Architekt Vladimír Karfík a jeho inspirace Amerikou

Architekt Vladimír Karfík a jeho inspirace Amerikou

Tisk

karfik 200Zlínský mrakodrap, Společenský dům (dnes hotel Zlín) nebo například zimní lázně, to je pouze několik z mnoha staveb architekta Vladimíra Karfíka, kterými se zapsal do dnešní podoby Zlína. Nová výstava v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně se věnuje zajímavé etapě života tohoto architekta ve Spojených státech amerických – jeho praxi v ateliéru světoznámého architekta Franka Lloyda Wrighta v letech 1928–1929, odkud pak čerpal inspiraci i při svém působení pro firmu Baťa.

 

Vladimír Karfík odjel v roce 1927 v rámci akce Masarykovy akademie práce na tříletý pracovní pobyt do Spojených států. Předtím absolvoval v letech 1925–1926 studijní praxi u Le Corbusiera v Paříži. Nejprve nastoupil v chicagské firmě Smith Gardner Erickson, která se zabývala projekty nemocnic. Poté přešel k další renomované společnosti, Holabird and Root, jež se specializovala na mrakodrapy. Zlomovým bodem amerického pobytu se ale stala jeho práce u Franka Lloyda Wrighta. Tento architekt proslul celosvětově svými stavbami, těžícími z odkazu předkolumbovských kultur. Jsou to ale nadčasová díla, která dnes patří ke zlatému fondu světové moderní architektury, například hotel Imperial v Tokiu, Dům nad vodopádem, administrativní budova Johnson Wax Company, Guggenheimovo muzeum nebo projekt Mílového mrakodrapu.

„Vzpomínkám na americké období věnoval Vladimír Karfík také čtyři kapitoly ve své memoárové knize. Pracoval ve Wrightově studiu v Taliesin East, asi dvě stě kilometrů od Chicaga. Jeho kolegové pocházeli z mnoha zemí, protože Wright byl přesvědčen, že mají mnohem lepší průpravu než mladí Američané. Na zimu se ateliér stěhoval do Arizony, kde přímo v poušti postavil Wright Taliesin West,“ přibližuje kurátorka architektury Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ladislava Horňáková.

karfik1

Když v době hospodářské krize odjel Vladimír Karfík 14. dubna 1930 na pozvání Jana Bati pracovat do Zlína, uplatnil zde ve svých návrzích a realizacích pro firmu řadu zahraničních znalostí a zkušeností. Působení ve Zlíně v koncernu Baťa v letech 1930–1946 bylo významnou etapou jeho dlouhého tvůrčího období. Stal se vedoucím projekčního oddělení Baťovy stavební kanceláře a pro firmu realizoval řadu staveb v celém Československu i v zahraničí, ať to byly budovy pro školské, sociální nebo sportovní účely, kostely, letiště, filmové ateliéry, obytné či rodinné domy. Tyto projekty jsou charakterizovány vyspělým technickým a konstrukčním pojetím, vazbou funkčních vztahů a snahou o co nejekonomičtější řešení a unifikaci s řadou technických a architektonických detailů.

Výstava představuje toto období prostřednictvím originální plánové a fotografické dokumentace z pozůstalosti Vladimíra Karfíka uložené v Muzeu města Brna, která zde byla představena jako součást expozice architektury v loňském roce. V rámci reprízy ve Zlíně budou mít návštěvníci vůbec poprvé příležitost si prohlédnout například Wrightův návrh bytové věže St. Mark’s Tower pro stejnojmenný komplex v New Yorku (1927–1929), na kterém Vladimír Karfík spolupracoval, nebo fotografie staveb F. L. Wrighta, zachycující pouštní tábor Ocotillo Chandler v Arizoně (1929), Taliesin Spring Green ve Wisconsinu, (1924–1929), Hollyhock House v Los Angeles v Kalifornii (1917–1921) aj. Karfíkovy vybrané realizace pro firmu Baťa, především 21. administrativní budova a Společenský dům v Otrokovicích budou prezentovány prostřednictvím originálních fotografií od Josefa Sudka a Rudolfa Brunera-Dvořáka. Prezentaci doplní architektonické modely, dobový nábytek a publikace.

karfik2

Výstava bude k vidění v grafickém kabinetu galerie ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 11. června 2023.

Více na www.galeriezlin.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Beyond Reality: British Painting Today aneb současná britská malba za realitu

beyond realityŘeditel Galerie Rudolfinu Petr Nedoma a historička umění Milena Slavická za pomoci v Londýně žijícího českého malíře Hynka Martince, připravili výstavu Bey...


Literatura

Můj atlas Česka

muj atlas ceska200Nakladatelství Albatros vydalo v srpnu encyklopedii pro děti Můj atlas Česka, na které se podílel Ondřej Hník a kterou ilustroval Jiří Votruba a taky děti z celé České republiky! Jak vidí a vnímají nejrůznější místa v celé naší zemi právě děti, to se dozvíte v té...

Divadlo

Blood, Tears and Gold

blood tears and gold200Druhý únorový víkend byl pro experimentální prostor NoD ve znamení premiéry velice očekávaného projektu Blood, Tears and Gold. Autorská prvotina studenta scénografie pražského DAMU J...

Film

Ceny udělované v kultuře odrážejí ekonomii prestiže

altMédia nám ráda vnucují představu, že udělení nějaké prestižní ceny skutečně odráží hodnoty oceněného díla. Však také jeho atraktivita jako prodejného produktu tím každopádně vzroste. Stačí si připomenout třeštění pravidelně provázející udílení amerických Oscarů...