Bláhoví snílci

Bláhoví snílci

Tisk

Bláhoví snílci

Rok svobody a studia uměleckého oboru. Tuto možnost dostala hlavní hrdinka románu Bláhoví snílci za slib, že se poté provdá za rodiči zvolenou dobrou partii. Romantický příběh se odehrává ve 30. letech 20. století, knížka hned upoutá krásnou obálkou a vyšla pod nakladatelstvím Alpress v edici Klokan. Autorkou je Olivia Horrox, kniha je její prvotinou.

Elisabeth sní o studiu výtvarného umění. Ale ještě pořád žije v době, kdy je pro ženu důležitější se dobře vdát a věnovat se manželovi a dětem. Zastání nachází jedině u své tety, která jí po dohodě s rodiči poskytne šanci odjet na studia na akademii mezi bohémské umělce, o čemž rodiče, kteří si představují, že jejich dcera studuje rodinnou školu, ani neví. Opojná svoboda, nová přezdívka Birdie, noví přátelé a mezi nimi i bohatý a vysoce postavený Alexander, se postarají o to, že Elisabeth se její nový život okamžitě zalíbí. Kniha popisuje jejich opilecké večírky, homosexuální vztahy i jiskření mezi Elisabeth a bohužel zasnoubeným Alexandrem, kteří se jen jedinkrát políbí… Jak to všechno nakonec dopadne? To už neprozradím…

Knížka je ideální pro ženy, které mají rády romantické příběhy o lásce nebo nalezení štěstí hlavní hrdinky. Přišlo mi, že historické události a záležitosti knihu jen letmo míjejí, místy nejsou ani dobře zapracovány do děje, konkrétně mě zarazilo v přímé řeči označení „první světová válka”, samozřejmě v době, kdy ještě druhá ani nebyla. Sídlo bohaté rodiny a celková atmosféra nebyla na 30. léta až tak uvolněná, jak by se předpokládalo, spíše mi připomínala dobu o mnoho let dříve, možná ještě před první světovou válkou. Na druhou stranu uvolněnost byla znát v bohémských kruzích. Ději to ale nevadilo, poutavý příběh jsem dočetla až do konce. Asi mi tam i chyběla lepší psychologie postav, košatější děj, třeba i zmínky o rodině Elisabeth, konec je pak takový nepromyšlený, plytký, jednoduchý, zkrátka příliš snadný. Pokud se však chcete odreagovat, přenést se v čase a sledovat vývoj vztahu mezi Birdie a Alexandrem, knížka vás bude bavit. 

Bláhoví snílci

Název: Bláhoví snílci
Autor: Olivia Horrox
Překlad: Jana Vlčková
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2024
Počet stran: 368
Hodnocení: 75%

https://www.alpress.cz/blahovi-snilci/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Vydra v karanténě je ten normálnější, protože Vydra mimo karanténu je ten na jevišti

petr vydra 200Petr Vydra (*1972) vystudoval dramaturgii na pražské DAMU. Jako stand-up komik vystupuje v internetových a klubových pořadech Na stojáka a v televizním Comedy clubu. Jeho divadelní hry a adaptace uvádělo Městské divadlo Kladno a Švandovo...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

I mech si zaslouží naši pozornost

Naslouchani mechu 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Naslouchání mechu od Robin Wall Kimmererové. Pronikněte do vědy zvané bryologie i vy!

...

Literatura

Jedna kniha, jedna velká změna aneb o cestě k lepšímu životu

sexyDieta perexMáte pocit, že se váš život točí ve stereotypech, upadáte do stavů únavy, vyčerpání a chybí vám energie? Pak vám může pomoci kniha, kterou napsala mladá autorka Kris Carr. Je o tom, jak změnit svůj život pom...

Divadlo

Malostranský hřbitov jevištěm site-specific představení

kyt 200Veřejnosti jinak nepřístupný pražský hřbitov otevře v polovině září své brány a poskytne kulisy jedinečnému hudebně-tanečnímu projektu Kytice – Mezigenerační dialog. Výsledek díla, které vzniklo v rámci Roku české hudby, můžete na již zmín...

Film

Kafarnaum – strhující výpověď o životě těch nejchudších v libanonském slumu

kafarnaum perexU soudu proti sobě stanou dvanáctiletý Zain a jeho rodiče. Je to netypická situace – chlapec totiž žaluje své rodiče za to, že ho zplodili. Za to, že mu dali život – život v bídě a nedostatku, plný utrpení.

...