Anders de la Motte uzavřel svou sérii ročních období

Anders de la Motte uzavřel svou sérii ročních období

jarni obet 200Jarní oběť je závěrečným dílem z volné série oblíbeného švédského spisovatele Anderse de la Motta. Po Zimním ohni přichází jaro a s ním i oběť.

 

 

 

Děj knihy pracuje s motivem Valpuružiny noci, která je obdobou našeho pálení čarodějnic. S oslavou jsou spojeny různé rituály a také magická atmosféra. V roce 1986 se však tyto oslavy zvrtly a šestnáctiletá Elita Svartová je zabitá rituálním způsobem a je označována jako jarní oběť. Zbytek její rodiny beze stopy zmizí a život v malé vesnici pokračuje dál. Jenže každý si do života nese své démony…

Situace v malé obci se změní, když se o 33 let později do místního zámku nastěhuje mladá doktorka Thea Lindová. Dávná tragédie i místní legendy ji fascinují a navíc zjišťuje, že jí nejen její muž něco tají a že je vše propojené a jasné je jedno – místní nechtějí, aby se v tom vrtala a odhalila pravdu. Thea navíc nachází podobnosti mezi životem Elity a její minulostí.

Anders de la Motte v rozhovoru pro Knižní klub přiznal, že touto knihou zabrousil trochu do hororu a při psaní jej bavilo popisování přírody s motivem bažiny, ve které je zároveň hrozně moc života i rozkladu a smrti. Přiznám se, že toto na mě nijak děsivě nepůsobilo a části o přírodě jsem brala jen jako nedílnou součást děje. Hororově na mě v knihách působí spíše psychologické aspekty, které se zde nenacházejí.

Jarní oběť je psána velmi podobným stylem jako předchozí díly. Je zde událost, která se stala v minulosti, měla přesah do současnosti a pak někdo, kdo se snaží zjistit, jak to bylo. Ten často ještě něco skrývá a autor vše dávkuje postupně. V krátkých kapitolách se střídá aktuální rovina s tou minulou, čtenáři je servírováno hodně postav i situací. Na jednu stranu je toto schéma velmi čtivé, na druhou už to na mě v rámci čtvrtého dílu tolik nefungovalo a příběh mi také hodně připomínal Zimní oheň. Takže ve výsledku mohu říct, že kniha neurazí, ale ani úplně nenadchne a jsem ráda, že tato (byť volná) série skončila. Doufám tedy, že Motte přijde s něčím novým a těším se na to!

Anders de la Motte, bývalý policista, poté šéf ochranky jedné z největších IT firem, pracuje momentálně jako mezinárodní konzultant bezpečnostních služeb. Vydal trilogii akčních příběhů Geim (česky Game), Buzz a Bubble o zneužívání moderních počítačových technologií a sociálních sítí a dvojici napínavých krimirománů MemoRandom a UltiMatum z prostředí organizovaného zločinu. V rodném Švédsku patří k nejčtenějším a nejoceňovanějším autorům, jeho tituly vycházejí ve dvaceti sedmi zemích. Od roku 2016 vycházejí autorovy thrillery situované do jihošvédského regionu Skane a do jednotlivých ročních období: po prvním z nich, Konci léta, následoval Podzimní případ (2017), o rok později Zimní oheň a závěre patří titulu Jarní oběť. 

jarni obet

Jarní oběť
Autor: Anders de la Motte
Překlad: Helena Matocha
Žánr: thriller
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 448
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/364727-jarni-obet.html


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Honzou Vedralem o crowdfundingové kampani Headlineru

1 titulka-marpo-300x400Hudební magazín Headliner je na české scéně určitým unikátem. Navazuje totiž na kvalitní tištěné časopisy, ale v jeho stránkách si můžete listovat digitálně. Navíc velice často nabízí exklusivní obsah, který nik...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Amélie a tma zaujme svým pojetím i tajemnou atmosférou

amelie-a-tma 200Amélii je 12 let. Řeklo by se, že má život před sebou, ale něco je jinak… Má černé vlasy, chodí celá v černém a i kolo, na kterém jezdí, je černé. S maminkou žijí ve starém, zapomenutém domě na břehu řeky, kde se před 122 lety zastavil č...


Literatura

Jak se rozvádí král
ImageNaši králové a královny to vůbec neměli lehké. Vdávali se a ženili podle přání rodiny – aby se posílilo její postavení, představitelů církve a země – aby země získala lepší kredit, na lásku se jaksi pozapomín...

Divadlo

Zábavný kabaret o božské Marilyn

200divZnámé iniciály MM byly zárukou kasovního trháku i přesto, že jejich samotná majitelka a platinová kráska Marilyn Monroe byla velice nespolehlivá a svou image vystavěla na svém největším nešvaru - nedochvilnosti. Snad se i právem domnívala, že na hvězdu její...

Film

Film Ghoul

ghoul 200Film Ghoul je temný thriller inspirovaný skutečnými událostmi, který má 26. Února celosvětovou premiéru v České republice.

...