Byli jste již v Botanické zahradě hl. města Prahy? Nyní máte jedinečnou příležitost spojit její prohlídku s bohatým doprovodným programem, který pro vás po celé letošní léto okořeněn hudbou, fotografií či sochařstvím.
Botanická zahrada hl. města Prahy byla založena na sklonku šedesátých let. Dnes patří k deseti nejnavštěvovanějším místům v Praze. Na 30ti ha plochy lze nalézt na 15 000 druhů rostlin. K areálu náleží krom populárního tropického skleníku Fata Morgana, či meditační Japonské zahrady také historické Vinice sv. Kláry (ve zdejší vinotéce je možné se objednat na odbornou degustaci) .
Až do konce srpna se můžete dozvědět vše o jedovatých rostlinách. Tato atraktivní (a nutno podotknout, že také praktická) expozice skýtá prvky naučné stezky a láká k „objevení bohatého světa krásné a tajuplné flóry.“ Pro srpen je krom toho nachystána nostalgicky laděná výstava Květiny našich prababiček, kde se „se seznámíte s květinami, které se pěstovaly před sto a více lety, budou vám představeny nevídané druhy květin zámeckých zahradnictví nebo ty, které se pěstovaly za okny venkovských chaloupek a městských domků.“ Aktivní zahrádkáře možná bude zajímat i skutečnost, že o víkendech plánuje botanická zahrada prodej pěstebních přebytků: „K dostání budou též některé málo známé květiny v historických hliněných květináčích.“
Také letošní léto přichystala trojská botanická zahrada navíc pestrou škálu doprovodných akcí. Dvojí estetický prožitek, jak z přírody, tak z umění, si můžete vychutnat během Hudebních procházek. Každou neděli se Ornamentální zahrada v 17h rozezní koncertem vážné hudby. Proč se tedy na chvíli nezastavit, neposedět v trávě (nebo na lavičce) a neposlechnout si třeba Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, či George Gershwina?
Nejen ti, kteří se zajímají o postindustriální umění, mohou zhodnotit výstavu ocelových skulptur z dílny Čestmíra Sušky a Lukáše Raise. V areálu zahrady je instalováno celkem 17 objektů, jenž „jsou v mnohém inspirovány přírodou, a to nejen vizuálně, zobrazují až paradoxní kombinaci křehkosti a odolnosti, podobně jako tomu je ve světě rostlin.“
To nejzajímavější z amatérských fotografií účastníků podnětného fotografického semináře pod vedením novináře Topiho Piguly můžete vidět na výstavě nazvané Fotofata 2014. Na základě šesti seminářů se fotoamatéři pokoušeli zachytit pomíjivé krásy rostlin. Pro další zájemce je již v tuto chvíli plánován workshop na následující rok.
fotografie: Botanická zahrada hl. města Prahy. www.botanicka.cz
< Předchozí | Další > |
---|