Švihadlo: “Nacpat česká slova do reggae rytmů není jednoduché.”

Švihadlo: “Nacpat česká slova do reggae rytmů není jednoduché.”

Tisk

svihadlo petr sturmaJak se u nás v dnešní době hraje reagge? Jak Češi reagují na Jamajčany? Kam spěje česká hudba? Nejen o tomhle jsme si povídali se zpěvákem a kytaristou skupiny Švihadlo, Petrem Šturmou.

 


Jak se vám daří po prázdninách?

Tak jako před nimi, těšíme se na další :-). Máme teď chvíli takovou koncertní pauzu, takže se zavíráme do zkušebny a připravuje nový materiál, abychom naše posluchače měli v příští sezóně čím překvapit.

Na vašich stránkách máte Virtual DVD Švihadlo Listory – pouhým kliknutím se fanoušci dostanou k dokumentu o skupině, o cestě do Číny či k několika videoklipům. Jak vás napadlo přijít s něčím takovým? Neobrali jste se tím zbytečně o peníze?

Celý internet je dnes takové virtuální DVD... V době, kdy jsem dělali nové stránky, tak youtube ještě nebylo takovým fenoménem jako dnes a nešlo tam přidávat dlouhé filmy. O peníze jsme se neobrali, spíš jsme je ušetřili za produkci a výrobu DVD.

Vaše poslední deska se jmenuje Času je málo. K čemu putuje toto poselství? Ke kultuře, životu, Švihadlu samotnému?

Je to v textu té písně… Že je potřeba život a čas využít a prožít... A v našich podmínkách třeba překonat vlastní pohodlnost a něco udělat. Když budete každý večer sedět u televize a chodit v deset spát, je asi pěkné, ale podle nás dost nuda.

svihadlo casu je malo

Váš zpěvák je Jamajčan Vincent Richards. Věřím, že vám ho mnozí závidí. Jaká je jamajská povaha?

No to bychom také rádi věděli.. To je trochu nekorektní otázka – jaká je třeba česká povaha? Vincent je živel – někdy slunce, jindy mraky a vítr :-)

Jak vůbec tady v Česku lidé reagují na černocha s dredy? Jsou postřehnutelné nějaké předsudky nebo žijeme v tolerantní zemi?

My žádné špatné zkušenosti opravdu nemáme. Některé kapely trochu ohrnují nos nad městskými slavnostmi někde v sobotu odpoledne na náměstích. My takové akce máme hodně rádi a právě Vincent dokáže všechny, co tam přijdou dostat dohromady pod podium - děti, důchodce, tatíky s pivem. Když vidíte vedle sebe tančit Romy a třeba místní holohlavou mládež, tak je to veselý pohled. A to by právě reggae mělo umět, není to nějaký rockový “nářez”, tak si to nakonec všichni rádi poslechnou.
Předsudky Vincent neprožívá, Vincent je z Jamajky, kde když se někdo někomu nelíbí, tak ho třeba rovnou zastřelí. Takže nějaké pokřikování nebo poznámky jsou mu úplně lhostejné.

Co máte na reggae nejraději?

Líbí se mi ten specifický rytmus a taky kontrast mezi většinou veselou hudbou a vážnými, problémy světa reflektujícími texty.

Jak vám jde psaní textů? Věřím, že nejde o nic jednoduchého dát silný text do většinou veselé hudby. A přes čtvrt století nemůžete zpívat jen o sluníčku, pohodě a věcech s ní spojených. Nebo se pletu?

Napsat slušný text v češtině není asi pro nikoho úplně snadné, nacpat česká slova do reggae rytmů není jednoduché, ale léta praxe jsou snad trochu znát :-). Jinak my samozřejmě nezpíváme zdaleka jen o sluníčku a pohodě, i když jinak se pohodě na sluníčku vůbec nebráníme.

Českých reggae kapel moc není, ska je na tom podstatně lépe. Jak si myslíte, že bude pokračovat tento trend? A česká hudba obecně?

