Anders de la Motte uzavřel svou sérii ročních období
Banner

Anders de la Motte uzavřel svou sérii ročních období

jarni obet 200Jarní oběť je závěrečným dílem z volné série oblíbeného švédského spisovatele Anderse de la Motta. Po Zimním ohni přichází jaro a s ním i oběť.

 

 

 

Děj knihy pracuje s motivem Valpuružiny noci, která je obdobou našeho pálení čarodějnic. S oslavou jsou spojeny různé rituály a také magická atmosféra. V roce 1986 se však tyto oslavy zvrtly a šestnáctiletá Elita Svartová je zabitá rituálním způsobem a je označována jako jarní oběť. Zbytek její rodiny beze stopy zmizí a život v malé vesnici pokračuje dál. Jenže každý si do života nese své démony…

Situace v malé obci se změní, když se o 33 let později do místního zámku nastěhuje mladá doktorka Thea Lindová. Dávná tragédie i místní legendy ji fascinují a navíc zjišťuje, že jí nejen její muž něco tají a že je vše propojené a jasné je jedno – místní nechtějí, aby se v tom vrtala a odhalila pravdu. Thea navíc nachází podobnosti mezi životem Elity a její minulostí.

Anders de la Motte v rozhovoru pro Knižní klub přiznal, že touto knihou zabrousil trochu do hororu a při psaní jej bavilo popisování přírody s motivem bažiny, ve které je zároveň hrozně moc života i rozkladu a smrti. Přiznám se, že toto na mě nijak děsivě nepůsobilo a části o přírodě jsem brala jen jako nedílnou součást děje. Hororově na mě v knihách působí spíše psychologické aspekty, které se zde nenacházejí.

Jarní oběť je psána velmi podobným stylem jako předchozí díly. Je zde událost, která se stala v minulosti, měla přesah do současnosti a pak někdo, kdo se snaží zjistit, jak to bylo. Ten často ještě něco skrývá a autor vše dávkuje postupně. V krátkých kapitolách se střídá aktuální rovina s tou minulou, čtenáři je servírováno hodně postav i situací. Na jednu stranu je toto schéma velmi čtivé, na druhou už to na mě v rámci čtvrtého dílu tolik nefungovalo a příběh mi také hodně připomínal Zimní oheň. Takže ve výsledku mohu říct, že kniha neurazí, ale ani úplně nenadchne a jsem ráda, že tato (byť volná) série skončila. Doufám tedy, že Motte přijde s něčím novým a těším se na to!

Anders de la Motte, bývalý policista, poté šéf ochranky jedné z největších IT firem, pracuje momentálně jako mezinárodní konzultant bezpečnostních služeb. Vydal trilogii akčních příběhů Geim (česky Game), Buzz a Bubble o zneužívání moderních počítačových technologií a sociálních sítí a dvojici napínavých krimirománů MemoRandom a UltiMatum z prostředí organizovaného zločinu. V rodném Švédsku patří k nejčtenějším a nejoceňovanějším autorům, jeho tituly vycházejí ve dvaceti sedmi zemích. Od roku 2016 vycházejí autorovy thrillery situované do jihošvédského regionu Skane a do jednotlivých ročních období: po prvním z nich, Konci léta, následoval Podzimní případ (2017), o rok později Zimní oheň a závěre patří titulu Jarní oběť. 

jarni obet

Jarní oběť
Autor: Anders de la Motte
Překlad: Helena Matocha
Žánr: thriller
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 448
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/364727-jarni-obet.html


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Švihadlo: “Nacpat česká slova do reggae rytmů není jednoduché.”

svihadlo petr sturmaJak se u nás v dnešní době hraje reagge? Jak Češi reagují na Jamajčany? Kam spěje česká hudba? Nejen o tomhle jsme si povídali se zpěvákem a kytaristou skupiny Švihadlo, Petrem Šturmou.

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Cesta jako terapie, při které foukneš do pěny...

fouknes do peny perexNová knížka Radky Třeštíkové může pomoci lidem, kteří za sebou táhnou různá trápení, nevyřešené problémy nebo nevyjasněné vztahy. Návod na to, jak vše dostat ze sebe, může být cesta. Jakákoli!


Literatura

Vikingové a vědmáci v podání českého autora - Hladová smečka

sladek hladova smecka 200V květnu vydalo nakladatelství Mystery Press knihu mladého českého autora Martina Sládka Hladová smečka. Děj nás přenese do doby dávno minulé, do doby, kdy svět věřil na magii, do nádherného leč nemilosrdného Norska, ...

Divadlo

Věřte nebo ne, sbalit ženu je jednoduché

jak sbalit zenu200V rámci zlínského divadelního svátku – festivalu Setkání Stretnutie 2019 do Zlína zavítalo také Divadlo pod Palmovkou se svým manuálem Jak sbalit ženu 2.0.

...

Film

Ve filmu Ready Player One vám Steven Spielberg ukáže úžasný virtuální svět

ready player one perexV roce 2045 se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli způsob, jak z neveselé reality utéct. Je to OASIS, rozsáhlý svět virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylan...