Architekt Vladimír Karfík a jeho inspirace Amerikou

Architekt Vladimír Karfík a jeho inspirace Amerikou

Tisk

karfik 200Zlínský mrakodrap, Společenský dům (dnes hotel Zlín) nebo například zimní lázně, to je pouze několik z mnoha staveb architekta Vladimíra Karfíka, kterými se zapsal do dnešní podoby Zlína. Nová výstava v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně se věnuje zajímavé etapě života tohoto architekta ve Spojených státech amerických – jeho praxi v ateliéru světoznámého architekta Franka Lloyda Wrighta v letech 1928–1929, odkud pak čerpal inspiraci i při svém působení pro firmu Baťa.

 

Vladimír Karfík odjel v roce 1927 v rámci akce Masarykovy akademie práce na tříletý pracovní pobyt do Spojených států. Předtím absolvoval v letech 1925–1926 studijní praxi u Le Corbusiera v Paříži. Nejprve nastoupil v chicagské firmě Smith Gardner Erickson, která se zabývala projekty nemocnic. Poté přešel k další renomované společnosti, Holabird and Root, jež se specializovala na mrakodrapy. Zlomovým bodem amerického pobytu se ale stala jeho práce u Franka Lloyda Wrighta. Tento architekt proslul celosvětově svými stavbami, těžícími z odkazu předkolumbovských kultur. Jsou to ale nadčasová díla, která dnes patří ke zlatému fondu světové moderní architektury, například hotel Imperial v Tokiu, Dům nad vodopádem, administrativní budova Johnson Wax Company, Guggenheimovo muzeum nebo projekt Mílového mrakodrapu.

„Vzpomínkám na americké období věnoval Vladimír Karfík také čtyři kapitoly ve své memoárové knize. Pracoval ve Wrightově studiu v Taliesin East, asi dvě stě kilometrů od Chicaga. Jeho kolegové pocházeli z mnoha zemí, protože Wright byl přesvědčen, že mají mnohem lepší průpravu než mladí Američané. Na zimu se ateliér stěhoval do Arizony, kde přímo v poušti postavil Wright Taliesin West,“ přibližuje kurátorka architektury Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ladislava Horňáková.

karfik1

Když v době hospodářské krize odjel Vladimír Karfík 14. dubna 1930 na pozvání Jana Bati pracovat do Zlína, uplatnil zde ve svých návrzích a realizacích pro firmu řadu zahraničních znalostí a zkušeností. Působení ve Zlíně v koncernu Baťa v letech 1930–1946 bylo významnou etapou jeho dlouhého tvůrčího období. Stal se vedoucím projekčního oddělení Baťovy stavební kanceláře a pro firmu realizoval řadu staveb v celém Československu i v zahraničí, ať to byly budovy pro školské, sociální nebo sportovní účely, kostely, letiště, filmové ateliéry, obytné či rodinné domy. Tyto projekty jsou charakterizovány vyspělým technickým a konstrukčním pojetím, vazbou funkčních vztahů a snahou o co nejekonomičtější řešení a unifikaci s řadou technických a architektonických detailů.

Výstava představuje toto období prostřednictvím originální plánové a fotografické dokumentace z pozůstalosti Vladimíra Karfíka uložené v Muzeu města Brna, která zde byla představena jako součást expozice architektury v loňském roce. V rámci reprízy ve Zlíně budou mít návštěvníci vůbec poprvé příležitost si prohlédnout například Wrightův návrh bytové věže St. Mark’s Tower pro stejnojmenný komplex v New Yorku (1927–1929), na kterém Vladimír Karfík spolupracoval, nebo fotografie staveb F. L. Wrighta, zachycující pouštní tábor Ocotillo Chandler v Arizoně (1929), Taliesin Spring Green ve Wisconsinu, (1924–1929), Hollyhock House v Los Angeles v Kalifornii (1917–1921) aj. Karfíkovy vybrané realizace pro firmu Baťa, především 21. administrativní budova a Společenský dům v Otrokovicích budou prezentovány prostřednictvím originálních fotografií od Josefa Sudka a Rudolfa Brunera-Dvořáka. Prezentaci doplní architektonické modely, dobový nábytek a publikace.

karfik2

Výstava bude k vidění v grafickém kabinetu galerie ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 11. června 2023.

Více na www.galeriezlin.cz


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Učit děti tvořit se pro mě stalo posláním

rozhov2Její práce nalezly místo v mnoha soukromých sbírkách po celém světě, její socha Lidická madona je součástí sbírky památníku v Lidicích. Dosud uspořádala přes padesát samostatných výstav. Pravidelně se zúčastňuje kolektivních výstav n...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Nekonvenční „Druhá sezona“ v muzeu AMoYA

david cerny gunsMuzeum AmoYA, věnované mladému současnému umění, představuje nejvýraznější osobnosti české tvorby z generace po roce ´68, stejně jako přední zástupce nejmladší generace českých i slovenských umělců. Umění je vystaven...


Literatura

Pražský Smíchov ožije literaturou

altVíte, co si představit pod pojmem „Noc literatury“? Co takhle třeba patnáct evropských autorů a jejich novější díla různých žánrů čtená českými herci a známými osobnostmi v krásných i zajímavých lokalitách rozsetých po Praze 5? První Noc ...

Divadlo

Společenstvo vlastníků ukazuje přehlídku typických Čechů

spolecenstvo vlastniku 200V rámci festivalu Setkání Stretnutie do Zlína přijelo také pražské Divadlo Vosto5 se svou hrou Společenstvo vlastníků. Letošní ročník se nesl v duchu biografií, ale také tématu „co dnes znamená být jiný“, což se v n...

Film

Velký Gatsby - aktualizovaný, neaktualizovaný

velky gatsby plakat 200Dalo se předpokládat, že nejnovější adaptace proslulého díla velikána americké literatury Francise Scotta Fitzgeralda neunikne zběsilým komparačním snahám odborné i laické veřejnosti. Zdá se, že věrnost př...