Mistrovská lekce bude majstrštyk Heleny Čermákové

Mistrovská lekce bude majstrštyk Heleny Čermákové

Tisk

Mistrovska-lekce plakat200Diváci, kteří zavítají do Městského divadla Zlín na hru Terrence McNallyho o věhlasné operní superstar Marii Callas pod názvem Mistrovská lekce, zažijí doslova masterclass, hodinu zpěvu a života. Hořká komedie v režii oceňovaného režiséra Jakuba Čermáka v hlavní roli s Helenou Čermákovou měla premiéru 27. ledna v 19 hodin ve Velkém sále.

 

 

„K dílu Terrence McNallyho se vracíme ve Zlíně v krátké době podruhé. Libretista muzikálu Donaha! patří mezi vyhledávané dramatiky. Zato režisér Jakub Čermák hostuje v našem divadle poprvé,“ přibližuje dramaturg Vladimír Fekar.

Hra Mistrovská lekce zachycuje dnes již vlastně historickou postavu. Maria Kalogeropoulos - jak znělo původní řecké jméno Marie Callas - se narodila v New Yorku 2. prosince 1923. Zlínské divadlo inscenaci uvede krátce po jejím 100. výročí narození.

„Samozřejmě řada motivů z reálného života postav může být obohacující či inspirující, nicméně pro mě je v tomto případě důležitější divadlo než dějiny. Neděláme encyklopedii,“ říká režisér Jakub Čermák o své inscenaci.

Svým hlasem okouzlovala Maria Callas všechny generace, plnila velké operní domy i stránky bulvárních médií, zejména poté, co se stala milenkou rozmarného řeckého miliardáře Aristotela Onassise. Když opustila jeviště a přestala veřejně vystupovat, začala udělovat tzv. masterclass mladým začínajícím zpěvákům a zpěvačkám. Operní mistrovská lekce ovšem nebude jen lekcí podstaty jejího pěveckého umění, ale stane se i časem jejího účtování: s trablemi vlastní kariéry, s osudovými vztahy, se spalující vášní k hudbě.

Pro představitelku hlavní role Helenu Čermákovou znamená postava operní divy obrovský herecký výkon: během představení je téměř neustále v akci na jevišti. „Dostat se pod kůži Marii Callas, která byla mnohdy hodně tvrdá nejen k sobě a nejednoznačná jak v rovině osobní, tak umělecké, není jednoduché. Sama o sobě je rozehranou šachovou partií a člověk nikdy neví, ke které polovině hracího pole se přikloní,“ říká dlouholetá stálice zlínské scény o své nejnovější herecké úloze. „Není to její mistrovská lekce, je to její majstrštyk,“ dodává Jakub Čermák.

Mezi studenty, které Maria Callas podrobí pěvecké lekci, se vedle zlínských herců Milany Gorské (Sofie de Palma) a Štěpána Prince (Antony Candolino) objeví hostující absolventka operního zpěvu na brněnské JAMU Jaroslava Sýkorová v roli Sharon Grahamové. V inscenaci tak zazní fragmenty z oper Verdiho, Pucciniho a Belliniho s klavírním doprovodem.

Pod výtvarným pojetím inscenace jsou podepsány Martina Zwyrtek a Pavlína Chroňáková, které jsou autorkami scény a kostýmů. Živost a výrazově silnou podívanou, na kterou se diváci mohou těšit, umocňuje světelný design Tomáše Příkrého a hudba Tomáše Vtípila.

JAKUB ČERMÁK

Divadelní a operní režisér, příležitostný herec a performer, dramatik, frontman uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích, dramaturg pražské kulturní sluje Venuše ve Švehlovce. Studoval na pražské FAMU i DAMU, ale studia nedokončil, byl členem Via Negativa Lab ve slovinské Lublani. Soustavně se věnuje queer tematice z nejrůznějších úhlů pohledu, pracuje jak v podmínkách nezávislé scény, tak pro kamenné domy, je oceňovanou a nepřehlédnutelnou osobností českého divadla.

Mistrovska-lekce plakat

Terrence McNally
MISTROVSKÁ LEKCE
režie – Jakub Čermák
překlad – Stanislava Kellnerová
úprava textu – Jiří Záviš, Jakub Čermák
dramaturgie – Vladimír Fekar
scéna a kostýmy – Martina Zwyrtek a Pavlína Chroňáková
hudební nastudování – Josef Surovík
hudba – Tomáš Vtípil
light design – Tomáš Příkrý
Osoby a obsazení:
Maria Callas — Helena Čermáková
Sophie de Palma — Milana Gorská
Sharon Grahamová — Jaroslava Sýkorová, j. h.
Anthony Candolino — Štěpán Princ
Technik, Meneghini, Onassis — Rostislav Marek
Pianista — Josef Surovík, j. h. / Štěpán Holík, j. h.
Studenti — Barbora Kupková*, Ester Pistorová*, Terezie Přikrylová*, Sabina Vytopilová*, Veronika Brajdič*, Štěpánka Lochnerová*, Tomáš Neuer*, Tereza Hubáčková, j. h., a Nikola Zavřelová (*studenti ZSVOŠU ve Zlíně)

premiéra 27. 1. 2024 | Velký sál

Více informací: www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Savka – Osmý světadíl je pro mě mimořádné dílo

savka 200Tomáš Savka si již tuto sobotu, 14. prosince v pražském Divadle V Rytířské, zazpívá spolu se svými hosty v rámci koncertu „Swinging Christmas“ písně Karla Hály, Waldemara Matušky, Sammy Davise jr., či Franka Sinatr...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Soumrak monster: Zrození apokalypsy

Apokalypsa diskPražské divadlo DISK uvádí čtvrtou inscenaci studentů absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU pod názvem Soumrak monster: Zrození apokalypsy. Tento projekt představuje hned dvě hry v jeden večer.


Literatura

Vtipné dvojjazyčné povídky čtenáře nezklamou

Dvojjazycne povidky 200Dvojjazyčně psané příběhy se na našem knižním trhu již trvale zabydlely a představují žádaný produkt nejen pro studenty cizích jazyků (v tomto případě angličtiny). Důležitou roli zde hraje výběr vhodného a...

Divadlo

Příběh Anny Kareniny je všeobecně známý. Jak jej pojalo pražské Švandovo divadlo?

Anna Karenina perexAnna Karenina (Hana Briešťanská) je počestnou manželkou a matkou. To se změní, když potká důstojníka Vronského (Mark Kristián Hochman), do kterého se bláznivě zamiluje. Její city jsou tak silné, že je odhodlaná opustit rodinu, ...

Film

Bella a Sebastián 2: Dobrodružství pokračuje

Bella a Sebastian 2 - PLAKAT.mp4Už jako malá holka jsem znala příběh malého chlapce Sebastiána a jeho psí kamarádky Belly. Bella měla namále. Musela se skrývat, neboť obyvatelé malé vesničky Saint Martin v savojských Alpách si o...