LiStOVáNí si skvěle poradilo i s detektivkou

LiStOVáNí si skvěle poradilo i s detektivkou

Tisk

listovani 200V holešovském New Drive Clubu se v pondělí 29. dubna konalo poslední LiStOVáNí v letošním školním roce. Tentokrát bylo zaměřené na knihu Než natáhnu brka od finského spisovatele Anttiho Tuomainena.

 

 

I když v těchto přízemních prostorech nebylo vyprodáno, je vidět, že tady LiStOVáNí nabývá na popularitě. Upřímně se tomu vůbec nedivím, sama na něj lákám čím dál více lidí a nenechávám si ujít žádnou příležitost představení z tohoto projektu navštívit.

Než natáhnu brka je novinkou v repertoáru LiStOVáNí a poněkud neobvykle se jedná o detektivku. Jeden z protagonistů, Alan Novotný v úvodu říkal, že detektivky a například sci-fi běžně nehrají, ale tentokrát se rozhodli udělat výjimku.

Anotace představení prozrazuje, že se nejedná o brutální kriminálku, ani kniha anekdot a na diváky čeká detektivní zápletka, pár mrtvol, konkurenční boj a plno úvah proč se všechno tak nějak semlelo. Dále se v ní píše, že „Jaakkovi je 37, když mu lékař oznámí, že nemá chřipku, ale umírá na otravu – a nemá už moc času. Když se z ordinace vrátí domů, přistihne svou ženu, jak si užívá s mladým, přitažlivým zaměstnancem jejich společné firmy. Firmy, kterou začíná ohrožovat nebezpečná konkurence. Jaakko se rozhodne vypátrat toho, kdo mu usiluje o život. Se smrtí za zády jde všechno rychleji a je potřeba užít si i využít každou minutu.“

Alan Novotný nás zaujal už na předchozím LiStOVáNí s knihou STOP, a moc jsme se na něj těšili. Parťačkou mu byla Markéta Lánská, na kterou oproti Alanovi čekalo hned několik rolí. Chvíli byla ráčkující doktor, jindy manželka Jaakka a také ztvárnila několik zaměstnanců firmy. Klobouk dolů za to, jak to tvůrci dokázali vymyslet a jak se do toho obula! S každou postavou bylo spojeno něco specifického a velmi často to bylo důvodem ke smíchu a úsměvu. Herci navíc skvěle fungovali mezi sebou a těžko si na jejich místě představit někoho jiného. Oba do toho šli naplno a bylo na nich vidět, že je to baví.

To, že se jednalo o detektivku, vůbec nebylo na škodu. I tak představení přispělo k tomu, že by si člověk knihu chtěl přečíst a zjistit, co je v ní navíc, nebo si jednotlivé scény připomenout.

Toto LiStOVáNí bylo opět skvělé, z Clubu jsme odcházeli s příjemnými pocity a dobrou náladou. Naše hodnocení se shodovalo i s ostatními návštěvníky, kteří si pochvalovali tento formát mající spád a přiměřenou délku (zpravidla kolem hodiny). Já navíc oceňuji herecké výkony, jejich zapojení publika a práci s ním i to, že se vždy hodně zasměju. Takže celé LiStOVáNí, díky moc za to!

listovani plakat

LiStOVáNí: Než natáhnu brka
Uvedlo: Projekt Listování, New Drive Club Holešov
Hrají: Alan Novotný, Markéta Lánská
Autor knihy: Antti Tuomainen
Premiéra: březen 2024
Hodnocení: 94 %

Zdroj foto: Listovani.cz

https://www.listovani.cz/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Teď už jen sklízíme z bohaté úrody celoživotní inspirace

houser200Mám ráda české autory, ostatně, tohle už jsem říkala několikrát. Nejen proto, že domácí produkci tak nějak nejlépe rozumím, ale v neposlední řadě i proto, že jsem sama autorka. Ráda se nechávám inspirovat a obohacovat názory zkušenějších a úspěšných sp...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak si vedli němečtí divadelníci v Praze?

az k horkemu konci divadloAspoň trochu vstoupila do povědomí ta skutečnost, že v meziválečné Praze kvetlo dvojjazyčné písemnictví, české a německé (přesněji německo-židovské), velké zjevy jako Franz Kafka se již dávno staly nedílnou součástí pr...


Literatura

Barbara Larriva: Poppy

Piranesi 200Poppy mne oslovila ve dvou čtenářských rovinách. První byla celkem běžná: je to opravdu příjemný duchovní příběh, který řeší problém pokažených rodinných vztahů a následného uvědomění si svých chyb a odpuštění. A druhá rovina mne chytila za s...

Divadlo

Pohádka O Človíčkovi akrobatickými kousky pořádně rozvibruje bránici

O clovickovi 200Městské divadlo Zlín razí heslo „děti do divadla patří“, a tak se první letošní premiéra, která se konala 20. ledna 2013, týkala především dětských diváků. Ti měli tu čest spatřit první uvedení pohádky O...

Film

STALO SE: může se to stát i ve skutečnosti?

altStalo se je celkem nový a dost zajímavý film. I když na něco podobného by šel třeba s holkou do kina asi jenom úchyl nebo někdo, kdo si nepřečetl pořádně o čem to bude.

...