Přehlídka Be2Can otevírá náruč

Přehlídka Be2Can otevírá náruč

Tisk

be2can perexČesko-slovenská distribuční firma Film Europe (která navíc provozuje i několik placených televizních kanálů) pořádá každoročně přehlídku svých filmů, posbíraných z nejprestižnějších filmových festivalů – z Berlína, Benátek a Cannes. K tomu odkazuje i název Be2Can, naznačující, že dvě slova začínají slabikou „Be“ a jedno na „Can“. (Pokud ovšem toto sousloví vyslovíme anglicky, mohlo by to evokovat další významy.) Cenná akce, seznamující nás s výkvětem festivalových programů, se uskuteční ve dnech 6. – 12. října v pražských kinech (jakési pomyslné centrum nalezneme v Edisonu, ale promítat se bude rovněž v Lucerně aj.). Poté se rozlétne do dalších více než dvou desítek českých (též moravských, slezských) měst. Na Slovensku se představí nabídkou jen nepatrně obměněnou.

 


Uváděné filmy – celkem jich je jedenáct - přitom nemusely patřit mezi oceněné, stačilo, že na příslušném festivalu byly vůbec uvedeny. Třeba gruzínský, ve francouzské koprodukci natočený snímek Začátek(režie Dea Kulumbegašvili) původně zazářil na festivalu ve španělském San Sebastianu, kde na něj dopadla sprška nejvyšších ocenění za nejlepší dílo, režii, herectví, scénář atd. Varuje před explozí nesnášenlivosti vůči všemu, co vnímáme jako cizorodé – v tomto případě jde o útok na společenství Svědků Jehovových.

be2can3

Nakolik je západní společnost prohnilá a zhýralá?
Nejočekávanějším titulem by mohl být Titan (režie Julia Ducourneau), divoká vražednická historka, která zvítězila v Cannes, byť provázena skandální příchutí. Však také už titulek jednoho tuzemského článku oznamoval, že v tomhle filmu se souloží s auty (což nezůstane bez následků). Předseda poroty Spike Lee se prý svěřil, že viděl dost různě šílených filmů, ale ještě žádný, v němž by ženská otěhotněla s cadillakem. Dlužno dodat, že název neodkazuje k nějakému obrovi nebo snad duchovnímu velikánu, ale k titanové destičce, kterou má hlavní hrdinka vsazenou do lebky.

be2can1

Z Ameriky dorazil snímek Mainstream o zákulisí internetu a sociálních sítí. Debutovala jím Gia Coppola, další režisérka z rozvětveného rodinného klanu, jejíž dědeček Francis Ford Coppola se proslavil (vele)díly jako Kmotr nebo Apokalypsa. Další uváděné filmy pocházejí z Austrálie, z Německa i bývalých zemí sovětského bloku, a to včetně Ruska.

Střední a východní Evropa proniká na západní festivaly – s výjimkou Česka
Je pozoruhodné, že na rozdíl od českých či slovenských filmů právě zástupci našich blízkých sousedů pravidelně pronikají do soutěží prestižních festivalů – má na mysli díla maďarská (Miloval jsem svou ženu, Přirozené světlo), polská (Sněžit už nikdy nebude) a koneckonců i ruská. Třeba žijícímu klasiku ruské kinematografie Andreji Končalovskému, letos již čtyřiaosmdesátiletému, se podařilo za politické drama Drazí soudruzi! získat v Benátkách Zvláštní cenu poroty. A podle ohlasů stvořil výpověď mimořádně působivou.

be2can2

Nahlédl do duše pravověrné komunistky, kterou ani masakr stávkujících dělníků (na demonstraci přitom nesli i Leninovy portréty!) nepřesvědčil o zrůdnosti vyznávané ideologie – putování k zářným zítřkům si prostě vyžaduje oběti. Na filmu je pozoruhodné, že se neodehrává za Stalinovy krutovlády, ale až počátkem 60. let, kdy všichni obdivovali liberálního Chruščova. Končalovskij ukazuje, že se změnila jen slova stranických usnesení, ale nikoli skutky, kterými si vládnoucí vrstva zajišťovala moc.

be2can4

A můžeme se zamyslet, zda doopravdy platí bizarní moudro, jaké Jaroslav Hašek propůjčil Švejkovi: Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti tomu úplnej hadr.

www.be2can.eu/cs/festival

FOTO: Be2Can


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Je cukr zdraví škodlivý? Aneb když se dva pustí po stopě mýtu - rozhovor s MUDr. Jonášem

jonas perexU nás je toto téma skoro tabu. Konspirační teoretici se nebojí bílý cukr označit za legální drogu s devastujícími účinky na lidský organismus. MUDr. Josef Jonáš a Jiří Kuchař se rozhodli, že na toto téma napíší knihu...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Kdo si přečte vysoce odborné filmové časopisy?

casop200Mnohé odborné časopisy, které si potrpí na přízvisko "vědecké", se honosí tím, že jsou recenzované. Nemyslí se tím, že by se na ně psaly recenze (jako je třeba tato), nýbrž že sama redakce si nechává recenzovat nabídnuté texty, aby se si tak nechala ...


Literatura

Kambioni jsou tu naposled

large200Poslední díl série s názvem Kronika kambionů nedávno vyšel a nese podtitul Polibek z temnot. I tentokrát nabízí Jaime Reed kombinaci nadpřirozena, romantiky i akce.

...

Divadlo

Mirotické setkání loutek a hudby

altDevátý ročník výjimečné události pro všechny milovníky malých hudebních a divadelních skupin se už blíží. Druhý srpnový víkend v Miroticích bude patřit loutkám, performerům, alternativní hudbě a především příjemné atmosféře. Na co všechno se návšt...

Film

Jako nikdy vhlédneme do duše umírajícího umělce

200filmFilmový obraz lidí, vědomých blížícího se konce své pozemské pouti, zdůrazňoval v minulých desetiletích hlavně jejich nenadálou aktivitu, kdy se pokoušeli něco změnit či prosadit - z české tvorby lze uvést zejména Kachyňova Směšného pána (1969), jatého př...