Fenomén pražských pasáží ve fotografiích Alana Pajera a textech Zdeňka Lukeše
Banner

Fenomén pražských pasáží ve fotografiích Alana Pajera a textech Zdeňka Lukeše

Tisk

Fen praz pasazi perex
Fenomén pražských pasáží zachytili fotograf Alan Pajer na fotografiích a historik architektury Zdeněk Lukeš v textech. Výstavu bylo možné (v době, kdy to epidemiologická opatření umožňovala) navštívit v sedmém patře Galerie v Paláci Securitas, kde sídlí radnice Prahy 1, ve Vodičkově ulici. K výstavě byl vydán taktéž neprodejný útlý průvodce.

 


„Moderní pasáže se objevily v evropských velkoměstech v průběhu druhé poloviny XIX. století. Známé jsou zejména ty, které vznikly v Miláně, Bruselu, Londýně, Vídni, Berlíně nebo Paříži. Smyslem bylo vytvořit prostor pro nákup zboží, různé služby i kavárny a restaurace, kde budou návštěvníci chráněni před rozmary počasí – deštěm, sněhem nebo třeba vedrem. Buď se jednalo o v podstatě zastřešené ulice, nebo o rozšířené průchody paláci, které pokračovaly i ve vnitroblocích, kde je bylo iluminovat denním světlem, jež prochází zasklenými stropy, později i sklobetonovými klenbami,“napsal Zdeněk Lukeš.


Zlatá éra v první polovině 20. století
S tím, že také v české metropoli vznikla řada pasáží, přičemž „jejich zlatá éra vypukla v první polovině XX. století zejména v oblasti Václavského náměstí a přilehlých ulic a také na „pražském ringu“, kde původní staroměstské opevnění nahradily luxusní nákupní třídy a ulice: Revoluční, Na Příkopě nebo Národní“. „Na projektech těchto pasáží, které zejména v bloku domů vymezeném Václavským náměstím, a ulicemi Vodičkovou, v Jámě a Ve Smečkách vytvářejí jakési město ve městě, se podíleli významní architekti té doby, jako byli Osvald Polívka, Pavel Janák, Josef Gočár, Oldřich Tyl, Ludvík Kysela a další,“ uvedl též Zdeněk Lukeš.

Fen praz pasazi


Pasáže na Starém na Novém Městě
Představil pasáže nafocené Alanem Pajerem, které se nachází na Starém a Novém Městě: Pasáž v Dlouhé ulici, Pasáž U Nováků I a II, Pasáž Lucerna, Pasáž Rokoko, Pasáž Koruna, Pasáž České banky (dnes Pasáž Světozor), Pasáž Adria, Lindtova pasáž, Pasáž Fénix, Pasáž u Stýblů, Pasáž Bondy (Černá růže), Pasáž Živnobanky (dnes ČNB), Pasáž Štěpánská, Pasáž Banky Československých legií (dnes Archa), Pasáž Brodway, Pasáž Vlasty Buriana, Pasáž U Závoje, Pasáž Olympic, Pasáž Metro, Zrcadlová (Skleněná) pasáž, Pasáž v paláci Securitas (dnes sídlo MČ Praha 1).


Zaniklé či nezrehabilitované pasáže
Zdeněk Lukeš zmínil i pasáže, které už zanikly (Praha, Juliš, Baťa atd.) nebo ty, které jsou v neutěšeném stavu a čekají na rehabilitaci (Družstevní práce, Štěpánská), uvedl též pasáže nové (Florentinum, Quadrio, Myslbek). Nad výstavou převzala záštitu předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy Mariana Čapková a podílela se na ní i první městská část.

(ac)


Fotografie z průvodce výstavou Fenomén pražských pasáží.


 

Přihlášení



NEJ za měsíc

Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Marie Domská: Baví mě, jak příběh vzniká v mé hlavě

archiv Marie Domská1

„Inspiraci nacházím všude kolem sebe. Ze slov nebo vět, které zaslechnu. Z článků na internetu nebo v novinách. Z dokumentů o vesmíru, o Zemi a přírodě. Nebo ze seriálů, například Hranice nemožného, Černé zrc...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava mapuje kulturu středověkého Krušnohoří

Bez hranic PEREXVýstava Bez hranic Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí představí v Národní galerii v Praze umělecké bohatství Krušnohorského regionu z období mezi lety 1250 a 1550. Rozkvět hraniční oblasti a j...


Divadlo

Divadelní Flora začíná ve čtvrtek – světovou taneční premiérou

alt16. ročník tradiční olomoucké přehlídky odpočítává poslední hodiny do svého začátku. Čtvrteční a páteční program nabízí premiéru a první reprízu exkluzivní taneční koprodukce Power Power Dance, která vzniká speciálně pro festival s podporou

Film

Festival francouzského filmu: Bretaň, větry a Woody Allen

proti vetru francouzsky filmZa neutuchajícího rachotu svatých motorů jsme se s Festivalem francouzského filmu rozjeli z Paříže do větrné Bretaně. Režisér snímku Proti větru Jalil Lespert se nás pokusil ovanout tí...