Secese / Vitální umění 1900
Banner
Banner

Secese / Vitální umění 1900

Tisk

200vytMilovníci uměleckých stylů přelomu 19. a 20. století by si neměli nechat ujít exkluzivní výběr ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, který je v současnosti k vidění v prostorách Obecního domu. Expozice s názvem Secese / Vitální umění 1900 bude ve výstavních sálech jedné z „nejsecesnějších“ pražských budov přístupná návštěvníkům až do konce roku 2015.

 

 

 

Obecní dům patří mezi nejvyhledávanější pražské památky, a to nejen jako místo rozličných koncertů a plesů, ale i jako architektonicky zajímavá stavba v secsním slohu. Architektura nicméně zdaleka není jedinou sférou, kde se s tímto ornamentalismem a symbolismem překypujícím uměleckým směrem můžeme setkat. Secese vymezovala životní styl a odrážela atmosféru doby, která se honosí nostalgickým přídomkem belle époque.

vyt

Koncepce expozice Secese / Vitální umění 1900 v sobě zahrnuje většinu aspektů dobové kultury – nechybí móda, šperky, dekorativní i užitné předměty, nábytek, hračky, grafiky (tolik příznačné plakáty nevyjímaje). Opomenuto ale nezůstalo ani filmové médium, které se toho času teprve rodilo, a spíše než k umění mělo blíže k atrakci. V přednáškovém sále je možné zhlédnout záběry pionýra české kinematografie, Jana Kříženeckého. Tamtéž jsou k vidění i rané fotografie Františka Drtikola, či fotografické studie Alfonse Muchy.

Výstava, čerpající z rozsáhlých sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, se však zdaleka neomezuje pouze na české tvůrce. Oprávněné místo zde stejně tak mají např. ikonické lampy značky Tiffany. Zde se dokonce nabízí jistá paralela. Podobně jako Tiffanyho lampy, je i tato expozice především ornamentálně pojatou skládankou ze střípků různých barev a tvarů. Potěší milovníky a dost možná vzbudí zájem u těch, kteří kouzlu art nouveau, jak bývá secesní umění v mezinárodním kontextu přezdíváno, dosud nepodlehli.

vyt1

Projekt také komunikuje se stále atraktivnějšími novými technologiemi. Krom facebookové stránky s titulem „Moje secese“, natrefí návštěvníci přímo v sálech natrefí na tablety se samoobslužným programem, který jim k exponátům poskytne řadu dalších informací. Bohatou nabídku doprovodných programů (aktualizovaně uvedených na stránkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze; viz kontakt níže) doplňuje i možnost komentovaných prohlídek pro větší skupiny (také pro žáky základních či středních škol).

Výstava, za jejíž podobou stojí Iva Knobloch, Lucie Vlčková, Radim Vondráček a kolektiv dalších odborníků a pracovníků Uměleckoprůmyslového musea v Praze, je v Obecním domě přístupna od listopadu 2013 do prosince roku 2015.

vyt2

Secese / Vitální umění 1900
Obecní dům,
náměstí Republiky 5, Praha 1
otevírací doba: denně 10-19h
vstupné: 150,-/80,- Kč; rodinné vstupné: 250,- Kč

Dosud zveřejněný doprovodný program:
26. listopad 2013 v 17h: Vitální umění a životní reforma
přednáška Radima Vondráčka
Obecní dům; zdarma k platné vstupence

Více informací: www.upm.cz (edukační a doprovodný program)
www.obecnidum.cz

Fotografie exponátů pocházejí z propagačních materiálů výstavy


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Rozhovor se zpěvákem kapely The Rasmus - Lauri Ylönen.

lauriNaše redaktorka Pavlína Kohoutová, která žije ve Finsku, vyzpovídala zpěváka Lauriho z kapely The Rasmus. Hovořili o jeho sólovém albu s názvem ,,New World´´, o tom, proč se rozhodl vydat sólové album, první singl a o jeho ritu...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...

Čtěte také...

Novinky letní sezóny: Cranachovy obrazy, 30 let architektury, letní kino

cranach 200Národní galerie v Praze zahajuje letní výstavní sezónu. Národní galerie již podruhé zahajuje letní výstavní sezónu jako tzv. Summer Opening – tentokrát dokonce dva dny po sobě ve Šternberském a Veletržním paláci. Všechny aktuální výstavy spojuje ...


Divadlo

Divadelní Flora odstartovala ve velkém

altOd čtvrtečního večera probíhá v Olomouci jeden z největších českých divadelních festivalů, Divadelní Flora. Její 16. ročník přibližuje festivalovým návštěvníkům tvorbu režiséra Jana Mikuláška, v unikátní retrospektivě se loučí s p...

Film

Šokující film Ghoul, nyní nově na DVD

ghoul 200

Horor s názvem Ghoul aneb Hlad má mnoho podob, který měl dvě premiéry, jednu v USA a druhou 26. února v Praze, nyní nově vychází 8. července na DVD i Blu-ray ve společnosti Magic Box. Režisérem je kaskadér a sc...