Musí se do práce, i kdyby se nechtělo!

Musí se do práce, i kdyby se nechtělo!

Tisk

200filmFilm Já to tedy beru, šéfe…! reaguje na tehdejší podnikovou a ekonomickou stabilitu v Československu. Pracovních míst bylo mnohem více než práceschopných a kdyby nebylo zaměstnání ze zákona povinné, museli by se lidi k činnosti přemlouvat.

 

 

 

Jména herců jako Iva Janžurová, Luděk Sobota a Petr Nárožný měla tenkrát celonárodní dosah, protože byli ve svém oboru opravdu kovaní. V kině toho jinak moc nebylo, a jestli v televizi běžely dva kanály, určitě ne až do půlnoci. Naštěstí u nás tehdy vznikaly opravdu chytré filmy, takže tak dobré herecké výkony nebyly možná ani třeba.
V roce 1977 byla doba velkých národních monopolů, které přímo zodpovídaly za životy svých zaměstnanců. A jak už to chodí, dobrý zaměstnanec si své místo nejdříve musí najít. V podniku Pragokov začalo personální oddělení fungovat stylem jakési detektivní tajné služby, která aktivně vyhledává zaměstnance z dalších podniků a nabízí jim lepší zázemí v Pragokovu.

 film

Trochu to připomíná současnou situaci dnešních personálních agentur. Ovšem Láďa Pitras a Oto Vacák berou svou práci opravdu vážně a do své budovatelské role dávají opravdu vše. Své klienty lákají nejen na lepší vyhlídky, ale také je vydírají, zneužívají jejich žárlivost a osobní spory. Zkoušejí zkrátka vše, co zaměstnance do Pragokovu přetáhne.
V práci se jim daří dobře, ale doma už je to horší. Vacák musí chodit brzo spát, aby nebyla jeho žena nervózní. A u Pitrasů zase žije stará otravná babka, která se k nim chodí 36krát za hodinu pořád na něco vyptávat. Jako by měli vše v práci pod kontrolou, ale v soukromí si pořádně nevěděli rady.
Taková žárlivost, to je vlastnost, na které se dá stavět. Jenže i když si tohle opakují pořád dokolečka, stejně jejich manželky žijí v absolutní jistotě a jsou z toho dost znuděné. Pitras proto přestává nosit domů karafiáty a se svým kámošem přemýšlejí, jak to u nich doma nějak nenásilně zase okořenit.

 film1

Je až neuvěřitelné, kolik různých maličkostí musí člověk řešit, aby žil spokojený život, který si pěkně naplánoval. V rodině a zaměstnání to není jiné. Každý se totiž stará hlavně o vlastní blaho, a když začne být nuda a nemůžete se zabavit televizí ani internetem, jsou první na ráně osobní vztahy.
Do příběhu se tak zamotává podnikavá jeřábnice a Pitras s Vacákem mají co dělat, aby si to doma u manželek srovnali. Předchozí generace rodin žily odpradávna v naději, že klidné a jisté zázemí vyřeší všechny jejich konflikty. Jenže to vše neznamená nic, dokud člověk nežije v prostředí, kterému rozumí.

Já to tedy beru, šéfe...!
'Okay, Boss...!'
KomedieČeskoslovensko, 1977, 92 min
Režie: Petr Schulhoff
Scénář: Petr Schulhoff
Kamera: Jiří Vojta
Hudba: Milan Dvořák
Hrají: Iva Janžurová, Luděk Sobota, Petr Nárožný, Míla Myslíková, Alena Vránová, Lubomír Lipský st., Marie Rosůlková, Jana Kasanová, Josef Větrovec, Karel Augusta, Dana Hlaváčová, Zdeněk Dítě, Jiří Lír, Božena Böhmová, Václav Lohniský, Vladimír Hrubý, Valerie Čižmárová, Arnošt Faltýnek, Otto Lackovič, Darja Hajská, Věra Tichánková, Hana Brejchová, Olga Blechová-Matušková, Milan Neděla, Vladimír Hrabánek, Kamil Hlavatý, Karel Vavřík, Jiří Havel, Miloslav Homola, Olga Michálková, Svatava Smoláková, Josef Střecha, Jiřina Bílá, Slávka Hamouzová, Ela Šilarová, Anna Štrosová, Libuše Zátková, Marta Richterová, František Bechyně
Hodnocení: 100%


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Pavel Tesař:"Všichni aktéři Henry Lee Festu od muzikantů po barmany musí rezonovat s duchem festivalu.“

hlf perexBrněnský unikátní festival Henry Lee Fest se letos bude konat 27. září ve Zbrojovce. Hlavní hvězdou je Australan Mick Harvey a berlínš...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Příběh ze současného Egypta

YOMEDDINE perexBešaj (Rady Gamal) žije v koptské kolonii pro leprotiky, kam ho jako dítě umístila jeho rodina. Našel si tu manželku, kterou má rád, a taky práci – sbírá věci na smetišti. Když jeho manželka zemře, pocítí stárnoucí muž naléhavou potřebu ně...


Literatura

Yrsa opět přišla s výbornou krimi

katarze 200V nakladatelství Grada pod značkou Metafora vyšel další díl série Freyja a Huldar, tentokrát s názvem Katarze.

 

...

Divadlo

Příhody lišky Bystroušky. Slavnostní otevření Janáčkova divadla po rekonstrukci

LB perexDalší fáze rekonstrukce budovy Janáčkova divadla je ukončena. Kolik se ozývalo škarohlídů, že se to k výročí sta let republiky nepodaří. Avšak 17.11. byl zahájen Mezinárodní hudební festival, věnovaný dílu Leoše Janáčka, právě operou, která zazněla ...

Film

S filmem Tenet došel Christopher Nolan na konec jedné cesty

tenet perexLoňský rok byl v kinech ze známých důvodů dost slabý a od března se v nich hrály prakticky jen filmy komornější, pro náročnější publikum a blockbustery úplně absentovaly. Snad jedinou výjimkou bylo srpnové nasazení akčního sci-fi Tenet režijního...