Zapomenutý fotograf

Zapomenutý fotograf

Tisk

balzar 200V Galerii Josefa Sudka na Úvoze byla otevřena výstava fotografií Jaroslava Balzara (1894 - 1945). Je to první výstava tohoto autora, který vlastnil jeden z nejvyhlášenějších fotografických ateliérů v předválečné Praze. Přesto o něm dnes již nikdo nic neví a kromě několika fotografií v muzejních sbírkách a časopisech po něm z jeho tvorby téměř nic nezůstalo.

 

V bohatých archivech Uměleckoprůmyslového musea je mnoho doposud nezpracovaných a neznámých pokladů, jejichž představování se tato instituce systematicky věnuje. A tak přišel na řadu i Jaroslav Balzar. V jeho ateliéru v centru Prahy se s oblibou nechávaly fotografovat hvězdy předválečného filmu i sportu. Balzar jim, jako jeden z mála, dokázal vytvořit podobizny s nádechem velkosvětského lesku. Z torza jeho prací lze usoudit na dokonalou ateliérovou práci se světly i precizní dílo v temné komoře. Dokladem toho jsou nejenom ateliérové portréty, ale i umělecké akty, na které si v tehdejší době troufl málokdo. Balzar se spřátelil s mnohými význačnými osobnostmi tehdejší společnosti. Mezi nimi byl na prvním místě Vlasta Burian, díky přátelství k němu v dobovém časopise Ozvěny Vlasty Buriana tvořil pravidelně titulní stránku z fotomontáží hercových fotografií. Na výstavě máte možnost vidět - mimo jiné - krásné portréty Anny Ondrákové, jedné z nejznámějších předválečných českých filmových div, či mladé a krásné umělkyně Ljuby Hermannové. Bohužel, kariéra tohoto vynikajícího fotografa skončila předčasně a tragicky. Krátce po skončení druhé světové války, kdy propukla nespravedlivá štvanice na některé umělce, zejména Balzarova blízkého přítele Vlastu Buriana, rozhodl se Jaroslav Balzar pro dobrovolný odchod ze světa. Jeho dcera, která po něm vedla atelier, v roce 1948 odešla do zahraničí a s ní veškerá práce tohoto fotografa upadla do zapomnění.

balzar

Pohled do expozice v Galerii Josefa Sudka

Výstava uvádí starší Balzarovy práce, ovlivněné stylem atr deco i novější portréty slavných osobností. Mimo již zmiňovaných umělkyň jsou pozoruhodné i portréty tehdy slavných sportovců či dochované umělecké akty. Velmi zajímavá je rovněž ukázka několika titulních stránek časopisu Vlasty Buriana. Bohužel, výstava není příliš obsáhlá, protože z umělcova díla se toho dochovalo jen velmi málo. Expozice, instalovaná v bývalém bytě fotografa Josefa Sudka, přesto rozhodně stojí za shlédnutí. Pro ni mluví nejenom krása zapomenutých fotografií, ale i umístění galerie v nejkrásnější části staré Prahy.

Fotografie

Jaroslav Balzar
Kurátor výstavy: Jan Mlčoch
Galerie Josefa Sudka, Úvoz 24, Praha 1
Výstava trvá do 12. ledna 2014

Zdroj foto: Štěpánka Nohýnková


 

Zobrazit další články autora >>>

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Znovuotevřený zámek Třešť nabízí nejen elegantní ubytování a wellness, říká Pavla Pěkná

pavla pekna200Co má společného zámek v Třešti se spisovatelem Franzem Kafkou a k čemu zámek slouží, na to odpověděla v následujícím rozhovoru ředitelka zámeckého hotelu Pavla Pěkná. Sama o znovuotevřeném novorenesančním sídle tvrdí, že to byla láska na pr...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

SLOVENSKÁ POCTA OSOBNOSTEM ČESKÉ KULTURY

zavacky perexV Českom spolku v Košiciach privítali na prelome starého a nového roka návštevníkov, ktorí fandia českému umeniu a tiež výtvarnému žánru kariportrétu. Pripravili pre nich netradičnú a zaujímavú medzinárodnú výst...


Literatura

Necháte se pozvat na Rande naslepo?

rande-naslepo200V srpnu vydalo nakladatelství Omega autobiografický příběh Saliye Kahawatteho Rande naslepo. Dle knihy vznikla i úspěšná filmová romantická komedie. Pokud vyhledáváte životopisné příběhy o zajímavých lidech, můžete dát šanci i této knize...

Divadlo

Na podzim do divadla: Listopad

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme hru s příznačným názvem Listopad v podání Šaldova divadla.

...

Film

Olomoucká univerzita zkoumá prezentaci světa kolem nás

TV komiks perexPodává televizní zpravodajství doopravdy objektivní obraz světa kolem nás? Nebo ve skutečnosti vyzněním záměrně manipuluje, neboť v tvaru zkráceném až na samu hranici ještě únosné délky (či spíše krátky) sn...