Česko slovenský festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi!

Česko slovenský festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi!

Tisk

setkani stretnutie200Už 28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie přinese v termínu 14. – 18. května výběr toho nejlepšího, co se v poslední době urodilo na česko-slovenské divadelní scéně. Vstupenky jsou v prodeji od začátku dubna.

 

Patronem festivalu je letos herec, humorista a zpěvák Miroslav Noga: „Česko–slovenský festival v Zlíne je o našom krásnom divadelnom Setkání stretnutí bez pomlčky a bez prekladu. Užime si ho!“, říká a jedním dechem i zdraví z nedaleké Bratislavy.

„Festival je na jedné straně specifický tím, že jako jediný svého druhu spojuje divadelníky z obou krajin, které tak dlouho tvořily společný stát a jejichž kultura je dodnes v mnohém úzce spjatá, a že se snaží prezentovat jejich současnou práci a tím otevírat kulturní, ale i společenský dialog. Na druhé straně je specifický i svým dramaturgickým zaměřením - orientací na dramaturgické novinky, tzn. první uvedení textů, autorské divadlo, nové adaptace či dramatizace,“ přibližuje dramaturgyně festivalu Katarína Kašpárková Koišová.

A co nabídne letos zlínské divadlo ve Velkém sále?

Festivalový maraton slavnostně zahájí ve Velkém sále slovenské Divadlo Jana Palárika z Trnavy s inscenací Filip. Ta je vzpomínkou na tvorbu a život Jaroslava Filipa, slovenského hudebníka, zpěváka a skladatele, dlouholetého spolupracovníka Juliusa Satinského a Milana Lasicy.

Druhý festivalový den se ve Velkém sále představí adaptace románu Kateřiny Tučkové Bílá voda v podání Městského divadla Brno a režii Doda Gombára. Román, jenž byl v roce 2022 oceněn Státní cenou za literaturu, je inspirovaný skutečnými událostmi. Inscenace se strhujícím dějem zpřítomňuje opomíjenou kapitolu totalitního bezpráví, a rovněž otevírá i otázku nerovného postavení žen v církvi a vlastně i v celé společnosti.

Bila Voda vizual

Třetí festivalový večer bude patřit bratislavskému Divadlu Astorka Korzo’90, které přiveze nejen svou úspěšnou Nevestu, ale i patrona letošního festivalu Miroslava Nogu. Ten o inscenaci, která získala hlavní cenu Festivalu Nová drama 2023 - Cenu Grand Prix a Cenu bratislavského diváka, říká: „Poviedku Nevesta chcel jej autor a scenárista Ladislav Grosman sfilmovať ako prvú, ale rozhodnutie nakoniec padlo na oscarový film Obchod na korze. V dramatizácii Jakuba Nvotu a v réžii Juraja Nvotu ale predsa len ožila v divadelnej podobe a napriek tomu, že je z obdobia stupňujúceho sa antisemitizmu a prvého transportu tisícky židovských dievčat zo Slovenského štátu, je paradoxne aj po polstoročí znovu nesmierne aktuálna. Stretnime sa teda na Setkání v Zlíne a zatlieskajme slobode a demokracii, ktorú si musíme vážiť a chrániť.“

V páteční večer zlínské jeviště ovládne Marie Antoinetta Davida Adjmije Divadla F. X. Šaldy Liberec v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. V tragikomedii ze soukromí poslední královny Francie s nevyhnutelným koncem se v hlavní roli představí Karolína Baranová, která za svůj výkon získala Cenu Thálie 2023 v kategorii činohra (ženský herecký výkon).

Festival zakončí v sobotu 18. května večer zcela mimořádný společný projekt Městského divadla Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů. Inscenace EGBDF (Kdo se naladí na správnou notu) česko-britského autora Toma Stopparda, zlínského rodáka, bude uvedena v české premiéře v režii Patrika Lančariče. Stoppard se touto hrou v roce 1977 vyjádřil k osudu své rodné země: věnoval ji dvěma odvážným disidentům Vladimíru Bukovskému, jenž otevřeně pojmenovával zneužívání psychiatrie sovětskou mocí, a Viktoru Fajnbergovi, který se 25. srpna 1968 účastnil demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa.

MDZ EGBDF plakat

Menší sály lákají rovněž na atraktivní produkce

Na Malé scéně se ve středu 15. května představí Národní divadlo Brno s aktuální inscenací (R)Evoluce, která přináší návod na přežití v 21. století a zamýšlí se nad tím, jak naše životy ovlivňuje umělá inteligence. Moravské divadlo Olomouc uvede na festivalu v sobotu 18. května novou dramatizaci klasického příběhu Rudolfa Těsnohlídka o lišce Bystroušce pod názvem Liška B. v režii významného českého divadelního i filmového režiséra Miroslava Krobota.