Českých reggae kapel je málo, to je pravda. Asi taky proto, že hrát reggae není tak lehké, jak to na první pohled vypadá. A taky tam není místo na nějakou hudební exhibici, muzikanti musí být celkem hudebně “ukáznění”, takže to možná mladé až tolik neláká. Určitě trvá pár let, než se k tomu někdo prokousá, protože u nás na reggae málokdo vyroste.
Česká hudba - kapel jsou tisíce, kluby a místa, kde hrát, trochu ubývají, ale pořád jich je také dost. Takže, kdo má potřebu a touhu hrát a něco dokázat může cokoliv a hlavně mu tu nikdo nezakazuje a nekontroluje, což my ještě pamatujeme… Když si myslí, že má úžasnou píseň, může ji za jeden den doma nahrát a zveřejnit na netu. Vůbec by bylo lepší, kdyby se lidi zavřeli s kytarami do garáží a něco vymejšleli, než aby strávili život u facebooku...

Máte pořád v srdci pohodu? Jak tomu napomáháte? Jaký je na to recept?

Máme to štěstí, že máme kytaru, písničku, kapelu a vás, takže to máme o hodně jednodušší. Koncerty, kterých je naštěstí stále ještě docela dost, nám téměř vždy vylepší náladu. Jinak žijeme normální životy, máme práce, rodiny, starosti, takže občas každému z nás události všedního dne pohodu můžou zkazit, ale většinou ne na dlouho.

Hudbou se neživíte – jaké jsou tedy vaše civilní povolání a jak se vám to vše daří skloubit?

Ono kromě toho, že všichni pracujem, tak část kapely je z Prahy, další z Mladé Boleslavi a zpěvačka teď žije v západních Čechách, takže v pátek odpoledne při odjezdu na koncert je to trochu náročné.. .Petr /já/ jsem projektant - stavař, Vincent učí angličtinu a dělá účetnictví, Maruška je lékárnice, Jirka je muzikant a hraje ještě v dalších kapelách, Pepa /basista/ je učitelem na gymnáziu, Honza /klávesista/ je programátor a Borek /bubeník / pracuje v boleslavské škodovce.

svihadlo

Co je pro vás nyní nejdůležitější? Za čím si jdete?

Jsme rádi, že se nám stále daří držet na klubové a festivalové scéně. Cíl je se stále vyvíjet, třeba s poslední deskou jsme si dali hodně práce, aby byla svěží a moderní, abychom i “mladým” ukázali, že nejsme nějaká stará vypelichaná kapela. Nechcem být vlastním revivalem, který hraje dokola pár 20 let starých provařených písní. To by nás fakt nebavilo.

Co byste vzkázali našim čtenářům?

Ať poslouchají reggae... Chvilku jim bude trvat, ale za chvilku už nebudou chtít poslouchat nic jiného :-)

Děkuji za rozhovor!

Zdroj foto: svihadlo.cz, autor poslední fotky: Salim Issa


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

David Urban: „Můj příběh, moje pravidla – takže postavy musí poslouchat a někdy i krvácet nebo zemřít…“

david urban200DAVID URBAN (*1973) se narodil v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží i v jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Chceme osvěžit zapadlá srdce kapkou poezie

poezie 200KLADNO/ BUŠTĚHRAD – Mám to štěstí, že je mohu řadit mezi své přátele. Je to dvojice, která je ojedinělá v tom, že se jim podařilo spojit dva zdánlivě odlišné žánry – poezii a hudbu, které se k sobě ale báječně hodí. Dělají to takovým způsobem, že...


Literatura

Bratříček

bratricek200Bratříček je první tištěná kniha mladého autora Marka Hnily, na základě které si založil i své stejnojmenné nakladatelství s plánem vydávat novinku ročně. Jaká je tato prvotina?

 

Divadlo

Setkání 2013 Stretnutie: Ve Zlíně se zrodí divadelní Československo

setkani200Pomyslné plnoletosti letos dosáhne festival Setkání/ Stretnutie, který se bude konat nejen v Městském divadle Zlín ve dnech 23. až 25. května. Určen je nejen pro studenty divadelních oborů a divadelníky, ale i pro š...

Film

RETRO: Rozhovor Francise Forda Coppoly
ImageSedmdesátá léta  se stala zlatým obdobím amerického režiséra Francise Forda Coppoly, který proslul zejména filmovou adaptací Kmotra, jehož první díl byl oceněn třemi oscarovými soškami. Mezi prvním a druhým dílem této mafiánsk...