Jiří Havran/ from architecture 2009 – 2012 aneb Fotografujeme severskou architekturu

Jiří Havran/ from architecture 2009 – 2012 aneb Fotografujeme severskou architekturu

jiri havran norska architekturaPražská Galerie Jaroslava Fragnera ve spolupráci s galerií ROM v Oslu připravila výstavu předního fotografa norské architektury Jiřího Havrana. Výstava představuje několik fotografických cyklů z posledních tří let - např. Národní turistické trasy. Na fotografiích si můžeme prohlédnout, jak vypadá unikátní severská architektura, jak vypadají odpočívadla, vyhlídky a jiné zajímavosti podél vybraných komunikaci v Norsku či Suldal kraft (norskou brutalistickou architekturu).

Spoluzakladatel galerie ARFO a nakladatelství ROM Jiří Havran žije od roku 1974 v Oslu, kde si vybudoval pozici uznávaného fotografa architektury: Dále spolupracuje s předními norskými ateliéry. Série vystavených fotografií je mimo jiné ještě doplněna fotografiemi české brutalistické architektury 60. a 70. let a sérií Červené prostory (kostel v Øvre Årdal postavený z červených cihel v 60. letech). Výstavu doprovází cz-en katalog.

„Současná norská architektura 7“

My jsme se mohli s tvorbou Jiřího Havrana částečně seznámit již v létě v GJF. Jiří Havran byl jedním z vybraných autorů fotografií pro vynikající putovní výstavu nedávných realizací norských ateliérů „Současná norská architektura 7“ vytvořenou Národním muzeem umění a architektury, která se setkala s nebývale velkou diváckou odezvou. Snahou výstavy bylo doložit, shrnout a pokud možno definovat projevované tendence a odlišit to, co je typicky norské.

jiri havran norska architektura

Národní turistické trasy v Norsku

Norská správa veřejných cest již od roku 1997 plánuje a provádí na turistických stezkách a trasách menší úpravy, též ocení turisté a cestovatelé. Program nabral na intenzitě po roce 2005, kdy bylo realizováno přibližně 50 projektů, z nichž mnohé jsou dílem mladých architektů. Předmětem úprav jsou odpočívadla, vyhlídky, schodiště, sestupy k vodním zdrojům, nebo výšlapy do horských svahů,kavárny,různé expozice a informační centra.

jiri havran norska architektura

Záštitu nad výstavou převzal norský velvyslanec

Výstava byla připravena ve spolupráci s galerií ROM / KUNST + ARKITEKTUR a jejím ředitelem Henrikem der Minassian a záštitu nad ní převzal norský velvyslanec, J. E. Jens Eikaas. Na autorské výstavě se podílel a předmluvu do katalogu napsal renomovaný norský historik umění Per Bj. Boym. Zájemce o norskou architekturu jistě potěšila přednáška s promítáním, na které Jiří Havran představil svými fotografiemi dějiny architektury v Norsku od středověku po současnost. Snímky staveb vznikly pro řadu publikací nakladatelství ARFO, které se věnuje architektuře a při jehož vzniku stál právě tento fotograf. Přednáška Historie norské architektury ve fotografii se konala v předvečer zahájení výstavy ve středu 24. října od 19.00 hodin v Galerii Jaroslava Fragnera.

jiri havran norska architektura

Ze života Havrana

Jiří Havran (*1953 Teplice) v roce 1969 s rodinou emigroval. V současné době žije a tvoří od roku 1974 v norském Oslu, kde vystudoval fotografickou školu a věnoval se především dokumentární fotografii, momentkám z ulice. V polovině 80. let se začal věnovat architektuře, už u ní zůstal a postupně se etabloval jako jeden z předních fotografů architektury. Podílel se na vzniku řady publikací o moderní i lidové architektuře. Vystavoval na mnoha samostatných i skupinových výstavách v Norsku i zahraničí. Fotografování architektury se tedy intenzivně věnuje od konce 80. let, kdy rovněž založil fotostudio a nakladatelství ARFO spolu s architektem Martinem Roubíkem (1949 - 2008).

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5a
Praha 1
26. 10. - 9. 12. 2012
Otevřeno: úterý .- neděle : 12.00 – 19. 00 hodin
Vstupné: dospělí 40 Kč/ studenti 20 Kč
www.gjf.cz

Autor foto: Jiří Havran


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Zpěvák JEN: „Koncerty miluju, hudbu dělám hlavně kvůli živému hraní“

Jen 200Zpěvák a skladatel Jan Nedvěd, známý pod uměleckým jménem JEN, nezahálí a svým fanouškům pravidelně servíruje nové songy a videoklipy. V letošním roce plánuje také vydání debutového alba. Kromě toho se stíhá věnovat i svým koníčkům jako je cestování a su...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Zářič Pavla Karouse – odkaz na minulost se vztahem k současnosti
karous 1Na prestižní výstavě Brno Art Open, která je instalována v parku na Moravském náměstí, je vystaveno i dílo sochaře Pavla Karouse Zářič vztahující se k přepisování historie a vztahu reálného socialismu a reálného kapitalismu. Vyrobeno je z oceli, st...

Literatura

Češi 1942 aneb jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha

Cesi 1942 200V jednom z dalších pokračování devítidílné komiksové řady tzv. „Českého století“ od roku 1918 do roku 1992 se autor Pavel Kosatík spolu s výtvarníkem Markem Rubcem věnují dalšímu klíčovému okamžiku našich moderní...

Divadlo

Divadelně-pohybové představení MANSON v NoDu: když je tanec eufemismem pro agresi
ImageNa otázku, proč miluji skupinu DOT 504 (a vedle mě i stovky dalších fanoušků a příležitostných diváků), se nabízí velice snadná odpověď: protože jsou mladí, talentovaní, charismatičtí a otevření novým experimentům. A...

Film

Dívka, která nemá minulost, bojuje o svou budoucnost. Komu má věřit?

 

captain-marvel-trailerCaptain Marvel je už v pořadí 21. filmem, natočeným podle oblíbených komiksů a seznamuje nás s dalším hrdinou Marvel univerza. A tak jsem jako správný fanda začátkem března navštívila kino. Captain Marvel je i první hraný film, který jde do kin po...