Výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová vystavuje prvně v Praze

Výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová vystavuje prvně v Praze

Tisk

vernizaz vera 200Olomoucká výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová byla v minulých dnech přítomna zahájení své první pražské výstavy Keramika v obrazech. Její poměrně rozsáhlá expozice byla otevřena v pondělí 7. června a je nainstalovaná v sále Boženy Němcové v Knihovně na Vinohradech.

 Výstavu otevřel herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň, který přítomné seznámil s uměleckými a životními cestami talentované výtvarnice, přičemž zarecitoval i dvě básně šumperské básnířky i malířky Anny Szatmariové. Pro uměníchtivé zájemce bude výstava přístupná do 31. července tohoto roku. 

vernisaz vera 1

"Velké díky patří také herci, šansoniérovi, filmovému historikovi i pedagogovi Juraj Bartoň za úvodní povídání i nádherný přednes opravdu působivých básní Anny Szatmariové, které jakoby vycházely přímo z mého srdce. Bohdana Vlková bych chtěla moc poděkovat za přípravu výstavy i celou organizaci. Samozřejmě dík patří i vedení knihovny za poskytnutí výstavních prostor, zástupci radnice Prahy 2 za podporu i účast na zahájení výstavy a všem, kteří našli čas na zahájení výstavy a vytvoření opravdu příjemné atmosféry. Vím, že řada lidí se na výstavu chystá, protože se na zahájení nedostali nebo se obávali přijít vzhledem k současné situaci. Těm přeji, ať se výstava líbí jako těm, kteří ji už navštívili. Jsem opravdu šťastná a spokojená, což je hlavním cílem mojí výtvarné činnosti" řekla k zahájení své první autorské výstavy Věra Katka Tatarkovičová

vernisaz vera 2

I když vystavuje několik let, její keramické i malované obrazy mají na výstavách úspěch. Tvorba talentované výtvarnice Věry Katky Tatarkovičové vyzařuje neskutečně pozitivní atmosféru, ale hlavně se opírá o brilantně zvládnuté řemeslo, ale musíte ocenit i nápady a originalitu.

Na výstavě je k vidění naprostá většina nových obrazů. Některé „starší“ jsou spíše jen drobným doplňkem k tematickému zaměření jednotlivých částí výstavy. Tentokrát měla opravdu dostatek času na vymýšlení dalších způsobů zpracování svých výtvorů a tím i na vytvoření řady nových obrazů. Výtvarnice říká, že některé novinky dokonce našly svého nového majitele už v průběhu čekání na znovuotevření galerií a výstavních prostor. Takže se s nimi rozloučila ještě před chystanou pražskou výstavou a tvořila další novoty. 

vernisaz vera 3

"Nádherné obrazy propojujících několik technik a k tomu skvělé nápady a vycizelované zpracování. Vyzařují neskutečnou pohodu, radost a teplo, a vy máte pocit, jako by rozzářily celý prostor Knihovny na Vinohradech. Tvorba olomoucké výtvarnice Věry Katky Tatarkovičové má neskutečné pozitivní atmosféru," nechala se slyšet jedna z nadšených návštěvnic vernisáže. A já si myslím to samé.

Na otázku, co ji v tvorbě inspiruje asi nejvíc, Věra Katka Tatarkovičová odpověděla: "Na tuto otázku mám celkem jasnou a stručnou odpověď: všechno, co mě obklopuje. Jedná se zejména o přírodu – mám ráda květiny, stromy, rostliny… Další velkou inspirací jsou lidé, jejich vzájemné vztahy, radosti i starosti, ale i láska v nejrůznějších podobách. Výraznou inspirací jsou i zážitky, které se snažím vnímat všemi smysly. V mých dílech se vlastně zrcadlí život, který žiji."

vernisaz vera 4

Foto: Robert Rohál

https://www.veratatarkovicova.cz/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Operní režisérka: „Odvážné kroky nás posouvají kupředu“

klasterky rozhovor 200S odvahou sobě vlastní se do přípravy novodobé premiéry opery J. A. Bendy Vesnický trh pustila zkušená operní režisérka Magdalena Švecová. Dílo spatří světlo světa poprvé na zahájení festivalu Klášterní hudební slavnosti 30. k...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Město Ostrava zve na výstavu Večerníček a království pohádek

VečerníčekSvět techniky v Ostravě láká malé i velké příznivce na interaktivní výstavu, jež nás zavede do života oblíbené postavičky Večerníčka. Expozice vznikla za spolupráce České televize a zaměřuje se na pohádky, které byly natočeny v Televizním studiu Os...


Literatura

Město plné oken aneb když střela může přijít odkudkoliv...

mesto plne oken 200V nakladatelství Kalibr vyšel první díl ze série s „geniálním, zábavným a totálně nesnesitelným vyšetřovatelem“ od Roberta Pobiho s názvem Město plné oken.

...

Divadlo

Divadlo Metro uvádí brilantní komedii Miluji tě, tak se měj

miluji te200Jen dva herci na jevišti a barvitý příběh ožívá v nové inscenaci, kterou uvádí nedávno zrekonstruované pražské Divadlo Metro. Představení nese název Miluji tě, tak se měj a jeho protagonisté jsou známí a zkušení herci Ljuba Krbová a Adrian Jastrab...

Film

Německy mluvené filmy dorazí do Prahy a Brna

pr 200Mnohé filmů, které v české distribuci sotva spatříme, zprostředkovávají početné přehlídky - tak se pořádají přehlídky středoevropských kinematografií, snímků natočených ve francouzštině, španělštině, nyní též německy. Festival německy mluvených filmů zvaný...