Výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová vystavuje prvně v Praze
Kultura21.cz

Výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová vystavuje prvně v Praze

vernizaz vera 200Olomoucká výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová byla v minulých dnech přítomna zahájení své první pražské výstavy Keramika v obrazech. Její poměrně rozsáhlá expozice byla otevřena v pondělí 7. června a je nainstalovaná v sále Boženy Němcové v Knihovně na Vinohradech.

 Výstavu otevřel herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň, který přítomné seznámil s uměleckými a životními cestami talentované výtvarnice, přičemž zarecitoval i dvě básně šumperské básnířky i malířky Anny Szatmariové. Pro uměníchtivé zájemce bude výstava přístupná do 31. července tohoto roku. 

vernisaz vera 1

"Velké díky patří také herci, šansoniérovi, filmovému historikovi i pedagogovi Juraj Bartoň za úvodní povídání i nádherný přednes opravdu působivých básní Anny Szatmariové, které jakoby vycházely přímo z mého srdce. Bohdana Vlková bych chtěla moc poděkovat za přípravu výstavy i celou organizaci. Samozřejmě dík patří i vedení knihovny za poskytnutí výstavních prostor, zástupci radnice Prahy 2 za podporu i účast na zahájení výstavy a všem, kteří našli čas na zahájení výstavy a vytvoření opravdu příjemné atmosféry. Vím, že řada lidí se na výstavu chystá, protože se na zahájení nedostali nebo se obávali přijít vzhledem k současné situaci. Těm přeji, ať se výstava líbí jako těm, kteří ji už navštívili. Jsem opravdu šťastná a spokojená, což je hlavním cílem mojí výtvarné činnosti" řekla k zahájení své první autorské výstavy Věra Katka Tatarkovičová

vernisaz vera 2

I když vystavuje několik let, její keramické i malované obrazy mají na výstavách úspěch. Tvorba talentované výtvarnice Věry Katky Tatarkovičové vyzařuje neskutečně pozitivní atmosféru, ale hlavně se opírá o brilantně zvládnuté řemeslo, ale musíte ocenit i nápady a originalitu.

Na výstavě je k vidění naprostá většina nových obrazů. Některé „starší“ jsou spíše jen drobným doplňkem k tematickému zaměření jednotlivých částí výstavy. Tentokrát měla opravdu dostatek času na vymýšlení dalších způsobů zpracování svých výtvorů a tím i na vytvoření řady nových obrazů. Výtvarnice říká, že některé novinky dokonce našly svého nového majitele už v průběhu čekání na znovuotevření galerií a výstavních prostor. Takže se s nimi rozloučila ještě před chystanou pražskou výstavou a tvořila další novoty. 

vernisaz vera 3

"Nádherné obrazy propojujících několik technik a k tomu skvělé nápady a vycizelované zpracování. Vyzařují neskutečnou pohodu, radost a teplo, a vy máte pocit, jako by rozzářily celý prostor Knihovny na Vinohradech. Tvorba olomoucké výtvarnice Věry Katky Tatarkovičové má neskutečné pozitivní atmosféru," nechala se slyšet jedna z nadšených návštěvnic vernisáže. A já si myslím to samé.

Na otázku, co ji v tvorbě inspiruje asi nejvíc, Věra Katka Tatarkovičová odpověděla: "Na tuto otázku mám celkem jasnou a stručnou odpověď: všechno, co mě obklopuje. Jedná se zejména o přírodu – mám ráda květiny, stromy, rostliny… Další velkou inspirací jsou lidé, jejich vzájemné vztahy, radosti i starosti, ale i láska v nejrůznějších podobách. Výraznou inspirací jsou i zážitky, které se snažím vnímat všemi smysly. V mých dílech se vlastně zrcadlí život, který žiji."

vernisaz vera 4

Foto: Robert Rohál

https://www.veratatarkovicova.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlady Gryc přichází s albem, na kterém se hudebně podílí exmanžel Heleny Vondráčkové Hellmut Sickel

vlady gryc perexJá svý sny mám. Tak se jmenuje debutové CD zpěváka Vladyho Gryce. Navíc jde v tomto případě o album autorské – všechny texty si zpívající textař napsal sám, zatímco hudební stránka je dílem Hellmuta Sickela. Ten všechny písničky napsa...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Pro mě je novinová strana svébytný druh výtvarného umění, říká Miroslav Karásek

foto Noviny perexUž poněkolikáté vystavuje v Kroměříži sbírky zahraničních novin Miroslav Karásek. Tentokrát nese výstava název "Noviny Latinské Ameriky pod jednou střechou" a je k vidění ve foyer Domu kultury v Kroměří...


Literatura

Těžká planeta probouzí zájem o vědu. A vášeň poznávat.

altDnes již kultovní antologii sci-fi povídek Těžká planeta sestavil Isaac Asimov, jeden z největších mistrů žánru vědeckofantastické literatury a držitel prestižní SF ceny Nebula. Začlenil do ní dvanáct příběhů, které svou o...

Divadlo

Blood, Tears and Gold

blood tears and gold200Druhý únorový víkend byl pro experimentální prostor NoD ve znamení premiéry velice očekávaného projektu Blood, Tears and Gold. Autorská prvotina studenta scénografie pražského DAMU J...

Film

Je to jen vítr aneb když hon na Romy nekončí

je to jen vitrPříběh filmu ´Je to jen vítr´ je založen na skutečném případu otřesných rasových útoků na místní romskou komunitu, který si před čtyřmi lety v Maďarsku vyžádal šest mrtvých včetně dvou malých dětí, a na zprávách, kt...