví 100. narozeniny!
ImageNaše kamarádka včelka Mája bavila naše maminky, nás a teď i naše děti. Dobrodružství včelky Máji, Vilíka, Hopa a mnoho dalších přátel zkrátka nestárne. V českém znění bylo vydáno hned 104 dílů. Animované příběhy vycházej...