Kája Saudek - Zlatá éra československého filmového plakátu XIX.
Banner

Kája Saudek - Zlatá éra československého filmového plakátu XIX.

Tisk

saudek plakat 200Ve foyer kina Světozor se od 23.května do 31. července koná výstava plakátů krále českého komiksu Káji Saudka, který se výrazně zapsal také do dějin české kinematografie.

 

 

Tato výstava poprvé mapuje celou Saudkovou tvorbu v tomto žánru, a to včetně mnoha návrhů, které nedošly realizace. Díky přímému srovnání realizovaných a nerealizovaných plakátů jsou často dobře patrné zásahy cenzury, která dusila Saudkovu tvorbu zejména po roce 1971.

Kája Saudek (1935) je nejvýznamnější český komiksový tvůrce, zakladatel typické „saudkovské“ komiksové školy a zároveň jediná osobnost v domácím komiksu, jejíž věhlas přesáhl hranice České republiky (respektive Československa). Podle svých vlastních slov je komiksem přímo odkojen. Již ve škole začal spolu s bratrem Janem kreslit první vlastní komiksy pro třídní časopis. V roce 1966 ho Miloš Macourek přizval ke spolupráci na filmu Kdo chce zabít Jessii? , čímž odstartoval průlom v jeho výtvarné práci.

Nezaměnitelný rukopis učinil z tvůrce výtvarného pojetí filmů Kdo chce zabít Jessii? (1966) a Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1971) jednoho z nejpopulárnějších autorů filmových plakátů.

Uspořádání výstavy je dílem filmové galanterie Terryho ponožky, která již dlouhodobě připomíná význam českého výtvarného plakátu. 19. pokračování cyklu, věnované Kájovi Saudkovi, doprovodí vydání kompletního 32 stránkového katalogu všech Saudkových návrhů v limitované edici 500 kusů, který bude, jistě i díky raritám, které obsahuje, bonbónkem pro početnou obec Saudkových fanoušků. Tento katalog připravily Terryho ponožky ve spolupráci s Galerií Mona Lisa.

saudek plakat1

O Terryho ponožkách

Obchod Terryho ponožky zahájil svou činnost v roce 2005, kdy ho slavnostně otevřel režisér Terry Gilliam. Od té doby se z této filmové galanterie stal největší prodejce filmových plakátů ČR s databází více než 6 tisíc autorských výtvarných plakátů. Mimo samotný prodej filmových plakátů se velmi intenzivně věnuje i pořádání výstav filmových plakátů, a to nejen v galeriích kin Aero a Světozor, ale i v ostatních kinech v ČR a na filmových festivalech doma v zahraničí. Samostatnou kapitolou je pak budování ARCHIVU filmových plakátů.

Název obchodu „Terryho ponožky“ se váže k opakovaným návštěvám slavného režiséra Terryho Gilliama, člena legendární britské skupiny Monty Python, v kině Aero. Při jedné z nich na podzim roku 1999, kdy Terry Gilliam besedoval s diváky kina, ho pravděpodobně jejich neodbytné dotazy donutily sundat si vysoké zimní boty. Již takto neobut a tedy v ponožkách dokončil diskusi s diváky. Legendární moment zachycuje dnes již stejně legendární fotografie Terryho v ponožkách.

Při přípravách otevření obchodu v roce 2005 a hledání jeho vhodného názvu v mysli zakladatelů vytanula tato dávná příhoda. Terrymu navrhli pojmenovat obchod po jeho ponožkách a on s nápadem pojmenovat obchod TERRYHO PONOŽKY laskavě souhlasil. Navíc si i odskočil z natáčení svého filmu Kletba bratří Grimmů, které probíhalo v České republice, a 10. 11. 2005 obchod slavnostně otevřel. Pod mírným nátlakem pak věnoval obchodu jednu svoji ponožku s „psíčkem“, která je od té doby, i s jeho věnováním, vystavena před obchodem. Tímto se stal Terry Gilliam kmotrem obchodu Terryho ponožky.

saudek plakat 2

Kája Saudek - Zlatá éra československého filmového plakátu XIX.
KDE: foyer kina Světozor
KDY: 23. května - 31. července 2013
Pořadatel: Terryho ponožky

Zdroj informací a foto: www.terryhoponozky.cz ,


 

Přihlášení



NEJ za měsíc

Anketa

Jaké motivy máte v kultuře nejraději?
 

Skotské pobřeží, nevlídné počasí, typické fish and chips, vůně ryb i bahna v románu Letní nebe

Letní nebe vás vezme na sychravý skotský venkov nebo do dubajského horka. Perfektní kombinace, která už sama o sobě zanechá čtenářský dojem. Je to jedna z těch knížek, kterou i po několika letech vezmete do ruky a řeknete si… „jooo, to si pamatuju“. A protože si nebudete pamatovat děj, ale jen parádní atmosféru, tak se začtete znova. Ostatně, děláte to? Čtete knížky podruhé?

Tenis - Magické momenty

V tenise nacházíme tytéž základní prvky jako v každodenním životě. Tenis je souboj dvou gladiátorů v aréně, kteří za jediné zbraně mají raketu a odhodlání. Tenis je víc než sport, tenis je umění, říkají slavní tenisté.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Lubomír Větříšek: „Spousta kluků měla tu vojnu ještě horší než já nebo se odtamtud nevrátila"

Autor 100Dva roky v hajzlu je poměrně ostrý název knihy, která se věnuje neméně drsnému tématu. Lubomír Větříšek v ní na základě svých vzpomínek vypráví pravdivý příběh o dvouleté vojenské službě v letech 1983 až 1985. Setkal se na ní s šik...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

V listopadu u nakladatelství Alferia v edici Východní řada vyšla knížečka Mnichův průvodce k čistému domu i mysli od autora jménem Šókei Macumoto. Tento autor se snaží popularizovat buddhismus a přenést jeho principy do každodenního života lidí, třeba právě pomocí úklidu jak mysli, tak svého obydlí.

Z archivu...

Čtěte také...

Kupkovy Salony 1899 - 1913 aneb Když záclony inspirují

kupka amorfaNárodní galerie v Praze (Sbírka moderního a současného umění) ve spolupráci s Museem Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravilo výjimečnou výstavu děl Františka Kupky „Cesta k Amorfě. Kupkovy salony 1899-1913“<...


Divadlo

Na podzim do divadla: Soudce v nesnázích

200 divadlo mO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na britskou komedii můžete vyrazit do Klicperova divadla v Hradci Krá...

Film

Francis Veber vzpomíná na slavnou éru francouzské kinematografie

altJak probíhalo natáčení dnes již kultovních francouzských komedií Uprchlíci, Otec a otec či Blbec k večeři? Jaký je ve skutečnosti Pierre Richard, Gérard Depardieu nebo již zesnulý Lino Ven...