Mix žánrů: Gideon Devátá

Mix žánrů: Gideon Devátá

Tisk

gideon devata 200V květnu vydalo nakladatelství Host první díl zamýšlené trilogie novozélandské autorky Tamsyn Muirové s názvem Gideon Devátá. Jedná se o těžko popsatelnou kombinaci hned několika nesourodých žánrů s osobitou atmosférou nepoznaných světů. Necháte se nalákat?


Mladá a nadějná autorka

Tamsyn Muirová (* 1985) je novozélandská autorka hororů, fantasy a sci-fi. Většinu života strávila v Howicku a Wellingtonu na Novém Zélandu, v současnosti žije v britském Oxfordu. Debutovala úspěšným románem Gideon Devátá (2019), za který získala cenu Locus a byla nominována na ceny Nebula, Hugo, Dragon a World Fantasy Award. Na knihu navázala v roce 2020 pokračováním Harrow Devátá, kterou rovněž chystají k českému vydání. V současnosti píše závěrečný díl trilogie.

Synopse čtenáři nic moc neřekne

Máme totiž co dočinění se světem, který není jako žádný jiný. Vládne zde císař a ten potřebuje nekromanty a proto obešle všechny dvory, aby poslali své vyvolené a jejich rytíře k Prvnímu dvoru a společně byli silnější, než kdy dřív.

Nás zajímá hlavně Devátý dvůr, známý jako Strážci Zapečetěné hrobky, Dvůr zašitých úst nebo taky černé vestálky, kde železnou rukou vládne mladá, leč mocná Harrowhark Nonagesima, dědička Devátého dvora. Ta znepříjemnňuje život naší protagonistce Gideon Nav, pro kterou nemá pěkného slova a nenazve ji jinak, než Guma. Statečná Gideon strávila dětství na tomto dvoře, kde hraje prim staré náboženství a bezpočet kostlivců, a musela přetrpět mnohá příkoří. Naše hrdinka se pokusí o útěk z tohoto dvora, ale nakonec skončí tak, že je nucena dělat Harrow první rytířku, když tak dobře ovládá meč a boj.

Císař zadá dědicům všech dvorů nejroztodivnější hádanky a hlavolamy, aby zjistil, kdo je hoden stát se liktorem a pomáhat mu v jeho aktivitách. Vyvstanou však rozličné problémy, rozmáhá se mocenské pletichaření a nekromanti a jejich rytíři budou muset držet při sobě, aby vůbec přežili. Jak se změní vztah zapřisáhlých sokyň, Gideon a Harrow? Budou si oporou, aby mohly přežít, nebo jsou natolik rozdílné a paličaté, že to nepřichází v úvahu?

Zato naláká netradiční svět i výrazné hrdinky

Gideon Devátá se nedá zaškatulkovat do jednoho žánru, ani přirovnat k ničemu, co jsem kdy četla. Autorka přišla s originálním konceptem dvorů, nekromantského světa a jejich tradic a celé je to poměrně šílené. Nenechte se zmást, nejedná se o čistokrevné fantasy (ač to tak třeba ze začátku může vypadat), jelikož se zde objeví třeba i vesmírné lodě a další výdobytky moderní techniky.

Hlavním tahákem jsou kromě unikátního světa a společnosti rozhodně dvě hlavní hrdinky, Gideon a Harrow. Tak odlišné a přece v něčem stejné. Jejich vztah projde několika změnami a zatěžkávacími zkouškami, nicméně nějak mi to nepřišlo opravdové a uvěřitelné.

Koho naláká?

Pokud se nebojíte experimentů a svébytných světů s šílenými příběhy a zamotanými vztahy, zkuste se začíst do Gideon Deváté. Možná vás zpočátku odradí spousta postav, ale zase budete mít možnost zažít nečekané. A pokud vás kniha zaujme, pak vězte, že v listopadu vychází její pokračování, Harrow Devátá.

gideon devata

Název: Gideon Devátá
Autor: Tamsyn Muirová
Žánr: sci-fi/fantasy román
Originální název: Gideon the Ninth (2019)
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2021, pevná
Počet stran: 448
Hodnocení: 70 %

https://www.hostbrno.cz/gideon-devata/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Nová deska kapely KOFE-IN je tady!


200rozJan Kunze spolu se svou kapelou jsou opět středem zájmu, jelikož jim vychází po dvou plackách nová deska. K této příležitosti připravili i klip ke skladbě s názvem Moje dobré nebe. O desce, klipu a dalších věcech vám teď poreferuje frontman sám.

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Nechte děti dělat pokusy

domaci laborator 200V nakladatelství Edika ve společnosti Albatros Media vyšla v září kniha Domácí laboratoř plná vzrušujících experimentů pro začínající vědce. Zaručeně se u nich také poučíte i pobavíte.

...

Literatura

Tajné sexuální fantazie švédských žen aneb uskutečníme si je - aspoň jednou?

tajne sexualni fantazie svedskych zen200Kniha Kateřiny Janouchové Tajné sexuální fantazie švédských žen byla sice již pokřtěna 3. února 2011 v pražském Paláci knih, přesto si dovolíme znovu otevřít stránky této ú...

Divadlo

Městské divadlo Zlín rozjíždí divadelní sezónu s Řidičem slečny Daisy

ridic slecny daisy 200„Předskokanem“ nové sezóny v Městském divadle Zlín bude komedie Řidič slečny Daisy v režii Petra Akimova. Premiéru bude mít v divadelním klubu Dílna už 26. srpna. Hlavní roli Daisy dostala jako dárek za věrnost zlínskému div...

Film

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Pirati film-plakat-origDlouho očekávaný poslední z vydaných dílů Pirátů z Karibiku se pro dvouletém prodlení a hackerském vydírání konečně dostal na světová i česká plátna. Neotřelý humor kapitána Jacka Sparrowa a jeho dobrodružství v duchu „víc...