Posedlost, zrada, odcizení. A tajemství ukryté v minulosti…

Posedlost, zrada, odcizení. A tajemství ukryté v minulosti…

Tisk

Moje sestra lze perexSestry Lilian a Rosie si byly velmi blízké. Když ale Lilian odešla na univerzitu, začaly se sestry odcizovat. Po smrti rodičů přerušily kontakt úplně. Po téměř třech letech se Lilian její malá sestřička nečekaně ozve a chce si promluvit. Kvůli čemu se rozhodla ji kontaktovat?

 

Sestry se domluví na setkání a vydají se do restaurace, kde si chtějí popovídat. Než však Rosie stačí promluvit o tom, co označila jako otázku života a smrti, narazí do jejich auta na zledovatělé vozovce jiný vůz a Rosie skončí s těžkým poraněním mozku na jednotce intenzivní péče. Lilian si myslí, že někdo do nich vrazil úmyslně, a začne pátrat v sestřině minulosti. O co více se dozvídá, o to více si uvědomuje, že svou sestru možná vůbec neznala. Její pátrání po pravdě ohrožuje ji i Rosie, avšak Lilian se nehodlá vzdát. Jednou už sestru opustila, a nehodlá to udělat znova…

Úspěšný debut americké lékařky

Autorkou knihy Moje sestra lže, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Mystery Press, je Američanka Bradeig Godfrey. Tato lékařka se zaměřuje hlavně na péči o válečné veterány s různou úrovní invalidity. Znalost medicíny, především neurovědy, zúročuje i ve svých psychologických thrillerech, v nichž se často zabývá tím, jak nás mohou traumatizující vzpomínky dohnat až na samotnou hranu.

Tajemství mezi sestrami a paměť, která může klamat

Hlavními tématy knihy jsou vztah dvou sester, tajemství, která je oddělují, a pochyby, které může vyvolat nespolehlivá lidská paměť. Kniha je psaná v er-formě a střídají se v ní kapitoly věnované Lilian a zápisky z Rosiina terapeutického deníku, díky němuž poznáte také Rosie. Zjistíte, jak ji formovala výchova, které se místo rodičů věnovala její sestra, a jaké následky to na ní zanechalo. Ani Lilianin život není dokonalý. Ano, má nádhernou dcerku, manžela a hezký dům a donedávna měla i práci, kterou milovala. Stačila však jedna osudová chyba a všechno se změnilo. Lilian trpí psychickými problémy, přestává si být blízká s manželem a do toho se snaží zjistit, co se dělo v Rosiině minulosti.

Autorka detailně popisuje psychiku obou sester. Proniká do jejich nejhlubších myšlenek a poutavě je zprostředkovává čtenářům. Jejich pocitům věnuje spoustu prostoru, více než pátrání i napínavým pasážím. Tři čtvrtiny knihy tak plynou poklidným tempem, které občas naruší závan napětí, jenž zmizne stejně rychle, jako se objevil. V poslední čtvrtině pak přijde dramatická změna: dochází hned k několika překvapivým odhalením a nechybí napínavé ani nebezpečné situace, které mohou dopadnout jakkoliv. Konec je částečně otevřený, avšak dostatečně naznačí, jak by se asi příběh mohl dvou sester mohl vyvíjet dál. Kniha tedy nadchne zejména čtenáře, kteří místo akce upřednostňují propracovanou psychologii postav.

Moje sestra lze

MOJE SESTRA LŽE
Autorka: Bradeigh Godfrey
Originální název: Imposter
Překlad: Petra Andělová
Žánr: psychologický román, psychologický thriller
Vydáno: Mystery Press, 2023
Počet stran: 328

Hodnocení: 75 %

www.mysterypress.cz/moje-sestra-lze/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jirka Hadaš: „Mám vždy velkou radost, když s námi děti blbnou a řádí a jsou spokojené.“

hadas perexZanedlouho se bude v Amfíku Bukovina u Uherského Hradiště konat velká akce pro děti – Pigyáda. Na ní se objeví dětmi oblíbený kouzelník Jirka Hadaš, který je velmi dobrým kamarádem s prasátkem Pigym. Neváhali jsme proto a položili mu několik ot...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Vietnamka, která doma nemá vařič na rýži

Outsider perexNěkdo jim tyká. Další obdivují jejich nasazení. Jiní se zamilovali do jejich jídla. Ale existuje jen velmi málo Čechů, kteří by tuzemskou komunitu Vietnamců nevnímali. Nebo na ni neměli názor. Za každým z těchto lidí se přitom skrývá p...


Literatura

HOLKA PRO VŠECHNO – JEN NE KE ČTENÍ

holka pro vsechno200Charlotte Roche

Uf. Mám to za sebou. Už dlouho se mi v polovině knihy nechtělo samotným znechucením přestat číst. Ani nevím, kde bych začala, protože ve stavu obrovského zklamání.

...

Divadlo

Pejsek a kočička rozdávají ve zlínském divadle opět radost

200dZlínské Městské divadlo si dětské diváky předchází jak může, rozhodně je nebere jako doplněk k divákům dospělým. A tak první premiéra roku 2013 i první premiéra právě se rozbíhající sezóny 2013/2014 patřily právě dětem. Na jeviště zlínského divadla se po čase v...

Film

Portrét dívky v plamenech: Utajená vášeň z 18. století

divkavplamenechV kinech právě nyní můžete zhlédnout francouzské romantické drama o lásce dvou dívek na mořském pobřeží v roce 1760. Film je o touze po svobodě, ale i o umění přijmout svůj osud. Dějem od začátku prostupuje báj...