Přečtěte si naši recenzi této inscenace: Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

V komorním Studiu Z ve středu 15. května uvede olomoucké Divadlo Tramtarie autorskou inscenaci Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčních žen, která se zamýšlí nad současnou problematikou bodyshamingu. Ve čtvrtek 16. května festivalovému publiku představí pražské Divadlo Pod Palmovkou inscenaci úspěšného současného autora a režiséra Tomáše Dianišky s názvem Žena filmového kritika. Slovenské komorné divadlo Martin přiveze v pátek 17. května autorskou inscenaci Doma - všade - dobre - najlepšie v režii Mariana Amslera, zabývající se fenoménem nomádství a tím, co v dnešním globalizovaném světě znamená domov.

setkani fat cabaret

V rámci těch nejkomornějších prostor, kterými jsou Dílna a šatna orchestru se představí divadlo Kam jdeš? s inscenací Tento pokoj se nedá sníst, která je adaptací úspěšné slovenské knihy Nicol Hochholczerové odkrývající intimní téma sexuálního zneužívání. Brněnské Divadlo Aldente, zaměřující se na práci s lidmi s Downovým syndromem, se představí s programem Stand Up Down, v rámci kterého spolupracuje i s úspěšným moderátorem a bavičem Filipem Tellerem. Své místo v programu mají už tradičně i studenti Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění: diváci se mohou těšit na jejich inscenace Marie Magda a 3 a pačago.

setkani stand up down

Pro děti se chystá ve čtvrtek 16. května Pohádka o stvoření v podání domovského Městského divadla Zlín a v neděli 19. května dopoledne představení Cvičenci za čárou, neuvěřitelně vtipná klaunérie v podání profesionálních klaunů Labil Bones. Pro dětí do tří let je v sobotu připraveno představení Eyjú v podání pražského studia Damúza.

V rámci doprovodného programu festivalu se diváci mohou těšit na masterclassy, prezentace studentů uměleckých vysokých škol, koncerty, ale především na setkávání a stretávání na všech možných úrovních.

Kompletní program najdete v našem článku: Festival Setkání Stretnutie odtajnil program

Setkání Stretnutie 2024

28. ročník festivalu
14. – 18. 5. v Městském divadle Zlín

 setkani stretnutie

Více informací: www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Igor Orozovič: Kdyby čeština byla mezinárodním jazykem, mohly některé české písničky být světovým hitem

IgorOrozovic 200Igor Orozovič, člen činohry Národního divadla v Praze a také zakladatel Cabaretu Calembour, uvedl na svém YouTube kanále sérii šesti videoklipů, kterou příhodně nazval Rébusongy aneb Poznávačky. Diváci mají za úkol uhodnout, o kterou če...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Od mejdanu po drama. Ve Švandově divadle připravují Chlast, divadelní adaptaci stejnojmenného kultovního filmu

chlast 200Divadelní adaptaci snímku Chlast oceněného v roce 2021 Oscarem za nejlepší cizojazyčný film uvede koncem dubna Švandovo divadlo v Praze. Autory adaptace jsou režisér filmu Thomas Vinterberg a Claus Flygare. Ti svou divadelní verzi Chlastu postavili n...


Literatura

Čokoládové kousky štěstí

kousky200Už jste přemýšleli nad tím, jak strávíte podzim života? U knih, které čekaly dlouhá léta na přečtení? Budete zvelebovat zahrádku? Hlídat vnoučata či pravnoučata? A má někdo z vás v plánu odjet na Fidži a pustit se do výroby vlastní čokolády?

Divadlo

Švandovo divadlo chystá Srpnové světlo, příběh absolutní lásky. Režisérem novinky bude sám autor Martin Františák

srpnove svetlo 200Srpnové světlo, novou českou hru renomovaného divadelníka Martina Františáka, uvede 24. září ve světové premiéře pražské Švandovo divadlo. Poetický příběh lásky s prvky thrilleru vypráví o neobvyklém milostném čtyřúhelníku lidí žijící...

Film

Mezipatra 2012: Dolan a Laurence svádějí boj za emancipaci jako jeden muž

laurence anyways dolanZ řady nesporně zajímavých tvůrců, jejichž snímky se objevily na programu letošního ročníku festivalu queer filmů Mezipatra a stojí za pozornost, má třiadvacetiletá režisérská hvězda z Québecu Xavier ...