Prague Photo Festival pokračuje
Kultura21.cz

Prague Photo Festival pokračuje

praguephoto 200Prague Photo 2013 již sice skončilo, zato jeho dceřiný projekt Prague Photo Festival nyní úspěšně běží v několika pražských galeriích. Oproti dubnovému Prague Photu, jehož cílem bylo seznámit laickou i odbornou veřejnost s aktuální tvorbou studentů foto-oborů napříč Českou republikou, zaměřením jednotlivých studií, ale i s prací obor podporujících institucí, se Prague Photo Festival zaměřil zejména na známější jména české fotografie.

 

Nejrozsáhlejším kurátorským počinem je bezpochyby výstava Vnitřní okruh v současné české fotografii konaná v budově Městské knihovny, pod záštitou Galerie hlavního města Prahy. Titulním námětem, tedy oním vnitřním okruhem, je myšlena intimní zóna umělce - to, co je mu nejbližší, to, co ho bezprostředně obklopuje. Fotografie více jak čtyř desítek tvůrců (např. Ivana Pinkavy, Jiřího Davida, Dity Pepe nebo Veroniky Bromové) reflektují nejbližší okolí fotografů-umělců, osoby, věci a témata, na kterých jim záleží. Krom výše jmenovaných můžete na nevšední expozici pod kurátorskou taktovkou Vladimíra Birguse objevovat také styl a tendence čerstvých absolventů či studentů uměleckých škol.

Jedinečnou a původní výstavu Moje barvy, zachycující barevnou produkci významného „československého“ fotografa Tono Stana, pro změnu hostí sympatická Leica Gallery Prague. Tono Stano, proslulý především černobílými akty, tak tentokrát v autorsky komponovaném pojetí představuje další, tentokrát barvu zachycující aspekt své tvorby.

prague photo tono stanoGalerie Václava Špály propůjčila své prostory společnému projektu dua Štěpánka Stein a Salim Issa s názvem Šampioni. Aktuální pohled na společnost, jeho měřítka, hodnoty a pomíjivost - to vše v manifestačním duchu žánru sociální fotografie zachycuje výstava, která podle slov kurátorky Martiny Pachmanové může být nahlížena jako další významná součást tvorby Štěpánky Stein a Salima Issy odhalující „panoptikum lidských typů.“ A stojí za to dodat, že nejen těch lidských.

prague photo stein 1

Mezi dalším zmiňme také to, že Artinbox Gallery uvádí výstavu fotografií Dany Kyndrové a Líby Taylor nazvanou Matky. Obě dvě fotografky zachycují téma ženy-matky napříč světovými kulturami a jejich zvyklostmi, od momentu porodu přes péči o dítě a jeho výchovu. Zajímavostí projektu je krom jiného i návaznost, či souvislost s cyklem výstav Umění porodit, jenž probíhá u příležitosti Dne matek pravidelně již od roku 2006.

prague photo matky

Oproti tomu Barbora Bálková vystavuje v galerii Fotografic svoje Babičky. Nejedná se však ani o sbírku knih Boženy Němcové, ani o jen tak nějaké portrétní zachycení nedoceňovaných rodinných příslušnic. Fotografický cyklus Babičky je především konceptuální fotoreflexí individuálních, a částečně pozapomenutých rodinných příběhů.

prague photo babicky

Pokud tedy nevíte, jak přečkat pošmourné jarní dny, račte se uchýlit (nejen) právě do jedné z výše uvedených pražských galerií a vyměnit tak všední pohledy z oken za pohledy přeci jen o něco méně všední.

Vnitřní okruh v současné české fotografii
15. 5. – 18. 8. 2013
Městská knihovna, 2. patro, Mariánské náměstí 1, Praha 1
otevřeno: út-ne 10.00-18.00
vstupné: 120,- / 60,- Kč
reprízy: Mesiac fotografie, Dom umenia, Bratislava, 5. 11. – 1. 12. 2013; Muzeum umění Olomouc, 15. 5. – 14. 9. 2014
další informace: http://www.kuklikova.cz/kuklikova/vnitrni-okruh.html
http://www.ghmp.cz/cs/web/guest/vystavy/-/vystavy/vystava/100068

TONO STANO: Moje barvy
19. 4. 2013 - 16. 6. 2013
LEICA GALLERY PRAGUE, Školská 28, 110 00 Praha 1
otevřeno: pondělí – pátek: 9–21 hodin; sobota – neděle – st.svátky: 14–20 hodin
vstupné: 70,- / 40,- Kč
další informace: http://www.lgp.cz/cz/udalost/vystava/tono-stano.html

Štěpánka Stein a Salim Issa: Šampioni
2. 5. 2013 – 23. 6. 2013
Galerie Václava Špály, Národní 30, Praha 1, 110 00
otevřeno: denně 11.00 – 19.00 hod
vstupné: 40 / 20 Kč
další informace: http://www.spalovka.cz/

Dana Kyndrová, Líba Taylor: MATKY / MOTHERS
15. 5. – 14. 6. 2013
Artinbox galerie, Perlová 3, Dům v Kisně, Praha 1
otevírací doba: úterý, čtvrtek: 14 – 16 h. (nebo na vyžádání)
další informace: http://www.artinbox.cz/?p=2517

Barbora Bálková: Babičky
30.4.2013 – 9.6.2013
GALERIE FOTOGRAFIC, Stříbrná 2, Praha 1
otevřeno: denně 13-19h
další informace: http://www.fotografic.cz/BABICKY%20ABOUT%20THE%20EXHIBITION.htm

Zdroj foto: praguephoto.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Berchtold

berchtold 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Želechovské umění do Chicaga aneb připravme Marka Hubáčka o všechny vlasy!

mar 200Tento článek vám představí umělce Marka Hubáčka. Z Želechovic, malé vesničky u Zlína do Chicaga, tak dlouhá cesta čeká jeho obrazy, pokud se mu a jeho přátelům podaří vybrat částku 3 450 $ na portálu Kickstarter.co...


Literatura

Tři prasátka – tip na dárek pod stromeček

tri mala prasatka200Naše děti podle posledních výzkumů čtou méně a méně. Podchytit to rodiče mohou (a dokonce by měli) již v útlém předškolním věku. Radost a užitek ze čtení star...

Divadlo

Premiéra muzikálu v Brně: Ženy na pokraji nervového zhroucení

foto perexPodle známé filmové komedie Pedra Almodóvara  z roku 1988 se v londýnském West Endu pustili naslovo vzatí odborníci muzikálového  žánru, Jefrey Lane (libreto) a David Yazbek (hudba a text písní) do divadelní...

Film

Temný rytíř povstal: Legenda končí

Že jsem musela jít na nejočekávanější film letošního roku, na nový americký film „Temný rytíř povstal“, předem mě mrazilo v zádech. Moc tyto akční sci-fi pohádky nemusím. Zejména když vznikly na základě archivních komiksů. Ale nakone...