Mexická gotika jako z viktoriánské Anglie

Mexická gotika jako z viktoriánské Anglie

Tisk

mexicka gotika200V červnu vydalo nakladatelství Host pozoruhodnou knihu Mexická gotika - s luxusní obálkou a ještě lepším obsahem - od mexicko-kanadské autorky Silvie Moreno-Garciové. Měla jsme za to, že gotickému románu odzvonilo, ale jak se ukázalo, mýlila jsem se!


K autorce

Silvia Moreno-Garciová (* 1981) je mexicko-kanadská autorka fantastiky. Pracuje jako redaktorka a editorka antologií, píše pro The Washington Post a The New York Times. Je autorkou několika románů, jako například Signal to Noise (Signál k hluku, 2015), Certain Dark Things (Jisté temné věci, 2016) nebo Bohové jadeitu a stínu (2019, česky 2020). Její nejnovější román Mexická gotika (2020) se stal okamžitě po vydání bestsellerem — práva se prodala do deseti zemí a v současnosti se připravuje jeho seriálová adaptace.

K příběhu

Mladá a krásná debutantka Noemí Taboadová je svým otcem vyslána za svou sestřenicí na mexický venkov, aby zkontrolovala její fyzický i duševní stav. Noemí se do toho moc nechce, ale nakonec svolí a je zvědavá na sestřenčina pohledného a tajemného manžela Virgila Doylea. Dostává se na zchátralé rodinné panství High Place, kde železnou rukou vládne starý patriarcha Howard Doyle a začíná si uvědomovat, že tady něco neklape. Podaří se Noemí zlomit rodinné tajemství a zvítězit nad tajemnými mocnosti, které sahají za lidské chápání?

K protagonistce

Noemí Taboadová patří mezi mexickou smetánku, takže se jí dostalo a dostává toho nejlepšího vzdělání. Umí plynně anglicky, hraje na klavír a vybírá si vysokou školu. Je velmi emancipovaná zvědavá i zvídavá mladá žena, která má pro strach uděláno a umí si věci logicky odůvodnit. Přesto hlavně zpočátku působí ne zrovna sympaticky – jako zhýčkaná dámička, která se stará jen o to, jak módní má šaty a kolik nápadníků se kolem ní točí. Vykreslena je prostě velmi lidsky, není to typická hrdinka bez bázně a hany, co všechny a všechno zachrání a při tom se ani nezapotí – a to je na ní sympatické.

K prostředí

Nutno podotknout jednu zásadní věc, která začíná být zřejmá už v úvodu knihy, ale naplno se to dovídáme krapet později. A to, že vypravování je zasazeno do 50. let 20. století v Mexiku, takže i tento fakt má své specifické kouzlo. Ať už se jedná o patriarchální společnost, emancipaci žen nebo s touto dobou spojené sociální, společenské a politické aspekty.
Autorka nám naservírovala gotiku s velkým G: máme tu přísady jako je láska, téměř hmatatelný a všudypřítomný strach, napětí, tajemno. Nemluvě o zpustlém panství High place, kde jako by se zastavil život. Pán domu chtěl v nehostinné krajině daleko od lidí mít kus Anglie, takže vystavěl panství plus přilehlý Anglický hřbitov. Víc gotické to snad ani být nemůže!

K doporučení

Gotický román, takový ten pravý, co očekáváte hlavně od britských viktoriánských spisovatelů, jsem nečetla ani nepamatuju a bylo mi líto, že tento žánr vyšuměl. Mexická gotika však přinesla vše, co si může čtenář od tohoto žánru přát a dala vyprávění unikátní ženský hlas. Pokud máte rádi hororovou atmosféru s nezvyklými ingrediencemi a kontextem a knihy, co se čtou jedním vrzem, Mexická gotika čeká právě na vás!

mexicka gotika

Název: Mexická gotika
Autor: Silvia Moreno-Garciová
Žánr: horor, gotický román
Originální název: Mexican Gothic (2020)
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2021, pevná
Počet stran: 336
Hodnocení: 90 %

https://www.hostbrno.cz/mexicka-gotika/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Kuna Eliška vznikla jako momentální nápad a snaha pobavit děti

Bohumil Matějovský (2)Bohumil Matějovský nás naprosto okouzlil svou vtipnou a milou pohádkou Praštěný nápad kuny Elišky. Zeptali jsme se ho, jak vlastně tato vítězná pohádka vznikla a jaký literární žánr má on sám nejraději.

...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Planina, která nahání hrůzu

Islaplanina 200ndskou krajinu znám zatím pouze z fotek, které se šíří po internetu. Když jsem zahlédla anotaci knihy, která slibovala nejen napětí, ale i islandské lidové pověsti a seznámení s islandskou přírodou, nemohla jsem jinak, než se do ní začíst.


Literatura

Chrám plný květů: poezie čistá a hravá jako potůček vinoucí se mechem

altV češtině doposud největší výběr toho nejlepšího z japonského národního pokladu - poezie haiku – přineslo na sklonku loňského roku na pulty knihkupců malé, nezávislé a nekomerční nakladatelství DharmaGaia ve spolupráci s Če...

Divadlo

V Tramtarii se tygrů nebojí

altV nezávislém olomouckém Divadle Tramtarie se 16. května konalo představení inscenace ...a za Tracym tygr. Jednalo se o předposlední podání této hry v sezóně, a nejen proto bylo vyprodáno.

 

...

Film

Olga – objekt, který si dělal, co chtěl

Olga perexPoté, co MagicBox vydal na DVD dokument Století Miroslava Zikmunda, postaral se i o distribuci dokumentu o další významné české osobnosti, ke kterým Olga Havlová bezesporu patří. Jak Olga ovlivňovala život prvního českého prezident, jak prožívala dl...