„Dělat si srandu z blbců, na tom není nic špatného“
Banner

„Dělat si srandu z blbců, na tom není nic špatného“

Tisk

blbec k veceri 200Inscenace Blbec k večeři má podtitul gurmánská komedie na cizí účet a v minulé sezóně ji uvedlo Městské divadlo Zlín. Režie se ujala Hana Mikolášková a život ji vdechli především Marek Příkazký a Josef Koller.

 


Blbec k večeři je dílem francouzského scenáristy, producenta, režiséra, filmaře a divadelníka Francise Vebera. K jeho známým dílům patří například Únos, Velký blondýn s černou botou, Muž z Acapulca, Hračka nebo napříkald KOndoMEDIE nebo Drž hubu! Blbec k večeři je známý také díky stejnojmennému francouzskému filmu z roku 1998 nebo novější americké verzi z roku 2010. Jedná se o příběh vycházející ze zlomyslné kratochvíle – zvát si na večeři jako speciální hosty osoby, kteří mají kuriózní zájmy a rádi o nich hodně mluví a tím pádem jsou ostatním pro smích.

Hlavní hrdinou je Pierre Brochant (Marek Příkazký), který si pozve Francoise Pignona (Josef Koller), vášnivého stavitele Lega zaměřeného především na slavné světové stavby. Pierre se těší, že tohle je ten blbec blbců, ale sám na tom také není nejlépe… Když k němu Francois přijde, chytnou ho zrovna záda a také jej opustí žena. Francois se mu snaží pomoci a svým chováním a především telefonováním vše spíše zhoršuje a o vtipné momenty opravdu není nouze.

blbec k veceri1

Blbec k večeři je v prvé řadě výborně napsaná hra plná skvělých dialogů. Děj plynule ubíhá, vše je vtipné a také promyšlené. Díky tomu všemu jde o takové univerzální dílo, které je opravdu pro každého. Navíc si myslím, že musí bavit i herce a bylo by složité jej pokazit. O tom ve Zlíně rozhodně není řeč, všichni herci odvedli výbornou práci a nade všemi vynikal právě „blbec k večeři“ v podání Josefa Kollera. Jeho nadšení, smích a celkové pojetí bylo jedinečné a zasloužil si největší potlesk. A do paměti se zaryla také Jana Drgová díky mini roli svérázné telefonistky.

Na závěr se ještě budu opakovat a opět musím pochválit skvělou scénu. Na ní mě nejvíce zaujaly koule na pétanque, které byly jak opravdové, tak svítící a jednalo se o moc pěkný detail. Hodně se pracovalo také se světly, což dokázalo skvěle dotvořit či podtrhnout atmosféru.

Nechoďte s blbci na večeři, raději si na ně zajděte do divadla, nebudete litovat.

blbec k veceri2

Název představení: Blbec k večeři
Uvádí: Městské divadlo Zlín
Režie: Hana Mikolášková
Hrají: Marek Příkazký, Marie Vančurová, Jan Leflík, Josef Koller, Zdeněk Lambor, Romana Julinová, Zdeněk Julina, Petr Lukáš, Jana Drgová
Premiéra: 25. 2. 2017
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: Městské divadlo Zlín


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Fleret je lék, říká autor knihy Umělci na šňůře Jakub Malovaný

200rozInspicient Městského divadla Zlín Jakub Malovaný je autorem knihy Fleret - Umělci na šňůře. Podařilo se mu nashromáždit obdivuhodné množství informací o kapele a muzikantech, kteří jí prošli (a není jich málo), které pak šikovně prošpikoval historkami ze z...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Zábava, zážitky, emoce. Léto ve Švanďáku nabídne oblíbené komedie i čerstvou novinku, hrát se bude za každého počasí

svandak 200Úspěšné inscenace, které zaručeně pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo divadlo, kde se letos plánuje hrát i o prázdninách. „Léto ve Švanďáku“ potrvá 30 večerů a uskuteční se od 25. června do 10. července a pot...


Divadlo

Ve Švandově divadle přistane Spitfire Company. Společná inscenace prozkoumá genderovou rovnoprávnost

svandovo divadlo 200Jedinečné spojení kamenného a nezávislého divadla nabídne nový titul Švandova divadla. Pro smíchovskou scénu ho připravuje autorská a režijní dvojice Petr Boháč a Miřenka Čechová, vůdčí osobnosti umělecké skupiny Spitfire Com...

Film

V Praze a Brně začíná 7. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest

neviditelna christian schwochowOd středy do neděle se v pražských kinech Lucerna a Atlas a v brněnském komorním kinu Art uskuteční sedmý ročník festivalu německy mluvených filmů