Ne každá cesta domů končí šťastně

Ne každá cesta domů končí šťastně

cesta domu 200Nakladatelství Anag u nás vydává knihy oblíbeného německého spisovatele Sebastiana Fitzeka a tentokrát jeho fanoušky nenechalo dlouho otálet. Sotva jsem dočetla Dárek, pár dní na to vyšel titul Cesta domů.

 

 

V prvé řadě musím pochválit grafickou stránku knihy, především její nápaditost. Obálka je černá jako noc, jméno autora i název knihy musíte až trochu hledat, ale v jejím středu se nachází prořízlé okénko. Pod ním prosvítá silueta ženy na stříbrném pozadí. S tím jsem se ještě nesetkala a opravdu mě to fascinovalo, stejně jako grafické ztvárnění předělů kapitol vypadají dobře při pohledu na knihu seshora.

Zatímco v minulé knize Sebastian Fitzek pracoval s motivem analfabetismu, nyní mu byla inspirací takzvaná služba telefonického doprovodu. Ta slouží především opuštěným ženám, které se bojí v noci cestou domů a potřebují mít někoho na lince. Myšlenka pochází ze Stockholmu, kde jsou v roli operátorů přímo policisté, v Německu a jiných zemích pak jde o dobrovolníky.

Děj začíná v okamžiku, kdy v sobotu krátce před půlnocí Jules Tannberg příjímá hovor od Klary. Tato mladá žena má strach, že ji pronásleduje psychopat, který před několika týdny napsal krví na stěnu ložnice datum: den její smrti! A tento den právě začíná…

Kromě výše popsané telefonní linky je nosným tématem také domácí násilí. Je neuvěřitelné, čeho všeho jsou partneři mezi sebou schopni. Některé popisy jsou opravdu brutální a člověka mrazí hlavně z dopadů na psychiku a opravdu se musí nad vším zamyslet. Během čtení jsem vzpomínala na ostatní tituly dotýkající se tohoto námětu a na mysl mi přicházela například kniha V rouše beránčím zabývající se původem násilí.

O tom, že Sebastien Fitzek opravdu umí psát, už jsem se přesvědčila u minulé knihy. Čtenáře dokáže velmi rychle uvést do děje a servírovat mu jak napínavé, tak neuvěřitelné a mrazivé scény. A když už si pak na vše zvykne, má dojem, že to vše vede k cíli, tak přijde zvrat, a to pořádný. Až máte opravdu chuť po dočtení začíst znovu první stránkou a zjišťovat, co že vám to uteklo. Tohle je na tomto autorovi opravdu kouzelné a může za to, že jeho knihy v člověku chvíli rezonují a rozhodně udělají dojem.

Sebastian Fitzek se narodil 13. října 1971 v Berlíně. Studoval práva, pracoval jako šéfredaktor a programový ředitel pro několik rozhlasových stanic v Německu. Jeho první velká zkušenost s psaním byla s Jürgenem Udolphem jako jeho spoluautor. Od roku 2006 píše psychologické thrillery, ze všech se staly bestsellery. Byly přeloženy do 20 jazyků, některé by měly být i zfilmovány. V nakladatelství Anag vyšly psychothrillery Balíček, Terapie, Pacient, nejnovější Cesta domů a připravuje se titul zaměřený na pozitivní myšlení s názvem Ryby, které lezou na stromy – kompas pro velké dobrodružství jménem život. Sebastien Fitzek je ženatý od roku 2004, má tři děti a žije v Berlíně. Píše knihy a do novin a patří mezi nejúspěšnější německé spisovatele. 

cesta domu

Cesta domů
Autor: Sebastian Fitzek
Překlad: Martina Nováková
Žánr: psychothriller
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2020
Počet stran: 376
Hodnocení: 91 %

https://www.anag.cz/cesta-domu-psychothriller/pA50.5515/#


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

ROZHOVOR - MUZIKÁLOVÝ HEREC TOMÁŠ LÖBL

lobl200Jak vypadá běžný rok muzikálového herce a které inscenace v divadle Kalich má nejradši Tomáš Lobl?

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Román Pakáž ukazuje i ženský úděl na vesnici na počátku 20. století

big pakaz-BSx-492088 (2)

Pokud si chcete přečíst opravdu kvalitní dílko z venkovského prostředí v době 1. světové války, sáhněte po románu Pakáž od rakouské autorky Moniky Helferové, která za něj loni získala Schubartovu literární cenu. C...


Literatura

Horáčkův Český kalendář nejen na rok

CeskyKalendar perexNa tři tradice navázal Michal Horáček ve své knize Český kalendář, která je zároveň jeho první básnickou sbírkou. Útlá knížečka obsahuje villonské balady rozdělené do cyklů inspirovaných ročním kolob...

Divadlo

Saturnin místy ani nepotřeboval slova

saturnin 200Předposlední premiérou Městského divadla Zlín se stal Saturnin, notoricky známé humoristické dílo Zdeňka Jirotky.

...

Film

Střihoruký Edward je dokonalá klasika

strihoruky edwardStřihoruký Edward (1990) je dokonalá klasika. Johnny Depp si ve filmu vystřihl roli mechanického nekňuby, nad kterým se ustrne nejeden člověk a zvlhne nejedno oko. Mohl být šermí...