Secese / Vitální umění 1900

Secese / Vitální umění 1900

Tisk

200vytMilovníci uměleckých stylů přelomu 19. a 20. století by si neměli nechat ujít exkluzivní výběr ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, který je v současnosti k vidění v prostorách Obecního domu. Expozice s názvem Secese / Vitální umění 1900 bude ve výstavních sálech jedné z „nejsecesnějších“ pražských budov přístupná návštěvníkům až do konce roku 2015.

 

 

 

Obecní dům patří mezi nejvyhledávanější pražské památky, a to nejen jako místo rozličných koncertů a plesů, ale i jako architektonicky zajímavá stavba v secsním slohu. Architektura nicméně zdaleka není jedinou sférou, kde se s tímto ornamentalismem a symbolismem překypujícím uměleckým směrem můžeme setkat. Secese vymezovala životní styl a odrážela atmosféru doby, která se honosí nostalgickým přídomkem belle époque.

vyt

Koncepce expozice Secese / Vitální umění 1900 v sobě zahrnuje většinu aspektů dobové kultury – nechybí móda, šperky, dekorativní i užitné předměty, nábytek, hračky, grafiky (tolik příznačné plakáty nevyjímaje). Opomenuto ale nezůstalo ani filmové médium, které se toho času teprve rodilo, a spíše než k umění mělo blíže k atrakci. V přednáškovém sále je možné zhlédnout záběry pionýra české kinematografie, Jana Kříženeckého. Tamtéž jsou k vidění i rané fotografie Františka Drtikola, či fotografické studie Alfonse Muchy.

Výstava, čerpající z rozsáhlých sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, se však zdaleka neomezuje pouze na české tvůrce. Oprávněné místo zde stejně tak mají např. ikonické lampy značky Tiffany. Zde se dokonce nabízí jistá paralela. Podobně jako Tiffanyho lampy, je i tato expozice především ornamentálně pojatou skládankou ze střípků různých barev a tvarů. Potěší milovníky a dost možná vzbudí zájem u těch, kteří kouzlu art nouveau, jak bývá secesní umění v mezinárodním kontextu přezdíváno, dosud nepodlehli.

vyt1

Projekt také komunikuje se stále atraktivnějšími novými technologiemi. Krom facebookové stránky s titulem „Moje secese“, natrefí návštěvníci přímo v sálech natrefí na tablety se samoobslužným programem, který jim k exponátům poskytne řadu dalších informací. Bohatou nabídku doprovodných programů (aktualizovaně uvedených na stránkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze; viz kontakt níže) doplňuje i možnost komentovaných prohlídek pro větší skupiny (také pro žáky základních či středních škol).

Výstava, za jejíž podobou stojí Iva Knobloch, Lucie Vlčková, Radim Vondráček a kolektiv dalších odborníků a pracovníků Uměleckoprůmyslového musea v Praze, je v Obecním domě přístupna od listopadu 2013 do prosince roku 2015.

vyt2

Secese / Vitální umění 1900
Obecní dům,
náměstí Republiky 5, Praha 1
otevírací doba: denně 10-19h
vstupné: 150,-/80,- Kč; rodinné vstupné: 250,- Kč

Dosud zveřejněný doprovodný program:
26. listopad 2013 v 17h: Vitální umění a životní reforma
přednáška Radima Vondráčka
Obecní dům; zdarma k platné vstupence

Více informací: www.upm.cz (edukační a doprovodný program)
www.obecnidum.cz

Fotografie exponátů pocházejí z propagačních materiálů výstavy


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jak Jana Andresíková spadla z koštěte…

Jana Andresikova 200Herečka Jana Andresíková jako host Toboganu v pyžamu vyprávěla o svých neuvěřitelných karambolech, které ji v životě potkaly. Její zdravotní karta má několik stránek popsaných odshora dolů. Pa...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Příznivci designu pozor! Křehký Mikulov II. opět na scéně!


altO prvním červnovém víkendu proběhlo zahájení druhého ročníku festivalu Art Designu Křehký Mikulov. Festival stejně jako vloni nabídl lákavou kombinaci výjimečné galerijní prezentace současného tuzemského a zahraničního art designu a...


Literatura

Karel IV. Lucie Seifertové – nadšený kluk, co dosáhl svého cíle

pohadka o krali karlovi v prevlekuEdice Dějiny pro nejmenší vyšla druhá knížka. Po Bruncvíkovi se hlavním hrdinou stal král Karel IV. Lucie Seiferová na dvaatřiceti stranách předsta...

Divadlo

Již za týden představí Balet Národního divadla v online premiéře pohádkový příběh Marcii Haydée Spící krasavice

BaletND 200Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy měl původně premiéru na konci devatenáctého století v Petrohradě. Nyní vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legend...

Film

FILM POD NADVLÁDOU IDEOLOGIE A POLITIKY

FILM film-a-politika perexDávný bonmot praví, že film šíří politiku, i když dává okatě najevo, že s politikou nemá nic společného. Stačí si vybavit české protektorátní komedie, které dodnes rozdávají zábavu plnými hrstmi. Zejména ty zasazen...