Nevidomá sochařka Marianna Machalová-Janošíková naslouchá, dotýká se, čeká a pak modeluje křehkou krásu
Banner

Nevidomá sochařka Marianna Machalová-Janošíková naslouchá, dotýká se, čeká a pak modeluje křehkou krásu

Tisk

200vytPřed dvěma lety, v srpnu 2011, jsem se byla podívat v Galerii Jídelna Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě na výstavu s příhodným názvem - Pohlazení. Autorkou skulptur byla nevidomá umělkyně Marianna Machalová-Janošíková, jejíž dílo je skutečně hodno obdivu! Absolutně by mě nenapadlo, že snové sochy s mystickým nádechem a těmi nejmenšími detaily modeloval někdo nevidomý.

 

 

Marianna Machalová-Jánošíková pochází z města Michalovce na východním Slovensku, narodila se v roce 1972. V patnácti letech se u ní začaly projevovat potíže se zrakem jako následek velmi vážného onemocnění. V 18 letech ukončila střední školu maturitní zkouškou. V průběhu dalších let se, bohužel, potvrdila neúprosná prognóza lékařů a ona ve věku 22 let zcela přišla o zrak. Předtím však absolvovala vzdělávací a rehabilitační kurz ve specializovaném centru v Levoči na Slovensku, aby byla později, jako nevidomá, schopna se sama o sebe postarat a žít s tímto postižením. V roce 1990 dokončila kurz školitele Braillova písma a poté vyučovala dospělé nevidomé i nevidomé děti, kde jako prostředek pro názorné vysvětlování vnímání a chápání okolního světa využívala modelování z hlíny a jiných materiálů. Její zájem o výtvarné techniky se pro ni stal prostředníkem, pomocníkem a možností, jak se vyrovnat s životním údělem.

vyt

Pod svým dívčím jménem Jánošíková v roce 1994 vytvořila svou první sochu a v roce 1995 si otevřela na Slovensku v Michalovcích vlastní dílnu. V roce 2000 se zúčastnila světové abilympiády v Praze. Ve tvorbě na dané téma obsadila 2. místo. Kromě vlastní tvorby se také věnovala dětem, vedla zájmové kroužky zaměřené na keramiku a modelování ve slovenských školách a školkách. V roce 2001 získala ocenění „Slovenka roka“. Toto ocenění je udělováno ženám talentovaným, úspěšným nebo s výjimečnými výsledky v různých oblastech života.

V roce 2003 se vdala a odstěhovala za manželem do České Republiky. V letech 2003–2005 studovala v Bratislavě pod vedením akademické sochařky prof. Jaroslavy Šickové obor arteterapie a studium zakončila certifikátem.
V roce 2004 své sochy a plastiky poprvé vystavovala, jednalo se o společnou výstavu s českými umělci v Humenném na Slovensku. Od té doby vystavuje na samostatných výstavách. Několik plastik z její tvorby z let 2007–2009 zařadila do své sbírky Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě.
V roce 2004, rok poté, co se přestěhovala do České Republiky, si otevřela vlastní ateliér.

vyt1

V červnu 2013 ze své dílny ve Valašském Meziříčí převážela rozsáhlou kolekci výtvarných prací do rakouského Hainburgu, kde pořádala samostatnou výstavu.

„Sednu si k hroudě hlíny, položím na ni ruce. Na tu vlhkou hromádku, která voní po dešti. Sedím, hladím ji a čekám, co v ní je. Kolikrát přemýšlím, co bych mohla tak vymodelovat. A nic. Nechám to na tu pravou chvíli, přiložím dlaně a vnímám. Ona začne nutit moje prsty k pohybům. Nechám se vést. Vidím obrazy, barvy i létající ptáky s ohnivým peřím a rozprskujícími se kapkami vody ve slunečním světle. Nevím kolik je hodin, nevnímám okolí ani čas. Jen tu hlínu, která se smíchala s mými myšlenkami. Na konci práce stojí přede mnou socha, která posílá moje myšlenky. Sama se divím, kdo ji vytvořil. Zjišťuji, že je hluboká noc, najednou si uvědomuji, že mám hlad a je mi zima. Po těchto obrazech toužím a jsem ráda za ten dar. Našla jsem ho ve své práci. Jsem vděčná za schopnost prožívat i takto krásu okolo nás, i když jsem přišla o možnost vnímat ji zrakem.“

vyt2

Sama Marianna považuje schopnost vnímat a tvořit krásu poslepu za dar. Tento zdánlivý paradox nám, vidoucím, ukazuje, že pokora neznamená odevzdanost a že život má smysl i v případě, kdy člověka nemoc či nehoda o některý ze smyslů připraví.

 

Zdroj informací:  www.machalova.cz

Výjimečná výstava nevidomé sochařky Marianny Jánošíkové Machalové se uskuteční ve výstavní síni Atrium na Žižkově, Čajkovského 12/12a, 130 00 Praha 3
Vernisáž proběhne ve středu 20. listopadu 2013 v 18 hodin
Výstava potrvá do 20. prosince 2013

Zajděte se podívat, skutečně to stojí za to!


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Karel Jordán: „Těšil jsem se z každého dne psaní, byla to krásná inventura.“

karel jordan200Karel Deniš Jordán se narodil 11. 11. 1952. Je to právník, šéfproducent, hudební redaktor, dramaturg a spisovatel. Mezi jeho knihy patří například vzpomínková kniha Petr Muk – Oceán, Shalom, Slavíci, on (a já), Tenkrát na Západě, Můj bratr...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava Roberta Vana v kavárně Bílá vrána pomáhá lidem s mentálním postižením

DSC 0201Ve čtvrtek 8. března 2018 proběhla v kavárně Bílá vrána benefiční vernisáž Roberta Vana s názvem Fotka nemusí být ostrá. Slavnostní zahájení představilo kolekci černobílých fotografií, která bude k vidění v kavárně do 20. května zcela zda...


Divadlo

Měli bychom se na svět dívat růžovými brýlemi

ruzove bryle 200V Divadle Ungelt se v březnu představily v české premiéře dvě výjimečné herečky – Hana Maciuchová a Zuzana Byndžovská. Milan Hein pro ně vybral hru Růžové brýle...

Film

Já robot

ja 200K nočnímu promítání na Prima Cool 4. 4. něco před třetí ráno připomínám film, který si vzal několik témat od slavného sci-fi autora Isaaca Asimova.

...