Výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová se představuje výstavou své tvorby v Kroměříži

Výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová se představuje výstavou své tvorby v Kroměříži

Tisk

vera katka 200Rozsáhlá výstava s názvem „Hledání a nacházení“ olomoucké výtvarnice Věry Katky Tatarkovičové byla otevřena v úterý 4. července ve foyer Domu kultury v Kroměříži. Oficiální zahájení, respektive vernisáž, se ale uskuteční v pondělí 10. července v 17 hodin. Promluví Helena Peštuk Sedláčková a zahraje skupina GAIA.

 

I když výtvarnice proslula svými keramickými obrazy, její současná umělecká tvář není jenom o keramice. O tom se přesvědčí návštěvníci kroměřížské výstavy, která představuje více než stovku exponátů.

„Máte pravdu, rozhodně nebudu vystavovat pouze keramické obrazy, které byly pro moji tvorbu charakteristické zejména v předcházejících letech. Letošní letní výstava bude členěna do několika oblastí, přičemž každá z nich zahrnuje obrazy, které jsou zpracovány jinou technikou, jiným stylem. První oblast zahrnuje obrazy zpracované geometrickým členěním malovaných objektů, jako jsou nejen postavy různého typu a charakteru, ale i přírodní motivy. Všechna díla využívají kombinovanou techniku, přičemž je vždy voleno několik médií. Druhá oblast výstavy obsahuje obrazy, v nichž je opět využito kombinované techniky, ale tentokráte jsou voleny většinou oblé křivky a pestré barvy jsou doplněny keramickými mozaikami připravovanými pro každý jednotlivý obraz. Třetí typ obrazů představuje kombinaci malby a keramických doplňků – zpravidla přírodního charakteru. Na malovaných plátnech se tak objevují nejrůznější květy, listy, a jiné přírodní doplňky zhotovené z keramiky,“ říká Věra Katka Tatarkovičová.

vera katka foto1

Samozřejmě neoddělitelnou součástí výstavy jsou i keramické obrazy, kterými e vlastně dostala do povědomí výtvarného světa. Jako doplněk jsou vystavovány keramické přívěsky zavěšené na kůži nebo jiném vhodném materiálu.

vera katka foto2

Autorka zde představí díla z posledního období, kdy pomyslně hledala a postupně nacházela techniky a styly tvorby, které by zvládala vzhledem k jejímu zdravotnímu handicapu. Budou tak k vidění obrazy zpracované kombinovanou technikou, v nichž se na plátnech snoubí malba zejména s keramikou, v řadě případů jsou použita ještě další média. Výstava nazvaná „Hledání a nacházení“ bude otevřena až do konce srpna 2023.

vera katka foto3

Zdroj foto: Robert Rohál


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kuna Eliška vznikla jako momentální nápad a snaha pobavit děti

Bohumil Matějovský (2)Bohumil Matějovský nás naprosto okouzlil svou vtipnou a milou pohádkou Praštěný nápad kuny Elišky. Zeptali jsme se ho, jak vlastně tato vítězná pohádka vznikla a jaký literární žánr má on sám nejraději.

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Architektura konverzí 2005–2015

architektura 200Galerie Jaroslava Fragnera představuje do 1. února 2015 expozici nazvanou Industriální topografie – architektura konverzí, Česká republika 2005–2015.

...

Literatura

Vyprávění příběhů není věda

jak vypravet pribehy200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Jak vyprávět příběhy dětem, která by neměla uniknout rodičům, prarodičům a pedagogům. Osobně jsem na ni byla zvědavá, ale příliš jsem neočekávala a byla jsem velmi mile překvapena.

Divadlo

Špagety a pizza na sto způsobů

improshow 200V rámci italského dne na festivalu Culturea se představila Improshow z Brna se svou osobitou dávkou vtipu a improvizace.

...

Film

Lidé podpořili snímek o bratrech Mašínech. První klapka padne už na začátku srpna

masin 200Celovečerní snímek o bratrech Mašínech režiséra Tomáše Mašína, scénáristy Marka Epsteina a producenta Petra Bílka dostal zelenou. Lidé tvůrcům v crowdfundingové sbírce na portálu HitHit.cz na jeho výrobu poslali více než jeden a půl milionu korun. V t...