Jiří Havran/ from architecture 2009 – 2012 aneb Fotografujeme severskou architekturu

Jiří Havran/ from architecture 2009 – 2012 aneb Fotografujeme severskou architekturu

Tisk

jiri havran norska architekturaPražská Galerie Jaroslava Fragnera ve spolupráci s galerií ROM v Oslu připravila výstavu předního fotografa norské architektury Jiřího Havrana. Výstava představuje několik fotografických cyklů z posledních tří let - např. Národní turistické trasy. Na fotografiích si můžeme prohlédnout, jak vypadá unikátní severská architektura, jak vypadají odpočívadla, vyhlídky a jiné zajímavosti podél vybraných komunikaci v Norsku či Suldal kraft (norskou brutalistickou architekturu).

Spoluzakladatel galerie ARFO a nakladatelství ROM Jiří Havran žije od roku 1974 v Oslu, kde si vybudoval pozici uznávaného fotografa architektury: Dále spolupracuje s předními norskými ateliéry. Série vystavených fotografií je mimo jiné ještě doplněna fotografiemi české brutalistické architektury 60. a 70. let a sérií Červené prostory (kostel v Øvre Årdal postavený z červených cihel v 60. letech). Výstavu doprovází cz-en katalog.

„Současná norská architektura 7“

My jsme se mohli s tvorbou Jiřího Havrana částečně seznámit již v létě v GJF. Jiří Havran byl jedním z vybraných autorů fotografií pro vynikající putovní výstavu nedávných realizací norských ateliérů „Současná norská architektura 7“ vytvořenou Národním muzeem umění a architektury, která se setkala s nebývale velkou diváckou odezvou. Snahou výstavy bylo doložit, shrnout a pokud možno definovat projevované tendence a odlišit to, co je typicky norské.

jiri havran norska architektura

Národní turistické trasy v Norsku

Norská správa veřejných cest již od roku 1997 plánuje a provádí na turistických stezkách a trasách menší úpravy, též ocení turisté a cestovatelé. Program nabral na intenzitě po roce 2005, kdy bylo realizováno přibližně 50 projektů, z nichž mnohé jsou dílem mladých architektů. Předmětem úprav jsou odpočívadla, vyhlídky, schodiště, sestupy k vodním zdrojům, nebo výšlapy do horských svahů,kavárny,různé expozice a informační centra.

jiri havran norska architektura

Záštitu nad výstavou převzal norský velvyslanec

Výstava byla připravena ve spolupráci s galerií ROM / KUNST + ARKITEKTUR a jejím ředitelem Henrikem der Minassian a záštitu nad ní převzal norský velvyslanec, J. E. Jens Eikaas. Na autorské výstavě se podílel a předmluvu do katalogu napsal renomovaný norský historik umění Per Bj. Boym. Zájemce o norskou architekturu jistě potěšila přednáška s promítáním, na které Jiří Havran představil svými fotografiemi dějiny architektury v Norsku od středověku po současnost. Snímky staveb vznikly pro řadu publikací nakladatelství ARFO, které se věnuje architektuře a při jehož vzniku stál právě tento fotograf. Přednáška Historie norské architektury ve fotografii se konala v předvečer zahájení výstavy ve středu 24. října od 19.00 hodin v Galerii Jaroslava Fragnera.

jiri havran norska architektura

Ze života Havrana

Jiří Havran (*1953 Teplice) v roce 1969 s rodinou emigroval. V současné době žije a tvoří od roku 1974 v norském Oslu, kde vystudoval fotografickou školu a věnoval se především dokumentární fotografii, momentkám z ulice. V polovině 80. let se začal věnovat architektuře, už u ní zůstal a postupně se etabloval jako jeden z předních fotografů architektury. Podílel se na vzniku řady publikací o moderní i lidové architektuře. Vystavoval na mnoha samostatných i skupinových výstavách v Norsku i zahraničí. Fotografování architektury se tedy intenzivně věnuje od konce 80. let, kdy rovněž založil fotostudio a nakladatelství ARFO spolu s architektem Martinem Roubíkem (1949 - 2008).

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5a
Praha 1
26. 10. - 9. 12. 2012
Otevřeno: úterý .- neděle : 12.00 – 19. 00 hodin
Vstupné: dospělí 40 Kč/ studenti 20 Kč
www.gjf.cz

Autor foto: Jiří Havran


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor o nové desce i nenávisti v rohlíku s Xindlem X

Písničkář Ondřej Ládek alias Xindl X momentálně chystá novou desku s půvabným názvem Láska. V tomto rozhovoru se o ní dozvíte různé zajímavosti. Xindla X také můžete vidět naživo v rámci jeho jarního turné, v nejbližší době například v pátek 30.3. na Rampě v Mariánských Lázních nebo ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava 11 světů - Současná česká ilustrace pro děti aneb děti mají obrázky rády

11 svetuMuzeum hlavního města Prahy – Florenc v tomto předvánočním čase připravilo, zejména pro děti, formou 11 „hnízd“ výstavu 11 současných českých autorů, ilustrátorů pro děti, a dalo si tak za cíl předvést potenciál ...


Literatura

Jaký je loňský vítězný román týdeníku Reflex?

hotel royal200Hotel Royal je název poslední knihy Jana Folného. Ta vyšla v Knižním klubu díku tomu, že v září loňského roku získala Literární cenu týdeníku Reflex 2022.

...

Divadlo

Pravda po francouzsku

Pravda 200Když se podíváte do slovníku na význam slova pravda, najdete definici, která říká, že pravda je tvrzení považované za skutečnost. To nám v podstatě dává velký prostor k tomu, co přijímat jako pravdu a dva manželské páry ve francouzské inscenaci toh...

Film

Film S tebou mě baví svět slaví čtyřicáté narozeniny

s tebou me bavi svet 200Každý rok se těšíme, až jej budou o vánočních svátcích vysílat. Film o rodinné výpravě na chalupu v beskydských horách, kde děti zažívají zimní dobrodružství spolu s jejich tatínky. Řeč je o nepřekonatelném díle Marie Poled...