Josef Bergman tentokrát vyšetřuje na jižní Moravě

Josef Bergman tentokrát vyšetřuje na jižní Moravě

Tisk

vrani oko200Vraní oko je název poslední detektivky, která vyšla oblíbené české spisovatelce Michaele Klevisové.

 

 

 

Detektivek od českých autorů čtu docela málo, ale za to na své oblíbené autory nedám dopustit. O Michaele Klevisové jsem věděla, ale dosud jsem s ní neměla tu čest. Když se mi dostalo do rukou Vraní oko, pochopila jsem velmi brzy, proč ji mají lidé rádi. Velkým plusem je zasazení příběhu do místního prostředí (v tomto případě jižní Morava) a také uvěřitelnost a žádná zbytečná překombinovanost. Mnozí musí být také rádi, že zde nejsou žádné potoky krve, nebo nechutné scény.

Kriminalistu Josefa Bergmana tentokrát vyšetřování zavede do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde v okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace. Místní ji tam však nechtějí a mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět a podezřívat. Bergman se svou kolegyní Sylvií musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky…

„Vykročila po pěšince směrem k chatám. Připadalo jí, že na protějším břehu zahlédla volavku, ale dalekohled už k očím nezvedla. Cítila vzrušení jako před důležitou zkouškou. Stráví tady pět dní. Může se stát cokoli. Po chvíli se koryto řeky stočilo a vpravo mezi vrbami probleskla stříbrná střecha maringotky obložené palubkami. Radce se zrychlil tep.“ (str. 45)

Líbilo se mi jak vykreslené prostředí a atmosféra, tak i plejáda zajímavých postav. Čtenáři se seznamují s mladou fotografkou Evou žijící v chatce s partnerem Oldou, bohatou rodinou Straussových nebo například s Radkou a Yvonnou, kteří jsou v penzionu na dovolené. A více poznávat mohou také sympatické vyšetřovatele.

Sice jsem vyznavač trochu jiných knih, na mě byl tento titul spíše takový odpočinkovější, ale rozhodně jsem si i toto čtení užila. Bavilo mě, lámala jsem si hlavu nad názvem i souvislostmi a ve výsledku jsem zkrátka vůbec nebyla zklamaná. Knihu proto doporučuji především milovníkům klasických detektivech a nevylučuji, že si přečtu nějaký další autorčin počin.

Michaela Klevisová se narodila v roce 1976 v Praze. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a od roku 1997 v tomto oboru pracuje. Jejím největším koníčkem je cestování. Nejraději navštěvuje severské země. Již v dětství propadla světu koňských dostihů, o něž se intenzivně zajímá dodnes. Za svou prvotinu, román s detektivní zápletkou Kroky vraha, obdržela od české sekce Asociace autorů detektivní literatury (AIEP) Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku. Stejný úspěch zopakovala i s románem Dům na samotě (2011). Obě knihy jsou součástí oblíbené krimi série s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem.Odbočkou z detektivního žánru je román o zločinu z Pošumaví Prokletý kraj (2021). Klevisová je také autorkou tří povídkových sbírek o lidech a jejich kočkách.

vrani oko

Vraní oko
Autor: Michaela Klevisová
Žánr: detektivka, česká próza
Nakladatelství: Motto (Albatros Media)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320
Hodnocení: 85 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/82802496/vrani-oko/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

K Magdaleně Trajerové nejlepší nápady přicházejí při dlouhé sprše

Trajerova200Magdalena Trajerová je songwriterka pohybující se na hranici mezi žánry indie popu, folku a rocku. Po třech singlech vydala debutové album s názvem "TO ONY", o kterém se více dozvíte v tomto rozhovoru.

 

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Pan Mercedes aneb psychologická krimi podle Stephena Kinga

mercedes 200Stephen King patří k nejuznávanějším a nejslavnějším spisovatelům světa a každý jeho nový román (ale i reedice nějakého dřívějšího) se stává celosvětovou událostí. Své bohaté čtenářské základně už nemusí nic dokazovat, přesto neusíná na vavřínech...


Literatura

Máš jen jednu šanci. Utíkej!

kyvadlo perPříběh zdánlivě obyčejného muže s minulostí, která ho bude pronásledovat až do posledních dnů. Ale ani po odchodu z armády se nedočká zaslouženého odpočinku. Ta pravá hrůza ho teprve čeká a po nevydařené vraždě se John Wallace stává lovnou zvěří....

Divadlo

Společenstvo vlastníků ukazuje přehlídku typických Čechů

spolecenstvo vlastniku 200V rámci festivalu Setkání Stretnutie do Zlína přijelo také pražské Divadlo Vosto5 se svou hrou Společenstvo vlastníků. Letošní ročník se nesl v duchu biografií, ale také tématu „co dnes znamená být jiný“, což se v n...

Film

Glosa: Američtí Oscaři letos konečně ukazují pestrost

oscar2013 200Začátkem příštího týdne k nám brzy ráno ze zámoří dorazí zprávy o vítězích cen Americké filmové akademie, krátce Oscarů. Pozlacené sošky, o jejichž možných držitelích se vždy vedou nadšené spekulace mnoho týdnů...