Tušíte? Snad vás tedy nezklame, že dnešním tipem na výlet není saský Chemnitz (někdejší Karl-Marx-Stadt), nýbrž o poznání západněji umístěný Trevír. Město, honosící se titulem nejstarobylejšího německého sídla.
Trevír (německy Trier, francouzsky Trèves) leží v údolí řeky Mosely v kraji porýnsko-falckém, v oblasti německo-lucemburských hranic. Turisticky je proslulý z řady důvodů. Milovníci všemožných žebříčků a seznamů kulturního dědictví by na prvním místě patrně jmenovali zdejší UNESCem střežené památky římské (Porta Nigra, neboli Černá brána, či místní amfiteátr) i středověké (Kostel Nejsvětější Panny Marie, Konstantinova bazilika a především Trevírský dóm).
O trevírském Svatopetrském chrámu jste mohli slyšet zejména v souvislosti s tzv. Svatým rouchem, které do města podle legendy přinesla matka císaře Konstantina. Za touto nesčetněkrát zkoumanou křesťanskou relikvií se během Velikonoc, kdy je Ježíšova suknice veřejně vystavena, vydávají zástupy věřících z celého světa. I mimo „hlavní sezónu“ na vás však v prostorách chrámu čeká stálá muzejní expozice. Svatopetsrká katedrála je unikátní také z architektonického hlediska. Stavba, jejíž realizace prostoupila několika staletími, je (společně se sousedícím Kostelem Největější Panny Marie a zachovalým klášterním komplexem) ukázkovým příkladem románského i raně gotického slohu. Svým způsobem se na některých částech interiéru podepsaly i mladší architektonické styly.
Muzejně naladění návštěvníci jistě nepohrdnou místním archeologicky zaměřeným Zemským muzeem (Rheinisches Landesmuseum Trier). Od 17. dubna do 28. října tohoto roku zde bude k vidění expozice věnovaná bitvě u Wittstocku, jednomu z nejkrvavějších vojenských střetů třicetileté války. V přímém sousedství Porty Nigry sídlí Městské muzeum (Stadtmuseum Simeonschift Trier) mapující historii Trevíru a jeho okolí. Ve sbírkách tohoto muzea najdete také řadu exponátů užitého umění – od 29. března do 25. října 2015 si mohou návštěvníci prohlédnout kolekci starožitného nábytku. Další muzejní příležitost v sobě schraňuje rodný dům Karla Marxe (Karl-Marx-Haus). Ostatně, máte-li zájem, tak suvenýr v podobě „příruční“ busty tohoto dějinami poněkud zprofanovaného myslitele si zde můžete koupit s trochou nadsázky na každém rohu.
A co nabízí Trevír dětem? Krom skutečnosti kompaktního centra města, nacházejícího se pár minut chůze od vlakového nádraží a řady sladkostmi nabytých obchodů, stojí za zmínku také Muzeum hraček (Trierer Spielzeugmuseum). Studijním typům pak můžete ukázat zdejší univerzitu, jednu z nejstarších v Německu. Pokud se rozhodnete v tomto městě zůstat více dní, lze jen doporučit vydat se prozkoumávat jeho malebné okolí, ideální k menším i větším túrám.
A v neposlední řadě, a přestože kvůli vzdálenosti od našich hranic může Trevír (českou optikou) sotva aspirovat na nákupní destinaci, stojí za zmínku i tato možnost využití volného času. Českému prostředí i naturelu bude jistě sympatické, že je město velmi dobře vybaveno obchody všeho druhu, a to v příznivých cenových relacích. Mimochodem, na nákupy sem jezdí i obyvatelé nedalekého Lucemburska. Hlavní město velkovévodství je totiž od Trevíru vzdáleno necelou hodinu cesty vlakem a může tak být zajímavým výletním zpestřením při poznávání tohoto regionu. O Lucemburku (a Lucembursku) si ale povíme až příště.
Foto: propagační materiály města Trevír (www.trier.de)
Rozcestník informací pro turisty: www.trier-info.de
Obecné informace: www.trier.de
< Předchozí | Další > |
---|