První ročník Ceny Věry Jirousové má své vítěze

První ročník Ceny Věry Jirousové má své vítěze

Tisk

cena jirousove 200Dne 24. května 2013 se v MeetFactory uskutečnilo slavnostní vyhlášení prvního ročníku Ceny Věry Jirousové, ceny pro začínající a etablované kritiky výtvarného umění. Odborná porota ve složení Dušan Zahoranský, umělec, Ladislav Kesner ml., teoretik a kurátor, Marek Pokorný, kritik a kurátor, bývalý ředitel Moravské galerie v Brně, Sláva Sobotovičová, umělkyně a Vilma Anýžová, generální ředitelka Českých center, vybrala letošní laureáty v obou kategoriích.

 

Laureáty prvního ročníku soutěže se stali Tereza Jindrová a Ivan Mečl.

Terezu Jindrovou ocenila porota v kategorii začínajících kritiků do 26 let, do které své příspěvky přihlásilo 26 autorů, a to především pro její schopnost vybrat si výrazné téma, jasný kritický postoj podložený pevnou argumentací a v neposlední řadě stylistickou úroveň.

Dušan Zahoranský ve svém vyjádření píše: „Autorka předkládá text, ve kterém přesně pojmenovává tvůrčí strategie nepřehlédnutelného domácího mladého autora. Zaměřuje se na konkrétní výstavní projekt a na něm, důkladnou argumentací, nalézá silná a slabá místa. Struktura a rytmus textu poskytuje čtenáři dostatečný vhled jak do hodnocené výstavy, tak do autorových starších děl. Používá přesné citace, které trefně opisují tvůrčí metody autora. Kritika výstavy je vyvážená a Tereza Jindrová v ní věcně opisuje úskalí, se kterými se zmíněný projekt potýkal. I tím, že se srozumitelně, s respektem a přesto kriticky vyjadřuje k tvorbě výrazného umělce, dokazuje svou suverénní orientaci v soudobém mladém umění. Stylistická a obsahová úroveň textu svědčí o autorčině nezpochybnitelném kritickém talentu.“

Tereza Jindrová je studentkou dějin umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a začínající teoretička umění spolupracující s webovým portálem Artalk.cz či kulturním čtrnáctideníkem A2.

ceny jirousove jindrova 1

V kategorii etablovaných kritiků za dlouhodobý přínos oboru ocenila porota Ivana Mečla jakožto výraznou osobnost, která dlouhodobě utváří vlastní směr.

„Umělecká kritika je ošidný pojem, jehož obsah a rozsah prověřují konkrétní texty konkrétních lidí. Jestliže se porota rozhodla udělit „cenu za přínos“ Ivanu Mečlovi, pak právě proto, že jeho poznámky na okraj současného umění, které mají už od 90. let minulého století povahu sporadických sarkastických komentářů, přesně vystihují předstírání, směšnost a banalitu v jednání jednotlivců a institucí, o nichž my ostatní často mlčíme – z falešně pochopeného přátelství, lenosti či obav o „dobrou pověst“. Nikoli na posledním místě jsou pozoruhodné literární kvality Mečlova psaní, jehož výstižnost a kultivovanost si nepotřebuje přisvojovat obvyklou hantýrku historiků umění ani termíny z právě oblíbeného „diskursivního pole“. Výtvarná kritika nabývá právě v příspěvcích Ivana Mečla svůj výměr jako důvěryhodný způsob myšlení o umění, společnosti a světě“, podotýká Marek Pokorný k rozhodnutí poroty.

Ivan Mečl je zakladatelem uměleckého nakladatelství DIVUS, které kromě řady jiných publikací vydává od roku 1997 časopis Umělec vycházející v pěti jazykových mutacích. Platforma DIVUS kromě nakladatelství v současné době provozuje také galerii, divadlo, knihkupectví a kavárnu.

 ceny jirousove mecl

CENA VĚRY JIROUSOVÉ pro začínající a etablované kritiky výtvarného umění vznikla ve spolupráci Mezinárodního centra pro současné umění MeetFactory, INI Gallery a Českých center. Spolupořadateli ceny a hlavními mediálními partnery jsou časopis Art+Antiques a portál Artalk.cz, mezi další partnery patří Artmap.cz, Artyčok.tv a další umělecká periodika či média. Cílem ceny určené začínajícím a již etablovaným kritikům výtvarného umění je zviditelnit tento v českém prostředí dosud málo reflektovaný obor, podpořit začínající autory a pomoci jim při hledání prvních příležitostí pro publikaci jejich textů. Současně chceme touto cestou poukázat na práci autorů, kteří jsou pro oblast umělecké kritiky dlouhodobým přínosem. Cena nese jméno české básnířky, kritičky a historičky umění Věry Jirousové (1944 – 2011).

ceny jirousove spolecna 3

Zdroj foto: Tomáš Princ


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Josef Melen: „Zatoužil jsem znovu vstoupit na jeviště. Jako frontman kapely.“

josef melenUž je to dávno. V osmdesátých letech byl součástí vysmívaného středního proudu a mnozí si ho pamatují jako dětskou hvězdu. Zbavit se této zátěže nebylo jednoduché. Po jaké cestě se Josef Melen vydal po sametové revoluci? Jaký j...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Graffiti – jazyk ulice se znamením vandalismu aneb ilegální umění v legálním světě

grafiti mestem posedliGalerie hl. m. Prahy – Městská knihovna připravila unikátní mezinárodní výstavu s názvem ´Městem posedlí´, největší v dosavadní historii České republiky! Tímto z podstaty kontroverzním projektem (výsta...


Literatura

Byron Katie a Michael Katz: Potřebuji tvou lásku – je to pravda?

potrebuji lasku200Už před několika lety vydala Byron Katie knihu Je to pravda, tygříku?, ve které se snažila přivést děti k myšlení, jež jim vrací sebehodnotu. Jsi si jistý, že jsi opravdu špatný? Jsi si jistý, že o tobě někdo opravdu smýšlí špat...

Divadlo

Kateřina Tučková připomíná osud Vítězslavy Kaprálové

vitka200Od románové tvorby si Kateřina Tučková „odskočila" k divadlu a brněnský Host nedávno vydal knižně její scénář ke hře Vitka, uvedenou brněnským Divadlem Husa na provázku. Které  jiné město u nás by také mělo inscenovat osud brněnské rodačky Vítězslavy Kaprálové, jejíž hudebn...

Film

Navštivte v Liberci Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm

anifilm 200Nová opatření vlády a vyhlášení nouzového stavu neomezují filmová představení, Anifilm proto proběhne podle plánu a se stávajícím filmovým programem, který naleznete zde: http://www.anifilm.cz/cs/progra...